SEMİH DEMİRAL

İŞYERLERİNDE KORONAVİRÜS (COVİD-19) İLE MÜCADELE VE KORUNMA YÖNTEMLERİ

2 Nisan 2020 00:05
A
a
2020 yılına girdikten sonra Türkiye’de ve dünyada ciddi felaketler ile karşı karşıya kaldı. Avusturalya’daki yangınlar, çekirge ve karınca istilaları, yanardağ faaliyetleri, savaşlar, ABD’nin İran’a yönelik saldırıları, İran’ın ABD üslerine yönelik saldırıları, Kasım Süleymani’nin öldürülmesi, Ukrayna havayollarına ait yolcu uçağının düşürülmesi, depremler, seller, yoğun kış ve kar yağışları, çığ felaketleri, Suriye’deki savaşı artık söylemeye gerek yok, İdlib’deki askerlerimize yönelik kalleşçe yapılan saldırı ve Tüm dünyayı etkisi altına alan ve artık dünyanın eskisi gibi olmamasına neden olacak olan Koronavirüs salgını. Yüce Allah daha fazla bela ve musibetten bizleri korusun.
Öncelikle Çin’in Wuhan kentinde 31 Aralık’ta Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide gizemli bir hastalığın görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı. Sonra Çin’in Hubey eyaletine yayılan bu gizemli hastalığın Koronavirüs grubu bir hastalık olduğu tespit edildi ve 11 Mart 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü Covid-19 ismi verilen bu salgın olayının tüm dünyayı etkileyen pandemi olarak ilan etti. 1 Nisan 2020 itibariyle dünya genelinde 900 Bini aşan vakaya ulaştı ve 45 Bini aşan ölüme neden oldu. Türkiye’de ise 15 Bini geçen vaka sayısına ve 250 civarında ölüme neden oldu. Türkiye bu salgının ülkemize gelmemesi ve mümkün olduğunca geç bir şekilde etkilemesi adına birçok önlem aldı. Fakat 9 Mart 2020 tarihi itibariyle ülkemizde ilk vaka görüldü. Bugünden itibaren sosyal mesafenin sağlanması adına birçok önlemler alındı. Fakat üretim yerleri ekonominin devam etmesi adına üretime devam etmektedir. Geçen hafta işyerlerinde alınması gereken tedbirlerden bahsetmiştim. Bugün bu salgın ile mücadele ve korunma yöntemlerinden bahsetmeye çalışacağım.
Bildiğiniz gibi bu salgın hastalıktan korunmanın en önemli kuralı sosyal mesafenin korunması yani insanlar arasındaki 1,5-2 m mesafenin korunmasıdır. İşyerlerinde bu kurala servise binişten servisten inişe kadar geçen tüm süreçlerde bu kurala riayet edilecek şekilde kurallar belirlemeli, bu kurallara uyulup uyulmadığını denetlemelidir. Sadece dezenfektan koymak, cerrahi maske taktırmak bu salgından korunma için yeterli değildir. Kaldı ki; sağlıklı kişilerin cerrahi maske kullanmaması gerektiği uzmanlar tarafından defalarca belirtilmiştir. Aynı şekilde cerrahi eldivenlerin kullanımı da yalancı bir korunma hissi verdiği, bu eldivenleri sadece olası vaka veya vakalara temas riski olan kişilerin kullanması gerektiği belirtilmektedir.
Geçen hafta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 25 Mart 2020 tarihinde işyerlerinde salgın hastalık ile ilgili İSG profesyonellerinin işverenlere aldırmaları gereken tedbirler ile ilgili tavsiye niteliğinde bir genelge yayımlamıştır. Burada bu salgın ile ilgili alınması gereken tedbirlerin direkt olarak işverenlere sorumluluk yükleyecek şekilde belirtilmesinin daha isabetli olacağını düşünüyorum. Kaldı ki; İSG kanunu ve diğer mevzuatlar hep işverenlere sorumluluk yüklemiştir.
İşyerleri öncelikle minimum çalışan ile çalışma yöntemlerine geçmelidir. Uzaktan çalışma yöntemleri ve İdari izinler ile bu salgın süreci atlatılmalıdır.  Fakat bazı inşaat şirketlerinden sosyal medyaya yansıyan görüntüler işyerlerinde Covid-19 ile ilgili mücadele konusunda çok da önlem alınmadığı görülmektedir. İşyerlerinde alınmayan salgın tedbirleri çalışanların bu salgın hastalığa yakalanmasına ve bu hastalığı eve taşıyarak tüm aile bireylerine taşıma riski söz konusudur. Burada işyerleri ile ilgili daha detaylı bir salgın önleme ve kontrol programlarına ihtiyaç vardır. İşyerlerinde en büyük risk yemek sırasında temas riskleridir. Bu kapsamda yemeklerin olabildiğince paket servis şeklinde yapılması, yemeklerin bir araya gelinmeyecek şekilde yenilmesi önemlidir. Tabi paket servis şeklinde yemek verilmesi sırasında enfekte olabilecek yiyecekler de risk taşımaktadır. Paketlerin gerekli olan hijyen kurallarına azami derecede dikkat edilerek hazırlanması çok önemlidir. Yemekhanelerde masaların seyrekleştirilmesi 1,5-2 m sosyal mesafeyi kuralını tam olarak sağlamaya bilir. İşyerlerine giriş ve mümkünse çıkışlarda çalışanların ateşlerinin ölçülmesi, ateş, öksürük, nefes darlığı gibi bulguların sağlık personeli tarafından izlenmesi çok önemlidir. İşyerlerinde ortak kullanılan WC, lavabo ve duşlar, soyunma odaları, yemekhaneler, asansörler, merdivenler, işyeri binalarına giriş-çıkış noktalarının hijyeni çok önemlidir. Buralar çok sık bir şekilde çamaşır sulu veya alkol bazlı dezenfektanlar ile temizlenmelidir. İşyerlerinin havalandırılması, çalışma istasyonları arasındaki mesafeleri artırarak seyrekleştirme yapılması çok önemlidir.
Koronovirüs (Covid-19) salgınından sonra dünya artık eskisi gibi olmayacak. Maalesef bu salgın ekonomik olarak tüm dünyayı olumsuz yönde etkiledi. Bu salgının genellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeleri daha fazla etkilemesi de çok garip bir durumdur. Normal şartlarda bu tür salgınların gelişmemiş ülkelerde yayılması öngörülen bir durumdur. Fakat bu salgının Amerika, Avrupa ve diğer gelişmiş ülkelerde yayılması araştırılması gereken bir durumdur. Bu salgın ile birlikte dünyanın süper güçlerinin, gelişmiş ekonomilerinin nasıl dize geldiğini de görmüş olduk. Demek ki ekonomik olarak, askeri olarak çok güçlü olmak salgın hastalıklar ile mücadele için yeterli olmadığı görülmektedir. Bu salgın hastalık iyi ki de Afrika ve diğer gelişmemiş ülkelere yayılmamış. Böyle bir durumda süper güçlerin ve gelişmiş ülkelerin bu salgına bakışı acaba nasıl olurdu bir düşünelim.
Bu salgın hastalık bize dünyanın tam olarak salgın hastalıklar ile mücadeleye hazır olmadığını da göstermiş oldu. Bundan sonra salgın hastalıklar terör saldırısından daha önemli ve kritik bir konu olarak ülkelerin gündemine girecektir. İşyerleri açısından da salgın hastalık konusunda çok yeterli acil durum eylem planları yoktu. Bundan sonra başta salgın hastalıklar olmak üzere diğer acil durumlara ilişkin acil durum planlarının çok daha dikkatli ve detaylı hazırlanması gerektiği ortaya çıkmıştır. Bu salgın ile birlikte şuan maske kullanan işyerleri maske tedariği konusunda sıkıntı yaşamaktadır. Maske üreten firmaların verdikleri taahhütleri yerine getirmediklerini görüyoruz. İşyerlerinin bu sıkıntılı süreçte taahhütlerini yerine getirmeyen başta maske üreticileri ve tedarikçilerini tekrar gözden geçirmesinde fayda olacağını düşünüyorum.
Covid-19 ile birlikte üretim artık daha çok robotlar ile yapılmaya başlayacak, dijitalleşmeye önem verilecek, çalışanların sağlık durumları daha sık ve anlık olarak takip edilir hale gelecek, toplantılar artık video konferanslar ile gerçekleştirilecek, eğitimler artık uzaktan eğitim modelleri ile gerçekleştirilecek, daha fazla hijyen ve temizlik uygulamalarına gidilecek, temizlik maddeleri, maske, eldiven kullanımı artış gösterecek, sağlık yatırımları daha çok artırılacak.
Son olarak bu salgın hastalıkla mücadelede aynı Çanakkale’de olduğu gibi kendilerini feda eden doktorlarımızı, sağlık personellerimize ne kadar teşekkür etsek azdır. Onlar aynı cephede savaşan askerlerimiz gibidir. Sağlık çalışanlarına aynı operasyona katılan askerlere haklı olarak yapılan parasal desteğin aynısı bu salgın ile mücadele eden sağlık çalışanlarına da yapılması gerektiğini düşünüyorum.
Yüce Allah bizleri bu salgın hastalıktan ve ortaya çıkabilecek salgın hastalık, bela ve musibetlerden korusun.
Sağlıkta ve Güvende #Evdekal
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi