Esma Koca

FATİH SONDAJ GEMİSİ

23 Aralık 2020 00:05
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Renksiz, kokusuz yanıcı bir gaz. Havada çok az yer kaplayan, marifetli, bir o kadar da pahalı. Kış mevsiminde faturalara gelen miktardan kullanımın lüks olduğunu anlıyoruz aslında. 19yy’da bulunduğu dönemde ilk olarak yerleşim yerlerinin aydınlatılmasında kullanıldı. Daha sonra evlerde; ısınma, ısıtma, sanayide, fabrikalarda, elektrikte kısaca hayatımızın tam da merkezinde yer aldı. Bence birçok eş anlamı var; ithalat, Putin, cari açık, Botaş, mavi akım, Türk akımı, Fatih sondaj gemisi yani kısaca; DOĞALGAZ…           
Doğalgaz ihracatçısı ülkelerinin en yağlı müşterisiyiz. Rusya, Azerbaycan, Cezayir, İran, Nijerya ve Katar’dan doğalgaz alarak enerji ihtiyacımız karşılanıyor. Bu kıymetli gazın 0.65’lik miktarının topraklarımızdan çıkarıyoruz. Adıyaman, Çankırı, Düzce, Edirne, İstanbul, Kırklareli ve Tekirdağ’dan doğalgaz rezervlerimiz olmasına rağmen yüzde 99.35’lik payını ithal ediyoruz. Bu payın en fazla oranı Rusya’dan geliyor. Türkiye’nin birçok bölgesinde geçen yıllarda doğalgaz bulmaya yönelik çalışmalar yapılmış olsa da dışa olan bağımlılığımız bitmedi. Lakin gün oldu devran döndü doğalgaz da artık kaderimiz değişti. Türkiye’nin 320 milyar metreküplük doğalgaz rezervinin müjdesi verildi. Artık çarkların Türk doğalgazı çevirecek. Avrupa bizi şimdiden kıskanmaya başladı bile. Türkiye’nin uzun yıllar boyunca doğalgaz ihtiyacını karşılayacak olan bu rezerv 2023’te kullanıma hazır hale gelecek. Karadeniz Ereğlisi’nin 150 kilometre açığında Tuna-1 lokasyonunda görevli olan Fatih sondaj gemisinin çalışmalarını yakından takip eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bu keşiflerle enerjide dışa bağımlılığımızı bitiriyoruz inşallah Karadeniz’deki ve Akdeniz’deki yeni sondajlardan alacağımız müjdelerle bu kaynağı daha da genişleteceğiz” dedi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise yaptığı açıklamasında “Yeter ki elde edilecek kaynak millet için kullanılsın, vatandaşın sorunları için kullanılsın” dedi.
Tüm güzel dilekler bizlerden yana olsa da 2023 yılına daha çok var. Enerji ihtiyacımızın büyük bir kısmını Rusya’dan aldığımızı düşünürsek Putin doğalgaz rezervlerinin kendisinde bulunmasından dolayı bir hegemonya kurmak isteyebilir. Türkiye ve Rusya devlet çıkarları birbiri ile kesişmediği zaman neler olabilir? Tıpkı 1999 yılında yaşanan hadise tekrarlanır mı acaba? Putin vanaları kısmış tamirci beklerken, Türkiye’de yaşam durmuştu. Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Putin ile olan yüz yüze görüşmesinde “Türkiye’ye doğalgaz akışında sorun var sanırım. Türkiye böyyük ülkedir. Bizde kimsenin beş kuruşu kalmaz” dedi. Sonra eliyle Putin’i güldüren bir vana açma hareketi yaparak “Bize gönderdiğiniz gazın vanasını açın!” diye ekledi. Görüldüğü gibi doğalgaz enerjisi bir devleti ne kadar büyük bir güç kattığı, devletin ekonomik ve siyasal olarak yükselmesinde ne kadar artı özellik olduğu bilinmektedir.         
Yıl 2020; pandemisi müjdeli haberleriyle bir acayip yıl. Bundan böyle vana kapatma bizim kararımız olacak. Artık onlar düşünsün.
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi