SADİ SEDA

EKONOMİDEKİ KIRILMA BELEDİYELERİN ELİNİ KOLUNU BAĞLADI

4 Aralık 2021 00:05
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

 

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu’nun art arda üç kez yaptığı faiz indirimi sonucu meydana gelen döviz kurlarındaki aşırı yükselme belediyelerinde elini kolunu bağladı.

Önlerini göremeyen belediyeler 2022 yılında yapmayı planladıkları projeleri iptal yoluna giderken müteahhitler de “fiyat artışları devam ederse zarar ederiz” düşüncesiyle ihalelere girmiyor ve de davet üzerine iş almıyor.

Haklılar.

Örneğin 10 bin liraya aldıkları bir işi döviz kurlarındaki artış devam etmesi halinde alacağı malzemelerin fiyatlarının yükselmesiyle ya para kazanmadan yani kâr etmeden ya da zarar ederek teslim edecekler.

Bu da birçok yatırımın durmasına neden oldu.

“Birçok işimizi askıya aldık”

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, ES TV’ye Ali Baş ve Meltem Karakaş Kaya’nın birlikte sundukları “Açıkça” programına konuk oldu.

Bu programda Başkan Kurt, 2021 yılının son üç ayında yaşanan döviz kurlarındaki artış ve ekonomik çalkantılar nedeniyle belirsiz bir ortama girdiklerinden dolayı 2022 yılında yapacakları birçok işi askıya almak zorunda kaldıklarını söyledi.

Gerekçe olarak da müteahhitlerin fiyat teklifinde bulunamadıklarını belirterek bugün girmediklerini geri çekildiklerini, birçoğunun da zarar ettiklerinden dolayı başladığı ihalelerden zararı pahasına geri çekildiklerini anlattı. 

“Şunu diyorlar. Ben bunu yarım bıraktığım zaman sana ne tazminat öderim şu kadar. Ben bu işi tamamlarsam daha çok zarar edeceğim. Buyur tazminatını ben gidiyorum diyor. Maalesef ki böyle bir noktadayız”.
Haklılar.

Yani, “zararın neresinden dönersek kârdır” diyorlar. 

Bundan da yanında çalıştırdığı işçiler etkileniyor.

Bu kış kıyamette işsiz kalıyor, evine ekmek götürmekte zorlanıyor.

2022 YATIRIMLARINDAN KORKULARIMIZ VAR
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, yaptıkları hizmetleri de şöyle sıraladı:

“2019 seçimlerine giderken 25 adet misyon proje diye taahhütte bulunmuştuk. Bu projelerimizin yarısını bitirmiş durumdayız. 2,5 yıllık süre içerisinde yapabileceğimiz işlerin yarısını yaptık. Festivaller dedik maalesef pandemi nedeniyle o işi gerçekleştiremedik. Planlanan işlerin büyük çoğunluğunu yapıyoruz. Ama bazılarından vazgeçtik. Bazılarını yapma şansımız bu ekonomik koşullarda yok. 2022’de yatırım ile ilgili korkularımız var. Bunu gerçekçi biçimde söylüyoruz. Umarım düzeltirsek ya da farklı krediler bulma imkânımız olursa ertelemek zorunda kaldıklarımızı da değerlendireceğiz.“

 “YENİKENT KAPALI PAZAR YERİ PROJESİNİ TAMAMLAYACAĞIZ”
Yenikent Kapalı Pazar Yeri ve Kültür Merkezi Projesi hakkında da bilgi veren Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Yenikent pazar yerinin belediye hizmet alanı olması için bir plan değişikliği başvurusunda bulunduk. Mazottaki, demirdeki, çimentodaki, işçi ücretlerindeki artış, piyasalardaki diğer malzemelerin artışı buraya yansıyacak. Artış oranları ne 3 ne 5 kat. Daha büyük. O nedenle zararımız da büyük. Yenikent’te hemşerilerimize söz verdiğimiz Yenikent Kapalı Pazar yeri ve Kültür Merkezi projesini inşallah 2022 yılında her türlü zorluğa rağmen yapacağız. Döviz kurlarındaki ciddi artış 2022 yılında belediyeleri zora soktu. Birçok işimizi askıya aldık çünkü belirsiz bir ortama girdik” dedi.

HALK MERKETTEN 4 BİN 500 KİŞİ YARARLANIYOR

Odunpazarı Belediyesi iki yıldır yaşadığımız pandemi nedeniyle işlerine geçici olarak ara verdiklerinden dolayı para kazanamadıkları için geçim darlığına düşen küçük esnaf ve sanatkârlara hayata geçirmiş olduğu “Halk Market’ten” destek oldu.

Pandemi döneminde bin 700 esnafa Halk Market’ten destek olundu.

Sadece küçük esnaf ve sanatkârlar değil dar gelirli aileler değil “Emeklilikte Yaşa Takılanlar” EYT’lilere de “Halk Market’ten” yararlanıyorlar.

4 bin 500 civarında Eskişehirli kendilerine verilen içine alış veriş kredisi yüklenen kart ile Halk Market’ten evinin ihtiyacını karşılıyor. 

Kazım Kurt, bu sayının 2022 yılında bin veya bin 500 civarında artırılacağının müjdesini de verdi.  

Yasa gereği asgari ücretin üçte birinden daha az geliri olanlar “Halk Marketten” 

Bu sayede kimseye el avuç açmadan evlerinin ihtiyaçlarını gideriyorlar.

Başkan Kurt, 2022 yılında “Halk Marketten” Eskişehirlilere vermekte oldukları kredi miktarlarını arttıracaklarının tek yaşayan Halk Kart sahiplerine vermiş oldukları 100 kredinin aynen devam edeceğini 2 kişi olanların miktarlarını yüz de 10 arttırıp 110, 3 kişi yaşayanlara 115, 4 kişi yaşayanlara da 120 kredi vermek üzere düzenleme yaptıklarını söyledi.

Böylelikle desteklerinin de yüzde 50 oranında arttıracaklarının da altını çizdi.

* * * 

“Kazım Kurt geçen 2 yılda ne yaptı ki?” diye soranlar eğer programı izlediler ise neler yaptıkları hakkında bilgi sahibi oldular.

İzleme fırsatı bulamayanlar ise ES TV’nin internet sitesine girerek yayın arşivlerinden veya youtube’dan da izleyebilirler.

* * *

 

“Çevreyolu gereklidir ve yapılmalıdır”

Yıllardır Eskişehir Çevreyolunu yazıyoruz, konuşuyoruz.

Geçmişte başbakanlara, bakanlara “Eskişehir’in çevre yolu ne zaman yapılacak?” diye çok sorduk.

“Bakarız ederiz” diyerek geçiştirdiler.

Şimdi ise Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “çevre yolumuzun yapılması artık şart oldu” sessiz kalıyor.

AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan’a söylüyoruz.

O da “Eskişehir’in çevre yolu bugün için aciliyet taşımıyor, Büyükşehir Belediyesi Organize Sanayi Bölgesine giden alternatif caddeleri açarsa trafik rahatlar” diyor.

Kısacası bu konuya ne kadar duyarsız olsalar bile Eskişehir’in acil olarak çevreyoluna ihtiyacı olduğunu artık sağır sultan dahi biliyor.

Ne yazık ki esas bilmesi, duyması gerekenler duymuyor.

Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş sosyal medya hesabından şu an sözde çevreyolu olarak kullanılan ancak artık şehrin ortasında kalan yoldaki yaşanan trafik sorununu ve araçların nerede ise gıdım gıdım hareket ettiklerinin fotoğraflarını paylaşarak “Çevreyolu yapımına acil olarak başlanılmalı” dedi.

Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli de gündeme getirdi.

2022 yılının yatırım programına alınmadı.

Bu gidişle herhalde 2030 yılına kadar da yapılması söz konusu değil gibi gözüküyor.

“DEVLET İÇİN ÇOK MALİYETLİ DEĞİL”

Geçtiğimiz günlerde Organize Sanayi Bölgesi Başkan Vekili ve Anadolu Teknoloji Araştırma Parkı A.Ş (ATAP A.Ş) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Saraç’ta Eskişehir Çevreyolu sorununu gündeme getirmişti.

Çevreyolunun yapılması için siyasi iradenin iradesine kilitli olduğuna dikkat çeken Saraç, “Türkiye’nin her yerine yapılacak yatırım önemlidir, destekliyorum. Karadeniz’de nice dağların delindiğini, viyadükler açıldığını biliyorum. Düşünüyorum parasal karşılığını, oraya yapılan yatırımla Eskişehir’e yapılacak sadece 50 kilometrelik yol arasında dağlar kadar fark vardır. Yani bir tarafta dağları deleceğiz, viyadükler yapacağız, bir tarafta düz ovada yol yapacağız. Dolayısıyla işin Türkçesi siyasi iradenin bu işi istiyor olması lazım. Yani Eskişehir’e yapılacak bu yapı devlet için çok maliyetli değil. Burada gereksiz siyasi tartışmalar yapılıyor. Çevreyolu gereklidir ve yapılmalıdır. Burada siyasi tartışmaya gerek yok” demiş. 

“ŞU AN MEVCUT YOL TRAFİK YÜKÜNÜ KALDIRMIYOR”

Metin Saraç bakın başka ne demiş:

“Kemal Unakıtan’ın bu şehre yol konusunda büyük hizmeti olmuştur. O dönem üç şeritli olarak çevreyolu yapıldı. Sonra o hatta neler geldi? Şehir Hastanesi geldi, fuar ve kongre merkezi geldi, şimdi OSB’yi büyütüyoruz. İmişehir orada Kalkanlı orada. Yani her geçen gün bu yol yoğunlaşıyor. Şu anda sesimizi yükseltmemizin nedeni bu işte. Bakın şu an mevcut yol trafik yükünü kaldırmıyor. Büyüttüğümüz OSB’lerde fabrikalar kurulup on binerce insan çalışmaya başladığında, servis araçları arttığında mevcut yolla nasıl hareket edeceğiz?”.

* * *

Maliye Bakanı ve Eskişehir Milletvekili rahmetli Kemal Unakıtan, Kanlıpınar’dan başlayarak Tepebaşı kavşağına kadar bugün şehir içerisinde kalan geçmişte iki aracın bile zor geçtiği çevreyolunu Metin Saraç’ın da vurguladığı gibi üç şeritli hale getirdi.

Yolun genişletilmesiyle trafik de akar hale gelmişti.

Çevreyolunun genişletilmesinin üzerinden nerede ise 13 yıl geçti.

13 yıl öncesinde Eskişehir’de araç sayısı 100 bin civarında idi.

Organize Sanayi Bölgesindeki fabrika sayısı da bugünkü kadar değildi.

Bugün hafızam beni yanıltmıyorsa irili ufaklı 700 fabrika var.

Bu fabrikalarda çalışan işçi, tekniker, amir, müdürleri de hesaplarsak 200 bin kişi civarında.

200 bin kişi her gün servis veya özel araçlarıyla Organize Sanayi Bölgesine gidip geliyor.

Sadece Eskişehir’deki araçlar kullanmıyor bu yolu.

Eskişehir yurdumuzun doğu, batı, ege, ak denize açılan kapı olduğu için şehirlerarası yolcu otobüsleri, arabalar, kamyon ve tırlarda mecburen bu yolu kullanıyor.

Hesap edin çevre yolundaki hareket halindeki araç sayısını.

Bu yükün mutlaka ama mutlaka azaltılması gerekir.

Bunun içinde Kuzey-Güney Çevre yollarının açılması şart.

Açılmazsa çok değil 2025 veya 2026 yılında çevre yolundaki hareket halindeki araçlar herhalde tıpkı bugün özellikle sabah ve akşam saatlerinde olduğu gibi gıdım gıdım ilerlemek zorunda kalabilirler.

“Çevre yolunun yapılması çok aciliyet taşımıyor” diyen AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan 4-5 yıl sonra çevre yolunun “çile yolu” olacağının hesabını yapıyor mu acaba?

* * *

 

“KÜÇÜK ESNAFLARIN SORUNLARINI ANLATTIM

“Adım adım Anadolu programı” kapsamında Eskişehir’e gelen MHP Genel Başkan Yardımcısı ve heyet başkanı İzzet Ulvi Yönter ile heyet üyeleri Esnaf Sanatkârlar Birliği Başkan ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret etmişti.

Bu ziyarette İzzet Ulvi Yönter şunları söylemişti:

“Özellikle son günlerde yaşanan fiyat artışlarıyla mücadele de, esnaf ve sanatkârlar kâr oranlarını bir miktar düşürerek fahiş fiyatlarla mücadelede ulusal ekonomiye destek vermeleri gerekir.”

Bu ziyareti köşeme taşımıştım.

Yazımda MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter’in yukarıda yazdığım ifadeleri de yer alıyordu.

Yazımı okuyan esnaf olduklarını söyleyen 5 kişi telefon ederek Yönter’in Esnaf Odaları Birliği ziyaretindeki konuşmasının içerisinde yer alan o sözleri sarf ettikten sonra Birlik Başkanı Ekrem Birsen’in ne gibi cevap verdiğini sormuşlardı.

Ben de “bana gelen haber metninde Ekrem Bey cevap verip vermediğine dair bir bilgi yok” demiştim.

Telefon eden ve esnaf olduklarını özellikle üzerine basa basa söyleyenler İzzet Ulvi Yönter’in yukarıdaki sözlerine alınmışlar.

İzzet Beyin bu ifadelerine Esnaf Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen’in cevap verip vermediğini merak ettiklerini belirterek benden kendisine aşağıdaki soruların cevabını bekleyeceklerini söylemişlerdi.

Ben de kendilerine sorularını köşemde yazacağımı cevap vermesi halinde onu da köşemde yer vereceğimin sözü vermiştim.

O sorular şunlardı:

“İzzet Bey esnaf ve sanatkârların kar oranlarını bir miktar düşürsünler diyor Ekrem Birsen’de cevap vermiyor. Ekrem Bey esnaf ve sanatkârların kar oranlarını düşürsünler sözlerine cevap vermediğine göre bizim ürünlerimizi aşırı kar oranıyla sattığımızı kabullenmiş olmuyor mu? Oysa bizim ne kadar kar veya zarar ettiğimizi en iyi bilenlerden birisi Ekrem Birsen. Neden susmuş veya cevap vermemiş kendisine sorar mısınız? Bakalım nasıl savunma yapacak? Ulvi Bey Cumhurbaşkanlığını Hükümet sistemini savunuyor. Olabilir. Bizi ilgilendirmez. Ancak esnaf ve sanatkârların pandemiden dolayı kapalı kaldıkları 1,5 yıl da ne yiyip yemediklerini sordu mu? Kapalı kaldığımız süre içerisinde ne gibi devletten ne gibi yardım alıp almadığımızı da sormuş mu? Sormuşsa Ekrem Bey nasıl yanıt vermiş. Sormadı ise Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine kayıtsız şartsız destek veren MHP’nin Genel Başkan Yardımcısına esnaf ve sanatların yaşadıkları sorunlarının giderilmesi için neler yaptıklarını sormamış mı? Bugün sattığımız ürünü yarın sattığımız fiyattan alamadığımızı hatırlatmış mı?”.

* * *

Yazımı okuyan Ekrem Birsen telefon etti.

Ziyaret haberini Esnaf Odaları Birliği olarak kendilerinin basına servis etmediklerini belirterek, ”Sanıyorum İzzet Beyin yanındakiler veya MHP Eskişehir teşkilatı basına vermiş. O nedenle benim ifadelerim o haber metninde yer almamış. İzzet Bey ve yanındakilere küçük esnaf ve sanatkârların pandemiyle birlikte dövizdeki artıştan dolayı yaşadıkları sıkıntıları üzerine basa basa anlattım. Dövizin yükselmesiyle gıda fiyatlarındaki artışın küçük esnaf ve sanatkârlardan kaynaklanmadığını söyledim. Esnafların bugün sattıkları ürünleri yarın yeniden almak için gittiklerinde bırakın sattıkları fiyatı onun da üzerinde almak zorunda kaldıklarını da ifade ettim. İllerde Tarım Kredi Kooperatifleri gibi kooperatiflerin açılmasını, esnaflarında satacakları gıda ürünlerini toptancıdan değil de buralardan tedarik etmelerini talep ettim. Hükümetin küçük esnaf ve sanatkârları desteklemesi gerektiğinin de altını çizdim. Esnafların içerisinde bulunduğu sıkıntıları ve çözüm yollarının da yer aldığı rapor takdim ettim kendisine. Bu raporu diğer siyasi partilerin yetkililerine de verdim” dedi.

* * *

İsimleri bende olan esnaflara tek tek telefon ederek Esnaf Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen’in sorularına verdiği yanıtı anlattım.

Tatmin olup olmadıklarını bilmiyorum.

Yazımı okuyanlarında “Ekrem Birsen’in cevabını yazacaktın. Niye yazmadın diye” merak edeceklerini düşündüğümden buradan da yazıp bilgilendireyim istedim.

* * *

Ekrem Birsen bu sorulara cevap verirse kendisine de cevabını yazacağıma söz vermiştim.

Sözümü yerine getirdim. 

* * *

Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir