SEMİH DEMİRAL

DOĞALGAZ GÜVENLİĞİ

19 Eylül 2019 00:05
A
a
Doğalgaz, yeraltının katmanlarından çıkan metan, etan, propan ve azot karışımlarından oluşan hidrokarbon türevi bir gazdır. Yandığında yalnızca karbon dioksit, su buharı ve az miktarda azot oksit üreten, dünyanın en temiz fosil yakıtıdır. Renksiz, kokusuz ve tatsız bir gazdır. Doğalgaz kaçaklarının anlaşılabilmesi için doğalgaza sarımsak kokusu veren THT (Tetra Hidro Teofen) maddesi ve TBT (Tetra Butil Merkaptan) maddesi katılmaktadır. Doğalgaz ısınmak, sıcak su ve fırın için kullanmaktayız. Endüstrinin en önemli enerji kaynaklarından birisidir. Doğru kullanıldığında, doğalgaz güvenli ve verimli bir enerji kaynağıdır. Doğalgaz yakmak sera gazları üretmektedir, ancak diğer fosil yakıtlardan daha yeşil bir çözümdür. Bununla birlikte, doğalgaz yanıcı ve patlayıcı bir gazdır. Havadan hafif olması nedeniyle yukarıya doğru hareket eder. Kapalı alanlarda tavandan itibaren birikmeye başlar. Hava ile %5 ila % 15 aralığında karıştığında ve ortamda açık ateş ve alev, elektrik, kıvılcım, sigara, vb ateşleme kaynaklarının olması durumunda patlamaktadır. Doğalgaz kaçağı potansiyel patlamalara ve yangınlara neden olabilir ve gazı solumak doğalgaz zehirlenmesine neden olabilir. Elektrik, benzin ve diğer potansiyel olarak tehlikeli enerji kaynaklarında olduğu gibi, doğalgaz dikkatle kullanılmalıdır. Doğalgaz sıvılaştırılarak (LNG) veya sıkıştırılarak (CNG) kullanılması da mümkündür.
Neredeyse tüm enerji kaynakları gibi, doğal gaz düzgün kullanılmazsa tehlikeli olabilir. Doğalgazla çalışan borular veya aletler, potansiyel olarak olumsuz etkileri olabilecek sızıntılara neden olabilir. Doğalgaz kaçağı oluşturabilecek uygunsuzların tespiti ve gaz kaçağı varsa ne yapacağınızı bilmek önemlidir. Evinizde aşağıdaki doğal gaz sızıntısı belirtilerinden herhangi birini tespit ederseniz, hemen Alo 187 ile iletişim kurun. Birkaç basit güvenlik ipucunu öğrenerek ve gaz kaçağınız varsa ne yapacağınızı bilerek, kendinizi ve sevdiklerinizi güvende tutabilirsiniz.
Doğalgaz Güvenliği için aşağıdaki hususlara azami dikkat ve hassasiyet gösterilmelidir:
 1. Doğalgaz kaçaklarının tespiti için mutfak ve şofben gibi noktalarda tavana doğalgaz dedektörü yerleştirin. Dedektörün Exproof yani alev sızdırmaz özellikte olmasına dikkat edin. Doğalgaz dedektörlerini belirli aralıklarla test edin.
 2. Diğer bir husus mutfak ve şofbenin olduğu alanlardaki havalandırma menfezlerini sürekli açık tutun. Genellikle bu havalandırmalar soğuk giriyor denilerek kapatılmaktadır. Bu çok yanlış ve tehlikeli bir durumdur. Doğalgaz yukarıda da belirttiğim gibi % 5 ila % 15 aralığında bir konsantrasyonda patlayıcı özelliktedir. Dolayısıyla ortam havalanması sonucunda varsa doğalgaz kaçağı buradan tahliye olacak, hava seyrelmiş olacaktır.
 3. Doğalgaz sayacı ile evinize gelen doğalgaz boru hattı arasında selenoid vana bulunması durumunda doğalgaz dedektörü ile bu selenoid vana arasında elektriksel bağlantı yapılarak gaz kaçağı algılandığında otomatik olarak doğalgaz kesilecektir.
 4. Doğalgaz fırın ve şofbendeki flex sarı borular köpük ile veya doğalgaz kaçak spreyi ile test yapılmalıdır. Boru bağlantı noktalarına ve boru birleşim noktalarına köpük uyguladığınızda kabarcık oluşuyorsa kaçak var demektir. Yoksa kaçak yoktur. Asla açık ateş ve alev ile kaçak kontrolü yapılmamalıdır.
 5. Çürük yumurta kokusuna benzer bir koku aldığınızda, sarı renkli boru hatlarında tıslayan bir ses aldığınızda doğalgaz kaçağı olabilir. Hiçbir şekilde ocağı yakmayın, kibrit, çakmak yakmayın, sigara yakmayın, elektrik prizlerine ve düğmelerine dokunmayın. Derhal pencere ve kapıları açın. Daire girişinde sarı boru üzerindeki vanayı çevirerek doğalgazı kapatın. Cep telefonu dahi ilgili ortamda kullanmayın. Alo 187 hattını arayarak durumu bildirin. Güvenlik tedbiri olarak mümkünse daireyi ve binayı tahliye edin.
 6. Düşük doğalgaz kaçağı seviyelerinde nefes almak baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk, bulantı ve düzensiz solunumlara neden olabilir. Yüksek seviyede doğalgaz kaçaklarında soluma durumunda, yorgunluk, şiddetli baş ağrıları, hafıza sorunları, konsantrasyon kaybı, bulantı, bilinç kaybı ve boğulma ile karakterize doğalgaz zehirlenmesine neden olabilir. Doğalgaz zehirlenmesi aslında bir boğulmadır. Doğalgazın içindeki metan oksijeni ortamdan uzaklaştırarak oksijen oranını azaltmakta ve oksijensizlik nedeniyle boğulma yaşanmaktadır. Zaman zaman haberlerde arıtma tesisi, kuyu, dehliz, kazı çalışmaları gibi yerlerde metan zehirlenmesi haberleri yapılmaktadır. Bu durum ile yukarıdaki zehirlenme vakası aynı durumdur.
 7. Doğalgaz vanalarının hangileri olduğunu ve nereden kapatılacağını mutlaka öğrenin.
 8. Doğalgaz ve diğer patlayıcı gaz boruları vanaları sarı renkli olmalıdır. Genellikle doğalgaz ruhsatı alındıktan sonra boru renkleri değiştirilmektedir. Bu doğru bir yaklaşım değildir. Hangi borunun ne olduğu renklerden anlaşılmaktadır.
 9. Deprem ve sarsıntı durumunda yanan ocağınızı kapatın ve mümkünse doğalgaz vanasını kapatın.
 10. Çocuklarınıza doğalgazın tehlikelerini, kaçak kokusu aldığında ne yapacağını ve ne yapmayacağını anlatın.
 11. Mahallenizde, sokağınızda bir kazı çalışması öncesinde belediye ve doğalgaz firmasında izin ve gerekli onayların alındığından, doğalgaz boru hatlarının nereden geçtiği ile ilgili projelerin varlığından emin olunması gerekir. Vatandaş olarak güvenliğimiz için bu tür soruları sorabiliriz.
Güvende kalın.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi