Nesli Özkay Dikkaya

ESKİŞEHİR: BİR BAŞBAKANIN SON DURAĞI

16 Temmuz 2022 08:15
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
On yıllık bir hikayenin sonuna şahitlik etti Eskişehir. Bir gün önce Başbakan olarak geldiği Eskişehir’den ayrılırken Adnan Menderes artık Başbakan değildi. Kimilerinin beklediği kimilerininse şaşkınlıkla karşıladığı ihtilal olmuş, Eskişehir’de olduğu için en son Adnan Menderes yakalanmıştı. İhtilal bildirisini okuyan Alparslan Türkeş’in sesi Eskişehir’e ulaştığında, Menderes’in uzunca süredir üzerine eğilmekten uzak durduğu ihtilal söylentileri gerçek olmuş, ete kemiğe bürünmüş karşısında kapı gibi duruyordu.
İhtilal komitesi son hazırlıklarını yaparken ve askerdeki hareketlenmeler fark edilmişken bütün Bakanlar Kurulu Eskişehir seyahatini ertelemesini söylemişse de Adnan Menderes bir an evvel seyahatini gerçekleştirmek ve halkı ile buluşmak için sabırsızlanıyordu. Zira Başbakan gittiği her yerde coşkuyla karşılanıyor ve bu coşku Menderes’e güven veriyordu.
Menderes, Eskişehir’e geldiğinde geri sayım artık başlamıştı. Vilayet meydanında yaptığı konuşmanın ardından Şeker Fabrikası’na giden Menderes, o akşam Başbakan olarak son akşam yemeğini yedi. Menderes Eskişehir’de uykuya çekildiği esnada Ankara’da askeri tanklar yola çıkmaya başlamışlardı.
Ankara’da ihtilal başladığında sabaha doğru Eskişehir’e gelen telefonla Maliye Bakanı Hasan Polatkan ve Adnan Menderes uyandırıldı. Başbakan hemen Ankara’ya ulaşmaya çalışsa da telefonlara kimsenin çıktığı yoktu. Bekleyişin ardından Başbakan Eskişehir’den ayrılmaya kadar vermiş, daha güvende olacağı bir yere gitmeyi düşünmüş ve Kütahya’ya doğru yola çıkmıştı.
Sabahın ilk saatlerinde Demokrat Partililer teker teker tutuklanmış, en son da Cumhurbaşkanı Celal Bayar alınmıştı. Artık geriye yalnızca Adnan Menderes kalmıştı.
Menderes’in yola çıktığı haberi hava üssüne ulaştığında Eskişehir semalarından kalkan uçaklar, Kütahya istikametinde Menderes’in konvoyunu görmüşlerdi. Kütahya girişinde konvoy durduruldu. Ardından Kütahya’daki eğitim tugayı binasına götürülen Menderes ve Polatkan uçağa bindirildi ve Ankara’ya doğru harekete geçildi. O sırada Maliye Bakanı Hasan Polatkan ve Başbakan Adnan Menderes’in yakalandıkları duyuruldu.
Başbakan olarak geldiği Eskişehir’den tutuklu olarak ayrılmıştı Menderes. Eskişehir’e moral bulmaya gelen ve Ankara’daki kasvetli havadan uzaklaşmak isteyen Menderes, burada yolun sonuna gelmişti.
Eskişehir, Türkiye Cumhuriyeti’nin seçilmiş bir başbakanın son durağı olmuştu.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi