İbrahim Dursun

İYİ PARTİ AFYON ÇALIŞTAYI

24 Temmuz 2018 22:35
A
a

          İYİ Parti’nin Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde yapılan üç günlük çalıştayının son günü, Genel Başkan Meral AKŞENER’ in “Seçimlerdeki sonucun sorumluluğu bana aittir. Bu durumda istifa etmem gerekir” diyerek kürsüden inmesiyle birlikte başlayan tartışma, seçimler esnasında zerre yer verilmeyen İYİ Parti’yi birden gündemin birinci sırasına çıkardı ve tüm Türkiye adeta bu olaya kilitlendi.
         İYİ Parti kurmayları isteseler böyle bir reklam yapabilirler miydi? HAYIR.
        Yaşanan gelişmeler çok kötü bir sonuç mu doğurmuştu ki medya bu olayın üstüne bu kadar gitmişti? Ona da hayır.
         Katılımcıların daha önce bulundukları partide ya da diğer partilerde bugüne kadar görmedikleri ve alışkın olmadıkları bir demokratik ortam oluşturulmuş, tüm katılımcılar istedikleri kadar konuşabilmiş, kimsenin sözü kesilmemiş yapılan eleştirilere karşı da en ufak bir olumsuzluk yaratılmamış bir çalıştayın neticesinde sorumluluğu kabullenerek büyük bir olgunlukla istifa edeceğini açıklayan Genel Başkanın, bu davranışı ülke gündemine CUK diye oturmuştur.
         Elbette bu olayın sonuçlarını ilerleyen zamanlarda alacağız. Ancak burada diğer partilere de örnek olması açısından Sayın Genel Başkanı kutlamak gerekir. Zira daha önce bulundukları partinin başarısızlığı gerekçesiyle kurultay talep etmişler ve olmayınca İYİ Parti’yi kurmuşlardı. Bu nedenle yapılan davranış Sayın Genel Başkanın demokratik olgunluğa erişmiş bir kişilik olduğunu, olayın ülke gündeminin birinci sırasına taşınması da İYİ Parti’ye olan ihtiyacın ne kadar güçlü olduğunu göstermektedir. Gerisi lafı güzaftan başka bir şey değildir.
        Tek adam rejimine gitme yolunda, fikriyatımız olan Türk Milliyetçiliğini ayaklar altına alan,  Atatürk ve onun kurduğu Cumhuriyetin nitelikleri ile kavgalı bir siyasi yapıya karşı mücadele ederken önünüze her türlü engelin çıkarılması, haksızlık ve hukuksuzluklarla karşı karşıya bırakılmanıza rağmen,  partinizi kurup seçimlere katılabilmek(sonuçları ne olursa olsun) büyük bir başarıdır.
          Bu nedenle tüm bu gerçekler gün gibi ortada dururken yaşanan bu olaylara bakıp da kimse avuçlarını ovalamasın hele hele demokrat gibi görünmeye hiç çalışmasınlar.
          Bu hareketin kurulmasında milyonların duası, binlerce insanın emeği ve alın teri vardır. Bu hareketin hamuru yüzde yüz ülke sevgisi ve vatanseverlikle yoğrulmuştur.
           Parti içerisinde sıkıntılar yok mudur? Elbette vardır. Milyonların umut bağladığı bu harekette ne yazık ki teşkilatlanma aşamasında istişare eksikliğinden kaynaklı bir takım yanlışlıklar yapılmıştır. İl ve İlçe yöneticilerinin seçiminden tutun adayların belirlenmesine kadar geçen süreç her türlü tartışmaya açıktır. İlgisiz ve gereksiz birçok insan ortalıkta gezip durmaktadır. Tabanın tepkilerine kayıtsız kalınmıştır. Bu yanlışlara bir an evvel dur demek gerekmektedir. Aksi durumda verilen emeklere akıtılan alın terine ve kuruluş gayesine yazık olacaktır.
          İşte bu kurultay bu yanlışların çözümü için bir fırsat olmalıdır. Aynen Afyon çalıştayında olduğu gibi demokratik ortamlar yaratılmalı insanlar dinlenmeli ve dikkate alınmalı ve buna göre bir yol haritası yeniden belirlenmelidir. Bunun yolu da istişare kültürü ve demokrasinin eksiksiz işletilmesinden geçmektedir.
          Ben yapılacak olan kurultayda bu adımların atılacağını ve İYİ Parti’nin daha güçlü bir şekilde siyasi hayatına devam edeceğine tüm kalbimle inanıyorum.
          Esen kalın…
         
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi