Tarık Sayer

LGS GERÇEKLERİ VE ESKİŞEHİR

30 Haziran 2019 23:59
A
a
            2019 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) Merkezi Sınav sonuçları açıklandı. Merkezi Sınava 2018-2019 eğitim öğretim yılında 8. sınıftan mezun olan öğrencilerin %85’ine karşılık olan 1 milyon 29 bin 555 öğrenci katıldı.
            Geçen yıl 18 öğrencinin bütün soruları doğru yanıtladığı merkezi sınavda bu yıl, soruların tamamına doğru yanıt veren 565 öğrenci Türkiye’nin 66 iline yayıldı.
            Eskişehir’den sınava katılan 9347 öğrenciden 9 öğrenci tam puan aldı.   Eskişehir, sınava katılan öğrencilerin ham puan ortalamalarına göre Türkiye’de 7. sırada yer aldı.
             “Sınav kalkacak.!” talimatı ile kaldırılan TEOG yerine uygulanan LGS ile ilgili eleştiri ve kaygılarımız devam etmekle birlikte; mevcut sınavda oldukça başarılı sonuçlar alınmasında emeği geçen başta sevgili öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz olmak üzere tüm yöneticilerimizi kutluyorum.            
            Hakan Cırıt’ın İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gelişinden sonra eğitim yöneticileri asıl işleri ile daha ilgili ve istekli uğraşmaya başladılar. Milli Eğitim ile belediyeler başta olmak üzere diğer kurumlar arasındaki uygar ilişkilerin gelişmesi, “ötekileştirme” militanlığından “olabildikçe” vazgeçilmesi, Eskişehir eğitim dünyasında huzuru artırdı, çalışma barışını geliştirdi.
            Bu arada Tepebaşı İlçe Milli Eğitim Müdür V. Ömer Karaca’nın, her türlü sorunu çözme ve tüm camiayı içtenlikle kucaklama konusundaki özverili, babacan çalışmaları ile Eskişehir eğitim camiasının en büyük şansı ve gizli kahramanlarından biri olduğunu unutmayalım.
            Odunpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Kürşad Önder Ceylan’ın her geçen gün artan deneyimi ile sosyal etkinliklerde gösterdiği katılım ve gelişime ilave olarak okulların öğretim kalitesi, başarı düzeylerinin yükselmesi ve izlenmesi çalışmalarını daha da artıracağına inanıyorum.
 
ŞİMDİ GELELİM MADALYONUN ÖBÜR YÜZÜNE..!
            Merkezi Sınavda, yirmi soru bulunan testlerde doğru cevap ortalamasının en düşük olduğu ders matematik oldu. Eskişehir’de ham puana göre matematik ortalamasının 20 soruda (3,63) olması üzerinde mutlaka düşünülmesi gereken bir durum.
            Öğrenciler matematik sorularının %40’ını, yabancı dil sorularının %23’ünü boş bırakmışlar.
            Geçen yılın ortalamalarına göre genelde en fazla düşüş, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisinde görülüyor.
 
“ANNE BABA EĞİTİMİ PUANLARDA FARK YARATIYOR...”
            LGS, toplumdaki sosyo ekonomik eşitsizliğin olumsuz etkilerinden birini daha bizlere gösterdi.
            Anne babaların eğitim düzeyi farklılıkları çocuklar arasında 130 puan fark yarattı.
            Sınava giren tüm öğrencilerin LGS puan ortalaması 298.87 olarak hesaplandı. Anne eğitim düzeyi ilkokul olan öğrencilerin LGS ortalaması 278,89, lisansüstü olan öğrencilerin ortalaması 406,75.
             Baba eğitim düzeyi ilkokul olan öğrencilerin LGS ortalaması 271.73, lisansüstü olan öğrencilerin ortalaması ise 402.10. Arada 130.37 puan gibi önemli bir ortalama farkı bulunuyor.
 
BU SİSTEMİN DEĞİŞMESİ KAÇINILMAZ...
            Ziya Selçuk’un, Bakan olduğunda kucağında (!) bulduğu bu sistemi düzeltmesi mümkün olamadı. Ancak Sayın Selçuk’un liselerden başlayıp ortaokullarda da devam edecek yeniden yapılanma sürecinde LGS’nin de değişmesi kaçınılmaz görünüyor.
            Türkiye genelinde sınavla öğrenci alan “nitelikli okul” sayısı 1526, toplam kontenjan 139 bin 120. Eskişehir’de ise,16 okulda sadece 1590 öğrencilik kontenjan mevcut.
            Sınavı kazanamadığı takdirde “niteliksiz bir okula” gideceği, istemediği halde imam hatip veya meslek liselerine “zorunlu” gönderileceği kaygısı çocuklarımızda büyük travmalara yol açmaktadır. Bu nedenle en azından yerel yerleştirme kontenjanları öğrencilerin istediği türde okula gidebileceği şekilde belirlenmelidir.
            Lütfen bu konuyu her türlü siyasi ihtirasların dışında, partiler üstü bir konu olarak ele alın ve “çocukları ağlatmayın...”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi