SEMİH DEMİRAL

İŞYERLERİNDE KORONAVİRÜS (COVİD-19) TEDBİRLERİ

26 Mart 2020 00:49
A
a
Dünya büyük bir imtihandan geçiyor. Çok önemli günlerden geçiyoruz. 2019 Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve 2,5 ay gibi kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs grubundan olan Covid-19 ölümcül olan, tedavisi olmayan, damlacık yolu ile bulaşan bir hastalık. Dünya geçmiş zamanlarda da bir çok salgın hastalıklar yaşamış, milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştu. Bu hastalık enfekte yani Covid-19 hastasının ağız, burun salgılarının damlacık yolu ile veya bu damlacıkların temas ettiği yüzeylere diğer kişilerin teması ve özellikle elin yüze, ağza, buruna, göze teması ile bulaşmaktadır. BU hastalıktan korunmak için mutlaka sosyal mesafeye dikkat edilmelidir. Bu sosyal mesafe en az 1 m, en iyi ihtimal ile 1,5 - 2 m olmalıdır. Bu hastalık daha çok yaşlıları yani 65 yaş ve üzerini olumsuz olarak etkilemekte ve öldürücü olmaktadır. Bu nedenle 65 yaş üstündeki kişiler mutlaka evlerinde kalmalı, hatta evdeki diğer kişilerden ayrı bir odada kendini tecrit etmelidir. Bu hastalık ile birlikte kişisel temizliğin ne kadar önemli olduğu, el temizliği, yüz temizliğinin ne kadar gerekli olduğu anlaşılmış oldu. Covid-19 salgını Müslüman ülkelerde çok fazla yayılmadı. Bunun sebebi Müslümanların temizliğe önem vermesidir. Bizler her daim temizliğimiz dikkat etmişizdir.
İşyerlerinde Covid-19 tedbirlerinin alınması çok hayati bir öneme sahiptir. Şuan ülkemizde tüm toplu olarak bir araya gelme organizasyonları ve bir araya gelme ihtimali olan ortamlar engellendi, fakat işyerlerinde bir çok insan çalışmakta. İşyerlerinde gerekli tedbirlerin alınmaması toplumun diğer bireylerini enfekte etme riski taşımaktadır. İşyerlerinde bu salgın hastalık ile ilgili acil durum ilan edilmeli ve bir dizi tedbirler devreye alınmalıdır.
Öncelikle 50’ den fazla çalışanı olan işyerlerinde kurulması zorunlu olan İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu üyeleri bu salgın ile mücadelede alınması gereken tedbirleri belirleyecek ve uygulamasını takip etmelidir. Öncelikle işyerinde temizlik ve hijyen önlemleri artırılmalıdır. Çok kullanılan alanlar, en çok temas edilen noktalar sık sık temizlenmelidir. İşyerinde çalışanlar arasında sosyal mesafenin sağlanması adına toplantıların telekonferans veya mümkün olan en az kişi ile ve sosyal mesafe korunacak şekilde toplantı düzeni gerçekleştirilmelidir. İşyerlerinde toplu olarak bir araya gelinen yemekhanelerde yine masa düzenleri sosyal mesafe kuralına uyacak şekilde düzenlenmelidir. Yine servislerde temizlik ve hijyen kuralları çok önemlidir. İçişleri Bakanlığının almış olduğu karara göre artık toplu ulaşım araçları mevcut kapasitesinin en fazla yarısı kadar bir kişiyi taşıyabilecektir. Bu nedenle servis araçlarında da yolcu sayısı yarı yarıya azaltılmalıdır. Yarı yarıya düşürmek bile tam fayda sağlamayacaktır. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 13. Maddesinin e bendi gereğince sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında meydana gelen kazalar iş kazası sayılmaktadır. Bu madde bu salgın geçene kadar sigortalı çalışanların işyerine kendi aracı ile gidip gelmesi durumunda yaşayacakları kazaların iş kazası kapsamına alınması işyerlerinde sosyal mesafenin korunması adına fayda sağlayacağını düşünüyorum.
İşyerlerinde bu salgın ile mücadelede tabi ki en önemli kişiler İşyeri hekimleri ve Sağlık personelleridir. İşyerlerinde salgına karşı alınacak tedbir mutlaka yazılı hale getirilmeli, çalışanlara duyurulmalıdır. İşyerlerine her giren kişinin ateşi ve diğer bulguları kontrol edilmeli, ateş, öksürük, grip benzeri bulguları olan kişiler işyerine alınmamalı, istirahat veya idari izin verilerek evde kalması sağlanmalıdır. İşyerlerinde çalışanların görebileceği yerlere Sağlık Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yayımlamış olduğu afişler asılmalı, işyerinde çalışanların sık kullandığı alanlara el dezenfektanları, ayak dezenfektanları yerleştirilmelidir. Çalışma alanları günde en az 2 saat havalandırılmalı, çalışma istasyonları, çalışma masaları aralarına en az sosyal mesafe kadar mesafe konmalı, birden fazla kişi ile yakın çalışma engellenmelidir. İşyerlerinde Almanya örneğinde olduğu gibi 2 kişiden fazla kişinin bir araya gelmesi ve bu iki kişi arasında da sosyal mesafenin korunması açısından karar alınması fayda sağlayacaktır.
İşyerlerinde özellikle ofis ve uzaktan çalışma modeli ile çalışabilecek kişilerin evden çalışmasının sağlanması işyerlerine finansal açıdan da fayda sağlayacaktır. Bu dönemde işyerlerinde mümkün olan en az kişi ile çalışma modellerine geçilmesi, üretimin azaltılması veya sağlık açısından geçici olarak üretimin durdurulması toplam zararın en aza indirilmesi açısından önemlidir. Bu dönemde 65 yaş ve üzeri çalışanlar değil, belki de 50 yaş ve üzeri çalışanların geçici olarak çalıştırılmaması belki de önemli bir fayda sağlayacaktır.
Covid-19 salgını ile birlikte korunma amaçlı olarak kullanılan solunum koruyucu maskelerin tedarikinde çok ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Solunum koruyucular, toz, partikül, gaz, duman vb. emisyonlara karşı çalışanların korunması amacıyla sık sık başvurduğumuz koruyucu donanımlardır. Fakat bu salgın ile birlikte bu maskelerin tedarikinin zorlaşması işyerlerinde bir başka tehlikeye neden olmaktadır. Pnömokonyoz grubu mesleki solunum sistemi hastalıklarına karşı en son uygulanacak olan solunum koruyucu maskeler tedarik edilemediğinden dolayı bu risk altında olan çalışanlar tarafından kullanılamayacak ve ilerleyen aylarda mesleki solunum sistemi rahatsızlıkları baş gösterebilecektir. Bu konuda da acil tedbir alınması ve piyasayı rahatlatacak şekilde solunum koruyucu maske üretimi artırılmalıdır. Solunum koruyucu donanımların tedarik edilememesi durumunda tozlu, gazlı faaliyetlerin mümkün mertebe yapılmaması, olabildiğince azaltılması, toz, gaz ve emisyonları kaynağında yok edecek lokal emiş sistemleri, kullanımı, sulu toz bastırma sistemlerinin kullanımı, toz filtre sistemlerinin kullanımı, toz ve gaz emisyonu yayan faaliyet alanlarının izole edilmesi, havalandırma sistemlerinin kullanımı, temizliğin toz kaldırmayacak yöntemler ile yapılması, daha sık sağlık muayene ve tetkiklerinin yaptırılması, toz, gaz maruziyeti olduğu tespit edilen kişilerin bu alanlardan uzaklaştırılması gibi önlemler denenmelidir.
Bu günler birlik ve sorumluluklarımızı yerine getirme, fedakarlık yapma, oturup düşünme, silkelenme günleridir. Olan bitenlerden ders çıkarma, bu salgının neden olduğunu düşünme günleridir. Bu günler Yüce Allah’tan salgından korunma ve bir an önce salgının bitmesi için dua etme, hijyen kurallarına dikkat etme, sosyal mesafeye, sosyal karantinaya dikkat etme günleridir. Bu salgının biyolojik savaş amacıyla laboratuvarda üretildiği ve belirli bir amaç için tüm dünyaya yayıldığı iddia edilmektedir. Hiçbir şey Yüce Allah izin vermediği müddetçe gerçekleşemez. Allah (C.C.) tüm hastalıkların şifasını yaratmıştır. Bu hastalığında şifasını verecektir. Şuan Çin’de denenen ve sonuç verdiği söylenen bir ilaç ülkemizdeki Covid-19 hastaları için denenmeye başlanmıştır. İnşaAllah en kısa zamanda aşısı ve ilacı bulunur ve bu musibetten kurtuluruz.
Sağlıkta ve Güvende #Evdekal
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi