SEMİH DEMİRAL

KAYNAK İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

19 Aralık 2019 00:05
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Endüstride, küçük sanayilerde, atölye gibi birçok alanda kaynak çalışmaları yapılmaktadır. Fakat bu kaynak çalışmalarında birçok yangın, patlama gibi olayları hep duyarız. En bilinenlerinden olan Haydarpaşa tren garının çatısında kaynak nedeniyle yangın meydana gelmişti. Kaynak çalışmaları genellikle pek dikkate alınmaz ve emniyet tedbirleri alınmaz, fakat bir riskleri çok fazla olan bir çalışmadır. Kaynak, iki veya daha fazla parçanın, ısı veya basınç veya her ikisi ile birleştirildiği bir işlemdir. Genellikle metallerde ve plastiklerde kullanılır. Herhangi bir kaynak çalışması için emniyet tedbirleri almak kritik bir husustur. Ark kaynağı uygun önlemler alındığında güvenli bir iştir. Ancak, güvenlik önlemleri göz ardı edilirse, elektrik çarpması, duman ve gazlar, yangın ve patlamalar, görme kaybı ve daha fazlası dahil olmak üzere potansiyel olarak tehlikeli olabilecek bir dizi tehlikeyle karşı karşıya kalınmaktadır.
Kaynak yapacak kişilerin mutlaka mesleki yeterliliği sağlanmış ve belgelendirilmiş olmalıdır. Kaynak Operatörlük Belgesi veya bu alan ile ilgili diplomaya sahip olunmalıdır. Aksi takdirde hiç kimse kaynak çalışması yapmamalıdır.
Yaygın olarak karşılaşılan Kaynak tehlikeleri şunlardır:
Duman ve Gazlara Maruz Kalma: Kaynak dumanı ve gazlara aşırı maruz kalma, solunum hastalıkları, kanser ve konuşma ve konuşma gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Kaynak dumanı meslek hastalığı sebebidir. Kaynakçı akciğeri denilen bir meslek hastalığına neden olabilmektedir. Duman ve gazlara maruziyet güvenlik önlemleri alınarak kontrol edilebilir. Duman ve gazları oluştuğu noktadan lokal emiş sistemleri emiş yapılarak çalışanları korumak mümkündür. Kaynak faaliyetlerinde lokal emiş sistemlerinin kullanılamadığı durumlarda karbon filtreli solunum koruyucu maskeler kullanılmalıdır. Kaynak çalışanları en az yılda bir kez sağlık tetkikleri ve muayeneleri yapılmalıdır.
Yangın ve Patlama: Kaynak çalışmaları ciddi bir şekilde yangın ve patlama riski oluşturan bir faaliyettir. Parlayıcı ve patlayıcı ortamlarda kaynak yapmak ve asetilen, Propan gibi patlayıcı gaz tüpleri ile yapılan çalışmalarda gaz kaçağına veya gaz tüplerinin darbe alması nedeniyle patlama ve yangın meydana gelebilmektedir. Çalışma alanının etrafındaki yanıcı maddeler yangının bir numaralı nedenidir. Yanıcı maddelere ulaşan kıvılcımlar kolay bir şekilde yangını başlatabilmektedir. Bu durum kaynağa başlamadan önce çalışma alanının yanıcı maddelerden ve parlayıcı, patlayıcı olabilecek alanlarda ölçümler ve havalandırmadan sonra uygunluğu sağlanarak önlenebilir. Yangın durumunda yangın alarmlarının, acil durum çıkışlarının ve yangın söndürücülerin yerini bilmek de önemlidir. Kaynak yaparken yakındaki uygun bir ABC sınıfı yangın söndürücü bulundurulmalıdır. Yangın söndürücü göstergesinin dolu olduğundan emin olunmalıdır. Bir yangın söndürücü mevcut değilse veya ek bir yangın güvenliği açısından yangın hortumları ilgili alana çekilmeli ve hazır bulundurulmalıdır. Yanıcı maddelerden 10 m mesafede kaynak yapılıyorsa, alev alabilen malzemenin üzerine bir parça sac veya yangına dayanıklı örtü ile kapatılmalı ve kıvılcımları takip etmek için yakınınızda bir yangın gözetleyicisi bulundurulmalıdır. Kaynak alanında yangınların olmamasını sağlamak için kaynak bittikten sonra çalışma alanında en az 30 dakika beklenmelidir.
Elektrik akımına kapılma: Bir kaynakçı için elektrik çarpması en acil ve ciddi risktir. Elektrik kaynak makineleri yüksek ampere sahiptir. En yaygın elektrik şoku türü, 20 ila 100 volt arasında değişen bir ark kaynak devresinden kaynaklanmaktadır. Koşullara bağlı olarak, bir operatörü yaralamak veya öldürmek için 50 volt veya daha az bir elektrik akımının bile yeterli olabilmektedir. Çalışmaya başlamadan önce kaynak kablosu, topraklama pensesi ve elektrot tutucuyu kontrol edilmelidir. Elektrot tutucunun metal parçalarına deri veya ıslak giysilerle temas edilmemelidir.
Gözlerde görme bozuklukları: Korunmasız gözlerin maruz kalmasından birkaç saat sonra ortaya acı verici bir şekilde göz içinde kum veya çakıl tanesi varmış gibi kaşıntı, net görememe, şiddetli sızı, gözde yaşarma ve yanma ve baş ağrısı meydana getirir. Ayrıca ark ışını çevredeki malzemelerden, parlak, beyaz yüzeylerden yansıyabilir ve yakın alanda çalışan diğer çalışanları da etkileyebilir. Sürekli kaynak ve kesme işlerinde korumasız olarak çalışanlarda ultraviyole ışınlar kalıcı körlük yapabilir ve deride güneş yanığına benzer yanıklar oluşturarak deri kanseri riskini arttırır. Ark kaynağında oluşan şiddetli ışık gözdeki retinaya zarar verirken, kızılötesi radyasyon gözdeki korneaya zarar verir ve bunun sonucunda gözde katarakt oluşur. Kaynak başlığı, kaynak yaparken veya izlerken operatörün yüzünü ve gözlerini korumak için uygun bir filtreli kaynak camı kullanılmalıdır. Yan siperleri ve kulak korumalı koruyucu iş gözlüğü de takılması gerekir.
Fiziksel yaralanma riskleri: Kaynak yaparken yanmalara, radyasyona, kesilmelere ve ezilmiş ayak ve parmaklara neden olabilecek fiziksel tehlikeler vardır. Uygun Kişisel Koruyucu Donanımla fiziksel tehlikelere karşı korunulabilir. Çalışanların gözlerini ve kafalarını sıcak cüruf, kıvılcım, yoğun ışık ve kimyasal yanıklardan korumak için kaynak başlığı ve gözlük gibi uygun KKD giyin. Yanmaz iş kıyafeti veya yanmaz önlükler, ısıya dayanıklı yanmaz başlık, kaynakçı eldiveni ve botlar, çalışanları ısı, yangın, elektrik çarpması ve yanmalardan korumak için kullanılmalıdır. Ayrıca tozluk diye tabir edilen ayakkabı içine kıvılcım girmesini engelleyen koruyucu kullanmakta fayda sağlayacaktır.
Güvende kalın.
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Kurban Bayramı tebriği - İYİ Parti
Kurban Bayramı tebriği - Eskişehir Kent Konseyi