SEMİH DEMİRAL

İŞ MAKİNELERİ KULLANIMINDA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

7 Kasım 2019 10:56
A
a
Son yıllarda iş makinelerinin kullanımına ilişkin kazalar artış göstermektedir. İş makinelerinin kullanımında iki türlü risk vardır. İki çeşit kazaya rastlanmaktadır. Bunlardan birincisi; Trafik kazası niteliğindeki kazalardır. Trafik kazaları, Ülkemizin büyük problemlerinden biridir. İş makinelerinin çoğalması bu problemi daha da artırmaktadır.
İş makinaları, Yol inşaat makineleri ile benzeri tarım, sanayi, bayındırlık, milli savunma ile çeşitli kuruluşların iş ve hizmetlerinde kullanılan; iş amacına göre üzerine çeşitli ekipmanlar monte edilmiş; karayolunda insan, hayvan, yük taşımasında kullanılamayan moturlu araçlardır. Kazı Makineleri (Ekskavatör), Yükleyiciler, Kazıcı-Yükleyiciler (Bekoloder), Dozerler, Greyderler, Damperli Kamyonlar, Skreyperler, Mini Yükleyiciler, Beton Transmikseri, Beton Pompası, Forkliftler, Temizlik Makineleri, Kompresörler, Jeneratörler, İstif Makineleri, Finişerler, Yol Silindirleri, Freze gibi iş makinalarıdır.
25.04.2013 tarihli İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği iş ekipmanlarının taşımaları gereken şartlar ve kullanımında alınması gereken sağlık ve güvenlik tedbirlerinden bahsetmektedir. İşveren, işyerinde kullanılacak iş ekipmanının yapılacak işe uygun olması ve bu ekipmanın çalışanlara sağlık ve güvenlik yönünden zarar vermemesi için gerekli tüm tedbirleri almakla mükelleftir. İşveren, İş ekipmanını seçerken işyerindeki özel çalışma şartlarını, sağlık ve güvenlik yönünden tehlikeleri göz önünde bulundurarak, bu ekipmanın kullanımının ek bir tehlike oluşturmamasına dikkat etmek, İş ekipmanının, çalışanların sağlık ve güvenliği yönünden tamamen tehlikesiz olmasını sağlayamıyorsa, kabul edilebilir risk seviyesine indirecek uygun önlemleri almak zorundadır. İş ekipmanının güvenliğinin kurulma ve montaj şartlarına bağlı olduğu durumlarda, ekipmanın kurulmasından sonra ve ilk defa kullanılmadan önce ve her yer değişikliğinde ekipmanın, periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişiler tarafından kontrolü yapılır, doğru kurulduğu ve güvenli şekilde çalıştığını gösteren belge düzenlenmesi gerekmektedir.
İş makineleri normal şartlarda iş yapmak için kullanılmaktadır. Ancak zaman zaman trafiğe de çıkmak durumundadır. Bazen de trafikte çalışmak durumundadır. Ülkemizde iş makinelerinin zaman zaman insan ve yük taşımasında da kullanıldığı görülmektedir. İş makineleri daha çok iş için hazırlandığı için trafik şartlarına uygun olmayabilmektedir. Geniş olabilmekte, uzun olabilmekte, yeterli sinyal sistemleri olmayabilmektedir. Bütün bunlar, trafiği zor duruma düşürmekte, trafik kazalarına sebep olmaktadır. Örneğin, gece karanlığında, arka lambaları, kedigözleri olmayan bir traktörün önünüze çıkması çok büyük bir tehlikedir. Bunun gibi, yeterli ışıklandırma ve işaretlemesi yapılmamış geniş araçlara rastlanması, trafik tecrübesi çok olmayan, ehil olmayan sürücülerin iş makinesi ile trafiğe çıkmaları kaza sebepleridir. İşte bu sebeple; İş makinelerinin hem işyeri şartlarına (iş şartlarına) uygun olması ve hem de, trafiğe çıkacağı zaman trafik şartlarına uygun olması veya uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Bunun yanında, İş Makinesini kullanan operatörün hem çalışma şeklini bilen, makineyi ustaca, maharetle, kullanabilen bir kişi olması, hem de bu makineyi trafikte kullanabilecek usta bir sürücü olması lazımdır. Emniyetli çalışma, aracı emniyetli sürme, trafik kazalarına ve iş kazalarına sebep olmamak büyük oranda insan faktörü ile ilgilidir. Operatör ve Sürücü ile ilgilidir. Çünkü; Makineyi emniyetli sürecek ve kullanacak olan operatördür. Makinede alınacak tedbirleri alacak veya aldıracak olan yine operatördür.
İş makinası kullanan kişilerin bu konuda ehil kişiler olması gereklidir. İş, ehline verilmelidir. Bu kişiler ehil hale getirilmelidir. Ehil kişinin ehil olduğunu ispat edebilmesi için iş makinesi operatörlük belgesinin olması gereklidir. İş Makinesi kullanıcılarında iki türlü ehliyet vardır. Birincisi İş Makinesi Kullanma Yetki Belgesi (Operatör Belgesi), ikincisi ise G Sınıfı Sürücü Belgesidir. Eğer İş Makinesi Operatörü Trafiğe Çıkmıyorsa (İş makinesini trafikte kullanmıyorsa) sadece işyeri hudutları içinde çalışıyor ise G sınıfı Sürücü Belgesi alması zorunluluğu yoktur. Sadece Operatör Belgesi yeterlidir. Eğer İş makinesi trafikte de kullanılıyorsa G Sınıfı Sürücü Belgesi alınması zorunludur. Operatörlük, çalışmanın nasıl yapılması gerektiğinin bilinmesi, sürücü belgesine sahip olmak ise, iş makinesi ile trafikte nasıl hareket edileceğinin bilinmesi demektir. Operatör Belgesi (İş Makinesi Kullanma Yetki Belgesi) yetkili teknik elemanlar tarafından verilir. Bu belgeyi hangi kurum ve kuruluşların vereceği, ne tür bir eğitim sonrasında verileceği belirlenmiştir.
İş Makinelerinin belli periyotlarda, günlük, haftalık aylık veya çalışma saatine göre kontrol ve bakım programları yapılmalıdır. Bu programlarda, bu kontrol ve bakımların, kimler tarafından, nasıl, yapılacağı belirlenmelidir. Bu programlara uygun olarak bakım ve kontrolü yapılmalıdır. Bu bakımların, malzemeli bakım şeklinde yapılması, en iyi malzemelerin kullanılması, bazı parçaların ömürleri tayin edilerek, bu malzeme tahrip olmadan ve kazaya sebebiyet vermeden değiştirilmesinin sağlanması gerekmektedir. Operatörlerin, her gün gerekli kontrolleri yapmaları, makinadaki emniyet tertibat ve teçhizatlarını çok iyi bilmeleri, çalışmaya başlamadan önce bu tertibatların yerinde olduğundan, uygun ve çalışır durumda olduğundan emin olmak için gerekli kontrolleri yapmaları şarttır. Makine kontrol edilmeli, her parçasının emniyetli olarak yerinde olduğu ve görev yapar durumda olduğu belirlenmelidir. Korkuluklar ve rüzgârlıklar, Uyarı cihazları, Dikiz Aynaları, Koruma cihazları, Roll-over koruma tertibatları, Emniyet kemerleri kontrol edilmelidir. Çalışmalar esnasında olabilecek kazalara ve olumsuzluklara karşı alınması gerekli emniyet tedbirlerinin planlanması gereklidir. Bu tedbirler için yeterli uygun malzeme ve imkânın olup olmadığı araştırılmalıdır. Olumsuz durumlar için önceden hazırlıklı olunmalıdır. En kötü ihtimal düşünülmeli, buna göre hazırlıklı olunmalıdır. İlk yardım malzemesi olmalı nasıl kullanılacağı bilinmeli, Yangın söndürme malzemesi olmalı nasıl kullanılacağı bilinmeli, Ani yardım için nerelere başvurulabileceği bilinmelidir. Operatör el kitapları okunmalı, makinenin operasyon, bakım karakteristikleri, kapasiteleri ve limitleri öğretilmelidir. Bütün kontrollerin yerleri,  fonksiyonları, göstergeler ve uyarı cihazları kontrol edilmeli, Makine ve bağlantıları için mesafe ve açıklık ihtiyacı bilinmelidir.
İş makineleri çoğu zaman değişik yerlerde, alışılmamış ortamlarda, ilk defa çalışılan yerlerde çalışmaktadırlar. Operatör çalışma yerinin şartlarının ve risklerini bilmemektedir. Bu sebeple operatörün çalışma yerini tanıması, şartlarını öğrenmesi, risklerine karşı gerekli tedbirleri alabilmesi için ön çalışma yapması gereklidir. Eğer Makine belli bir yola gidecek ise, belli bir yolu gittikten sonra çalışma yerine ulaşacak ise, yol için gerekli tedbirlerin alınması gereklidir. Yolda veya çalışma esnasında refakatçiye ihtiyaç olup olmadığı belirlenmelidir. İşaretçilerin kullandığı işaretlerin manaları bilinmelidir. Yolun durumu, virajlar, delik çukur mania çamur buz olup olmadığı, ağır trafik durumu, kalın toz duman sis gibi durumlar bilinmelidir. Gerekli işaretlerin belirlenmesi, İşaretçi (Manevracı)nın belirlenmesi gereklidir.
Operasyona başlamadan önce, son kontrol yapılmalıdır. Operasyona başlamadan önce, bütün mahfazalar, emniyet kemerleri, makinaya ait ve kişisel koruma donanımı gözden geçirilmeli, uygun ve görev yapar durumda olduğu belirlenmelidir.
İnsanlara dikkat edilmelidir. Makine ve çevresinde diğer kişiler olmamalıdır. Operatör kabininde veya başka bir yerde insan taşınmamalıdır. Kova veya kepçe, asansör olarak kullanılmamalıdır. Yük, insanüstünden geçirilmemelidir. Geri manevralarında, geri manevra alarm sisteminin çalışmasından emin olunmalı, bir işaretçi yardımcı ile manevra yapılmalıdır. Taşınan yükler operatörün görüş alanını kapatmamalıdır.
Güvende kalın.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi