Nesli Özkay Dikkaya

KANLI 1 MAYIS

30 Nisan 2022 08:12
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
“O gün gelecek, sessizliğimiz kıstığınız sesten daha güçlü olacak.”
            AugustSpies
Kanlı 1 Mayıs’ın üzerinden 45 yıl geçti. Silahların ve bombaların patladığı, panzerlerin insanları ezdiği o günün üzerinden bunca yıl geçmesine rağmen olayın sorumluları asla bulunamadı. Konu hakkında birçok görüş ortaya atıldı. Kanlı bıçaklı olan sol fraksiyonların arasındaki çatışma sonucu bu olayın gerçekleştiğini savunanlar vardı. Devletin bir aygıtı olarak kont-gerilla tarafından örgütlendiğini öne sürenler daha fazlaydı. Buna göre, Kanlı 1 Mayıs’tan ümit edilen solu kriminalize etmekti. Kimi ise bu olayları “Amerika’nın oyunu” olarak görüyordu.Ancak olaya nereden bakılırsa bakılsın, o gün orada yaşananlar insanlığa karşı işlenmiş bir suçtu.
1977 yılında 1 Mayıs kutlamaları bizzat DİSK tarafından örgütlenmişti. Onların hazırlığı daha çok kendilerini Maocu olarak adlandıran grupları sokmamak üzerineydi. O döneme bakıldığında solda keskin görüş ayrılıklarının mevcut olduğu görülür.
1 Mayıs kutlamaları yaklaşırken 2 öğrencinin öldürülmesi haberi herkesi tedirgin etmişti. Bundan dolayı sol iyice gerilmişti. Gruplar 1 Mayıs günü kutlamalar esnasında kozlarını paylaşabilirlerdi. Sağ basında ise 1 Mayıs kutlamalarının kana bulanacağı yönünde yayınlar yapılmaya başlandı. Örneğin,1 Mayıs 1977 günü Tercüman Gazetesi’nde Rauf Tamer “Arabalar tahrip edilecek. Camlar kırılacak. İnşallah aldanırız, ama kanlar akacak.” diye yazıyordu.
1 Mayıs günü nihayet gelip çatmıştı. Yarım milyon insanın katıldığı kutlamalar bayram havasında başlamıştı. DİSK, kolluk kuvvetlerine ek olarak yaklaşık 20 bin işçiyi güvenliği sağlaması için görevlendirmişti. Taksim Meydanı’na gelen gruplar, Saraçhane ve Beşiktaş yönünden Taksim’e doğru yürüyüşe geçmişlerdi. DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler’in kürsüdeki konuşması tam bitiyordu ki Tarlabaşı istikametinden iki el silah sesi duyuldu. İnsanlar bir anda büyük bir paniğe kapıldı. Alana günümüzde The Marmara olan o dönemki adıyla Intercontinental Oteli’nden, Sular İdaresi’nin üzerinden, Pamuk Eczanesi’nin üst katından olmak üzere birkaç merkezden seri bir şekilde kurşun yağıyordu. Ayrıca, meydanda beyaz Renault model arabanın içinden uzun menzilli silahlarla gelişi güzel ateş ediliyordu. Diğer yandan da panzerler kaçan insanların üzerine su sıkıyor, çeşitli yerlerde ses bombaları patlıyordu. İnsanlar Kazancı Yokuşu’ndan kaçmaya çalışıyorlardı ancak yol bir kamyonetle kapatılmıştı.
Kabus gibi dakikalar sona erdiğinde 29 kişi Kazancı Yokuşu’nda ezilerek, 5 kişi ise ateşli silahlarla yaralanarak hayatını kaybetmişti.
Olay sonrası yüzlerce kişi göz altına alındı ancak hiçbirinin olayla ilişkisi kanıtlanamadığından serbest bırakıldı. 14 yıl boyunca süren yargılamalardan kimse ceza almadı. Emniyet veya devlet yetkililerinden herhangi birinin yargılanmadığı dava zaman aşımına uğrayarak düştü. Bunun üzerine dava, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşındı. Bugüne kadar ateşi kimlerin açtığı tam olarak belirlenemedi ve olay aydınlatılamadı.
Kanlı 1 Mayıs’ın yarattığı kırılma, 1977 yılından 12 Eylül Askeri Darbesi’ne giden süreçte etkili oldu, toplumdaki korku ve endişe giderek arttı. Sonuçta yol darbeye çıktı…
Yazının başında da dediğim gibiolaya nereden bakılırsa bakılsın, o gün orada yaşananlar insanlığa karşı işlenmiş bir suçtu. Umarım benzer olaylar tekrar yaşanmaz ve tarihimize kara leke sürmez.
Tüm emekçilerin bayramı kutlu olsun!
 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir