Hasan Atak

İŞTEN ATMAK BU KADAR KOLAY MI OLMALI?

5 Temmuz 2020 00:05
A
a

Çalışma hayatımızda bu köşeden zaman zaman paylaştığımız sizlerin de bildiği birçok sorun var. Bu sorunların temeli büyük oranda ekonomik. Ve ekonomik sorunların arkasında da alınan siyasal kararlar!! Çalışanların emekçilerin omuzlarında yük her geçen gün artıyor. Özellikle dar gelirliler ve işsizler açısından hayat her geçen gün zorlaşıyor. Bu zorluklara ve sorunlara bir maalesef bir yenisi daha eklendi. O da özellikle geçen hafta Türkiye kamuoyunda gündem olan sosyal medya hesaplarının kullanımı!! Sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlar can yakmaya farklı bir ortamda devam ediyor.
Son günlerde Facebook, Twitter, İnstagram vb. sosyal mecralarda yapılan özellikle muhalif paylaşımların hedef gösterilmesi sonucu soruşturmalar ve davalar hızla açılmaya başlandı. Buna bağlı olarak da soruşturma ve davalar da sonuçlanmadan kişilerin iş akitleri sona erdirilme yoluna gidiliyor. Sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarında “Cumhurbaşkanına Hakaret” ettiği gerekçesi ile soruşturma ve dava açılması sebep gösterilen işçilerin iş akitleri tazminatsız olarak sonlandırılıyor. Elbette ki kişiler hukuk çerçevesinde suç işlediler ise cezalarını çekmelidirler ancak kişilerin iş akdi fesih edilirken hukuk devletinde olması gereken en temel hukuk ilkesi "bir suçtan dolayı kovuşturulan kişinin, suçluluğu mahkeme kararıyla sabit olmadıkça suçlu sayılmamasını" ifade eden  “masumiyet karinesi” çiğnenmemeli göz ardı edilmemelidir. Maalesef geldiğimiz noktada bu durumlar hiçe sayılmakta en ufak bir işaret emir telakki edilerek “ne olursa olsun işlem yapılma zorunluluğu” varmışcasına süreç yürütülmektedir. “Cumhurbaşkanına Hakaret” elbette suçtur ancak bu suç ceza davalarının konusudur. Ve olası ceza davalarından alınacak bir mahkumiyet kararı ancak iş sözleşmelerinin sonlandırılmasının konusu  olmalıdır. Tüm işverenlerinde önce bu kuralı göze almaları doğru olacaktır.
Ancak izlediğimiz şudur ki; Bu basit kurallar dikkate alınmadan, soruşturmalar, davalar bitmeden  tazminatsız işten çıkartmaların yaşanması, insanların ekmeğinden olması tüm çalışma hayatı içerinde olan kişileri bundan böyle etkileyecektir. Çünkü çalışma hayatında örnek oluşturabilecek bu uygulama tüm emekçiler için tehlike oluşturacaktır. Çalışma Hayatı içerisinde bulunan ve sosyal medyayı kullanan tüm çalışanlar için artık bundan sonra sosyal medya hesabından yapılacak ve suç unsuru içerdiği düşünülen herhangi bir paylaşım başladığı an mahkemelerce neticelendirilme beklemeden işten atılma ve ekmeğinden olma sebebi olacaktır. İş akdi feshinde gerekçe durumuna gelecektir. İşten atmak bu kadar kolay olmamalıdır. Bu nedenle olayın önemi ve ciddiye alınma hususu büyüktür. Sendikalar tarafından da  gözardı edilmeden acilen takibe alınması ve üzerinde çalışılması gereken bir konudur. Yoksa daha birçok insanın canı yanmaya devam edecektir.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi