SEMİH DEMİRAL

İSKELE İLE ÇALIŞMALARDA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

28 Kasım 2019 00:06
A
a
İskele çeşitli uygulamalara sahiptir. Yeni inşaat, rutin bakım, yenileme, boya, tamir ve sökme faaliyetlerinde kullanılır. En basit haliyle, iskele “işçileri ve / veya materyalleri desteklemek için kullanılan herhangi bir geçici yükseltilmiş veya askıya alınmış çalışma yüzeyidir.” Desteklenen ve asılan birçok iskele türü vardır. İskele, çalışma platformları, kenar koruma sistemleri ile merdivenlerden çalışanlara kıyasla daha güvenli ve konforlu bir çalışma düzeni sunar. İskele, çalışanların çalışma yerlerine, düz ve dengeli çalışma platformlarına güvenli bir şekilde erişmelerini ve acil görevleri yerine getirmek için araçlar ve malzemeler için geçici depolamayı sağlar. İskele kazaları, esas olarak personelin düşmesi ve ekipman arızası, hatalı çalıştırma prosedürleri ve çevre koşullarından kaynaklanan malzeme düşmesi ile ilgilidir. Ek olarak, iskele aşırı yüklenmesi, ana iskele arızasının sık rastlanan tek nedenidir.
İşverenler, yapı işlerinde yüksekte çalışma faaliyetlerinde mevzuata uygun iskele kurmak ve kullandırmak zorundadır. Çok çeşitli bakım, onarım ve tadilat için güvenlikli iskelelerin kullanılması gereklidir. İskele endüstrisi için geçerli olan mevzuatlar, Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği ve Ahşap ve Ön Yapımlı Çelik İle Alüminyum Alaşımlı Bileşenlerden Oluşan Dış Cephe İş İskelelerine Dair Tebliğidir. Bu mevzuatlar, kurumlar, ticari alanlar veya endüstriyel alanlarda olduğu gibi, konutlarda verilen iskele hizmetlerinde çok titiz bir inceleme uygular. Aslında, ele alınması gereken belirli meseleler bulunduğuna dair bir argüman var, çünkü insanlar iş yapılırken çoğu zaman içinde yaşamaya, mülklerine girmeye ve mülkten çıkmaya devam ediyor. Bu spesifik risklerin profesyonel iskele tarafından değerlendirilmesi ve ele alınması gerekir. Ev sahiplerinin, yaralanma korkusu olmadan ön ve arka kapılardan ayrılıp girebilmeleri çok önemlidir. Bu, üzerlerine düşen nesnelerin veya bahçelerinde bırakılan malzemelerin takılma riskini içerir. Risk değerlendirme sürecinin ayrıca ziyaretçilere, mülkünüze giden kamuya açık olan herhangi bir üyesi (örneğin, posta dağıtım işçileri ve sayaç okuyucular) ve komşularınıza da uygulanması gerekmektedir. Bu son insan kategorisi, özellikle teraslı veya yarı müstakil bir evde yaşıyorsanız önemlidir.
Yerleşim mülklerinde yüksek çalışma riski düşmekte ve çalışma platformlarından aşağıdaki kişilere düşen / düşmekte olan malzemeler yatmaktadır. Yüksek Çalışma Yönetmeliği, bu tür işleri güvenli ve kontrollü bir şekilde yönetmek için hem şirketlere hem de serbest çalışanlara yükümlülükler yüklüyor. Yükseklikte çalışmanın tüm potansiyel riskleri tanımlanmalı ve en aza indirilmelidir. Düşme ile ilgili tehlikeleri azaltmak için uygun parmaklıkların, ayak koruyucularının ve kenar korumanın kullanılması gerekir. Güvenli ve güçlü çalışma platformlarının kurulumu yeterince ağır olmalıdır. Merdivenlerin kullanılabileceği veya kullanılamayacağı durumlar, herhangi bir iskele yapısına dahil edilmeden önce tanımlanmalıdır. İskele teftiş raporlarına özel içerik dahil edilmelidir. Yere düşen eşyaların neden olabileceği yaralanmaları önlemek için gerekli ekipman veya çalışma sistemleri benimsenmelidir. İskele yapıları ve kullanımları uygun şekilde planlanmalıdır. İskeleleri kuranlar, yüksekte çalışma açısından yetkin olmalıdır.
İskele platformları inşa etmek için kullanılan ekipman düzenli olarak arızalara karşı kontrol edilmeli ve incelenmelidir. Bu standartlar tüm yerel ve mesken iskele projelerinde uygulanmalıdır. Her ne kadar iskele yapılarının, örneğin bir AVM inşaatında gerekli olanlardan daha kolay inşa edilmesine rağmen, İSG prensipleri aynıdır. Aslında, iskeleler, çatı değişimleri ve cam montajı için gerekli çözümler hakkında dikkatli düşünmelidir. İlk senaryo, işçilerin çatının her iki tarafına da erişmesini sağlayan güvenli bir çalışma platformu gerektirirken, ikincisi ağır malzemeleri üst seviyeye taşımak için yük taşıma ve kaldırma kapasitelerini gerektirir. İskele ayrıca güvenlik standartlarını karşılayan ekipmanların kullanılmasını gerektirir. Bu bağlantı parçaları, platform panoları ve çok daha fazlasını içerir. Esasen iskele kurarken, kullanırken ve sökerken güvenli çalışma sistemleri için şunlar mutlaka dikkate alınmalıdır: Çalışma alanının tüm uzunluğu boyunca erişim kolaylığı, Platformlarda kullanılan farklı tipteki panolarda yük taşıma kapasiteleri, iskeleler ve döküntü ağları arasındaki farklar hakkında daha spesifik bilgi, Ağlı ve tabakalı iskeleler için izin verilen maksimum yükseklik, İskele denetimlerinin nasıl yapılması gerektiği konusu dikkate alınmalıdır.
İskelelerin kurulum ve kullanım ilkeleri şunlardır: İskele düz zemine yerleştirilmelidir. İskele, tabanları ile plaka desteklenmeli, hareketli iskelelerin tekerlekleri kilitlenerek sabitlenmelidir. Üreticinin talimatlarına uygun olarak inşa edilmelidir. İş, çatının üst sırtına erişim gerektiriyorsa, iskele muhtemelen doğru çözüm değildir. Hafif iş iskeleleri kuvvetli rüzgarlara maruz bırakılmamalı ve ağır malzemeler kaldırılmamalıdır. İskeleye erişim yapıya yerleştirilmiş bir merdivenle yapılmalıdır. İskeleler uygun taban plakaları ve kenar korumasına sahip olmalıdır. Dış cephe iskeleleri binanın taşıyıcı sistemlerine tijli bağlantılar ile sabitlenmelidir, inşaat teli vb. şekilde yapılan bağlantılar güvenli değildir. Yerleşim yerlerinde iskelenin dışa bakan kısımları file ile kapatılmalıdır. Düzenli olarak mutlaka kontrol edilmelidir. İskele kurulum, kullanım ve söküm işlerinde mutlaka endüstriyel baret, iş ayakkabısı, paraşüt tipi emniyet kemeri ve diğer gerekli olan KKD’ler kullanılmalıdır.
Vatandaşlarımıza tavsiyem iskele ile çalışma yapılan yerlerin altından, dibinden geçmeyin ve bulunmayın. Aynı kural inşaat, yıkın vb. yapı işlerinde de geçerlidir.
Güvende kalın.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi