London Live Eskişehir 2022 Kurban Bayramı

Hasan Singil

İNTERNET VE SOSYAL MEDYADA SUÇLA MÜCADELE

18 Haziran 2022 08:04
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
İnternette yer alan ve arkasında kimlerin olduğu belli olmayan sözüm ona habercilik yapanlar, sözde düşünce ve fikir özgürlüğünün arkasına saklanarak toplum mühendisliği yapanlar, devleti ve Türk Milletinin birlik ve beraberliğini hedef alanlar için geç de olsa bir adım atılıyor.
Gerek malum haber sitelerinde gerekse sosyal medya kanallarında devleti, orduyu ve milletin birlik ve beraberliğini hedef alan çok sayıda yalan haber dolanıyor. Maalesef birçok vatandaş bunların doğruluğunu araştırmadan inanıyor.Bunların arkasında yabancı istihbarat servisleri ve terör örgütü bağlantısı olanlar var. Sosyal medya kanalları ve açtıkları haber kanalları ile devletin terörle mücadelesini zaafa uğratmak, terörle mücadele eden siyasetçi, polis, asker, yargı ve sivil toplum kuruluşları hakkında yalan haberler üreterek itibarsızlaştırmak amaçları.
Sadece dağda değil terör. En etkili terör yöntemi artık haber kanalları ve sosyal medya.En azılı teröristleri bile oluşturdukları algı ile kahraman haline getirirken, terörle mücadele edenler hakkında da itibar suikastı yapılıyor. Terör seviciler, sözde halkı düşünen, sözde haksızlıkla, hırsızlarla mücadele eden halkın haklarını savunan iyi ve cesur insanlar gibi takdim ediliyor internet ortamında. Yaptıkları haberlerin asıl amacı belli. Halkın güvenini kazanarak araya sokuşturdukları yalan haberlerle, subliminal mesajlarla toplumu aldatıyor, istedikleri mecraya çekiyorlar.
Terör örgütlerinin, terör sevicilerin ve yabancı istihbaratların fütursuzca cirit attığı internet ortamında yapılan haberler hakkında nihayet yasal düzenleme geliyor. Siz sokakta veyasosyal ilişkilerinizde kimse hakkında itibar suikastı yapamaz, hakaret edemez küfredemezsiniz. Çünkü bilirsiniz ki yaptığınız suç teşkil eden her eylemin ve sözün bir cezai müeyyidesi var. Ama internet ortamı yasaların uygulanmadığı başı boş ve çok tehlikeli bir mecra haline geldi artık. Geç de olsa yasal düzenleme yapılıyor. Yasalaşması halinde öngörülen cezai müeyyideler var.
Basın, sosyal medya ve internet haberciliğine ilişkin düzenlemeleri içeren Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi.

Komisyonda kabul edilen 40 maddelik yasa teklifine göre;
Halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak. Bu ceza, kişinin kimliğini gizlemesi veya bir örgütün faaliyetleri çerçevesinde suçu işlemesi halinde yarı oranla artırılacak. 
Milli İstihbarat Teşkilatının faaliyetleri ve personeline yönelik suç teşkil eden içerikler katalog suçlar kapsamına alınacak.
İnternet haber siteleri süreli yayın kapsamına alınacak.

İnternet haber sitesinde yayımlanan içerikler, gerektiğinde talep eden Cumhuriyet Başsavcılığına teslim edilmek üzere doğruluğu ve bütünlüğü sağlanmış şekilde 2 yıl süre ile muhafaza edilecek.
Gerçeğe aykırı bilgi yayımlayan internet haber sitelerine düzeltme için 2 hafta süre verilecek.
Sosyal ağ sağlayıcı, başlık etiketleri veya öne çıkarılan içerikler aracılığıyla ortam sağladığı başkasına ait yayın yoluyla işlenen suçtan, yayını sunuş biçiminden kullanıcının söz konusu yayına ulaşmasını amaçladığı açıkça belliise sorumlu olacak.

İdari tedbirler saklı kalmak kaydıyla, BTK Başkanınca verilen içeriğin çıkarılması, erişimin engellenmesi kararlarının gereğinin yerine getirilmemesi halinde, Türkiye’de ikamet eden vergi mükellefi gerçek ve tüzel kişilerin ilgili yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıya 6 aya kadar reklam vermesinin yasaklanmasına, BTK Başkanı tarafından karar verilebilecek.
Yasalaşması beklenen bazı maddeler bunlar. Mecliste değişiklik önerisi verilmesi ve bazı maddelerin değişikliğe uğraması da muhtemel.
Almanya bu konuda daha sert müeyyideler getirdi. Umarım Almanya örneğinde olduğu gibi daha sert yaptırımlar bizde de kabul edilir. Yoksa internet ve sosyal medya alanında devletimize milletimize ve istikbalimize yönelen tehdit ve saldırılarla mücadelede zafiyet doğar.
Terörle ve suçla mücadele sadece dağda veya sokakta değil artık internet ve sosyal medya kanallarında da en sert şekilde yapılmalı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Kurban Bayramı tebriği
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Kurban Bayramı tebriği
Kurban Bayramı tebriği