SEMİH DEMİRAL

DOĞRU İŞ ELDİVENİ SEÇİMİ VE KULLANIMI

3 Ekim 2019 00:05
A
a
Çalışma hayatında hemen hemen tüm işlerimizi ellerimizi kullanarak yaparız. Malzemelerin kaldırılması, taşınması, sıcak cisim ve yüzeylere temas, elektrik işleri, kimyasal malzemeler ile çalışma, soğuk ortamlarda yapılan faaliyetler, titreşimli iş ekipmanlarının kullanımı, keskin ve sivri el aletleri ile çalışmalar ellerimizin ve dolaylı olarak vücudumuzu olumsuz etkileyebilecek tehlikeli çalışmalardır. SGK istatistiklerine göre; 2017 yılında İş kazalarının yaklaşık % 37,5’ luk kısmı el – kol yaralanmaları şeklinde gerçekleşmiştir. İş kazalarından korunma yöntemleri açısından her ne kadar kişisel koruyucu donanım kullanımı en son düşünülmesi gereken önlem olması gerektiğine karşın ellerin işyeri ortamı ve yapılan işin risklerine karşı korunmak için maalesef olmazsa olmaz korunma önlemlerindendir.
Ellerin en fazla maruz kaldığı riskler; elin keskin, sivri, pürüzlü, çapaklı, ağır malzemelerin oluşturduğu risklerdir. Bu tür işlerde EN 388 Mekanik Risklere Karşı Koruma Sağlayan Eldiven kullanılması gerekir. Bu standart 2016 yılında yenilenmiş ve eldivenin test metodunda değişikliğe gidilerek testi daha zorlayıcı yöntemler getirilmiştir. Eldiven üzerinde CE işaretlemesi ve EN 388 standardı işaret veya etiketi olmalıdır. Bu etikette 4544FP gibi işaretlemeler bulunmaktadır. Bu işaretlemeler sırasıyla eldivenin aşınma, kesilme, yırtılma, delinme, yeni kesilme seviyesi ve darbe koruma seviyesi belirtilir. Kesilme seviyesi 1-5 kadar, diğer rakamlar 1-4 kadar seviyesini belirtir. Bu rakamlar ne kadar yüksekse o kadar koruma seviyesi yüksek anlamına gelmektedir. Yeni kesilme seviyesi olarak A-F arasında kodlama yapılmaktadır. A en düşük kesilme seviyesi iken, F seviye en üst seviye kesilme direncine sahip eldiven anlamına gelmektedir. Darbe koruması açısından X test edilmedi, F test başarısız, P testi geçti olarak belirlenir ve darbe koruması var anlamına gelmektedir. Mekanik iş eldivenleri yapılan işin türü, işin risk seviyesi, iş parçasının özelliği gibi durumlar değerlendirilerek seçilmesi gerekir. Nitril kaplama, Poliüretan kaplama ve Lateks kaplama seçenekleri mevcuttur. Nitril, lateksin sentetik versiyonudur, bu yüzden birçok benzerlikleri vardır. Nitril daha güçlüdür ve yüzde yüz sentetik olduğu için alerjik reaksiyona neden olmaz. Nitril, doğal lateks kauçuktan üç kat daha dayanıklıdır. Aynı zamanda yağ ve suya dayanıklıdır. Nitril, yağlarla temas ettiğinde eşsiz bir kavrama kabiliyeti sağlar. Malzeme kavrama riskleri oluşturabilir, ancak mukavemeti çok iyidir. Poliüretan eldiven kaplamaları iyi bir kavrama sağlar, bu da küçük parçalarla çalışmak için idealdir. Lateks ve nitril eldiven kaplamalarının aksine, poliüretan kaplama geçirgendir, bu sayede eller nefes alabilir ve yağlı koşullarda kavrama sağlar. Lateks kaplı eldivenler çok yönlüdür. Elastiktir. El rahat hareket edebilir.
Kesilmeye dayanıklı eldiven teknolojisinde genellikle Kevlar ve Dyneema iplik teknolojisi kullanılmaktadır. Bu tür kumaş karışımlarına, performanslarını arttırmak için genellikle paslanmaz çelik veya fiberglass gibi materyaller eklenmektedir. Keskin ve sivri malzemeler ile yapılan çalışmalarda çalışanlarınıza riske uygun seviyede iş eldiveni ve gerektiğinde kolluk ve hatta koruyucu kıyafet verilmesi gerekir. Sonuç olarak her yapılan iş, ortam şartları ve risk seviyesi belirlenerek risk analizi sonucunda karar verilmesi gerekmektedir.
Ellerin ve Kolların sıcak risklere karşı korunması için EN 407 standardında bir iş eldiveni kullanılması gerekir. Bu standartta a’ dan f’ye kadar harf kodlaması vardır. Bu harflerin anlamı a. Tutuşmaya karşı direnç, b. Temas ısısı direnci, c. Konvektif ısı direnci, d. Radyant ısı direnci, e. Erimiş metalden gelen küçük sıçramalara karşı direnci, f. Erimiş metalden gelen büyük sıçramalara karşı direnç seviyeleri belirtilir. Yine seviye olarak 1-4 arasında seviye kodlaması vardır. 1 en düşük, 4 en yüksek seviyedir. Örneğin; 300 ⁰C seviyesinde bir noktada ısıl riske karşı b seviyesinde en az 15 saniye süreyle kullanıcının acı hissetmediği sıcaklık aralığı koruma seviyesi en az 3 seviye olması gerekir.
Kimyasal maddelerin ve mikro organizmaların tehlikelerinden korunmak için EN 374-3 standardında iş eldiveni kullanılmalıdır. Bu işaretleme olmayan türde eldiven kullanılmamalıdır. Bu standartta 2016 yılında revizyona gidilmiştir. Tip A Geçirgenlik direnci kimyasallardan en az 6 tanesi için en az 30 dakika koruma sağlayan anlamındadır. Tip B de en az 3 tanesi için 30 dakika koruma sağlayan, Tip C ise en az 1 tanesine karşı 30 dakika koruma sağlayan eldiven anlamındadır. Tip A, Tip B ve Tip C seviyeleri bulunmaktadır.  A’dan L’ ye kadar seviye bulunmaktadır. Her harf bir en tehlikeli kimyasal madde grubuna ait korumayı belirtmektedir.
Elektrik risklerine karşı korunmak için EN 60903 standardında elektrikçi eldiveni kullanılması gerekmektedir. Elektrikçi eldivenleri (yalıtkan eldivenler) voltaj dayanım testlerine göre Class00, Class0, Class1, Class2, Class3, Class4 olarak sınıflara ayrılır. Bu eldivenlerde iç içe geçmiş üçgen işareti olmalıdır. Elektrikçi eldivenleri ile maksimum 500 V ile 36000 V arasında koruma sağlar. Her bir Class seviyesi bir voltaja denk gelmektedir. Bu bilgilere eldiven ile birlikte verilen bilgi formundan öğrenilebilir.
Bu eldiven standartları haricinde EN 421 - İyonlaştırıcı Radyasyon ve Radyoaktif Kirlenmeye Karşı Koruma Sağlayan Eldivenler, EN 511 - Soğuğa Karşı Koruma Sağlayan Eldivenler, EN 12477 Kaynak eldiveni standardı, EN 659+A1 - itfaiyecilerin yangın söndürme sırasında ellerini korumak amacıyla kullanılan eldiven standardı, EN 1082-1 – Kamu oyunda kasap eldiveni olarak bilinen çelik örgü tekniği ile zincir zırhtan yapılmış eldivenler ve kolluklar. Bıçak kesiklerine ve batmalarına karşı koruyucu eldivenler ve kolluklar bulunmaktadır.
Eldiven seçimi çok önemlidir. Bu konuda uzman kişi ve kuruluşlardan destek alınması önem arz etmektedir. İşveren, çalışanlarının maruz kaldığı veya kalabileceği risklere uygun iş eldiveni ve diğer koruyucu donanımları vermek, kullanımının eğitimini vermek ve denetlemekle mükelleftir. Verilen her bir koruyucu donanım zimmet tutanağı karşılığında verilmesi çok önemlidir. Bu hususta maliyetten asla kaçılmamalıdır. Yoksa olabilecek yaralanma ve uzuv kayıplarında daha fazla bedel ödemek zorunda kalınabilmektedir.
Güvende kalın.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi