Bahri Yücel

DOĞRUDUR

28 Şubat 2020 00:05
A
a
Sevgili okurlar,
Toplumsal yaşamın nimetleri olduğu gibi külfetleri ve günahlarıda fazladır.Bu kanaate nereden vardın derseniz İslam eserlerini incelerken bir konuyu dikkatle izledim veoradan çıkardığım neticeyi özellikle bu asra ve zamana çok uyduğu için beni bir hayli etkiledi.Çünkü hergün yaşadığımız hayatın içindeydi. Zira haşa ALLAH ve Resulü hiçbir zaman boşuna bir yasağı koymamıştır ve kullarının iyiliği içinde yasakları ve cezalarını belirtmişki can boğazdan çıkmadan kullarım benim affına sığınarak benden af dilesin ve benim merhametime sığınsınlar diye.
İşte onlardan bir taneside sosyal yaşamın parçası olan toplu taşımalardır. ALLAH Teala israfı haram kılmış ve yüzlerce aracın gitmesi gereken yerlere toplu araçlarla gidilmesi ve israfın önlenmesi bakımından gayet önemlidir ve Allah’ın emridir.Ne kadar zengin olursanız olun kul olarak bizlerinde buna uyması mecburidir. Ama bizim Müslüman olarak uymamız gereken bu kuralları maalesef gayrimüslimler bizden daha iyi uygulamaktadır.
Ben İsviçre’de bir Ramazan’da kalmıştım bize komşu bir milletvekili sabah erkenden kalkar çantasını eline alır bisikletine atlar ve çalışacağı mekana giderdi. Bizde ise maşallah bir milletvekili bir yerden bir yere giderken bırakın tek başına yanında birçok da kişiler katılarak adeta bir konvoy oluştururlar. Buda Türk milletinin demekki adeti ve geleceğidir. Esas konumuza gelince bakınız yüce peygamberimiz kıyamet alametlerinden bahsederken kıyamete yakın günahsız ümmetim kalmayacak diye eshabına bahsederken eshabı bu güne ulaşmaktan ALLAH’a sığınmışlardır.
İşte akşamları veya sabahları otobüslerde ve tramvaylarda o kadar sıkışıyoruzki ne kadar dikkat edersek edelim mutlaka bayan ise erkeğe,erkek ise bayana çok yakın olmak durumunda kalıyor.Hatta affedersiniz sürtünme durumunda kalıyoruz. Halbuki İslam’da bir erkeğin kadına veya bir kadının erkeğe bu kadar yaklaşması dinen haramdır ama mecburiyetten olsada bunu yapmayan aramızda kaç kişi mevcuttur bunun içine hacısıda,hocasıda,tarikatçısı da dahil bu günahı işlemek durumunda kalıyor. Bazen tramvayların içinde kavgalarda oluyor ama yapılacak fazlada bir şey yok ya dağda yaşayıp hiç şehre ve kalabalığa girmeyeceksin yada bu günaha ortak olacaksın.
Onun için birçok Allah dostları ve takva sahibi insanlar itikafa (inzivaya)çekilerek zamanın dehşetinden ve günahından korunmaya çalışmışlardır.İstanbul’da veli diye bildiğimiz bir Allah dostu gündüz hiçbir yere çıkmaz geceleri ise özel araçla gideceği yere gider ve gece tekrar dergahına dönerdi. Bizlerde böyle bir imkan yok. Sakınabildiğimiz kadar sakınacağız mecburiyet olan yerlerde de ALLAH’a sığınıp,kazandığımız günahların affı için yüce Yaradan’a yalvaracağız başkacada bu modern hayatta çare yok.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi