Tarık Sayer

MİLLİ EĞİTİMİN “EĞİTİM VE AHLAK KONGRESİ”...

23 Şubat 2020 15:42
A
a

 

 

            Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okullarımızdaki “ahlak yapısını” yeniden şekillendirmek amacıyla 3-4 Nisan 2020 tarihlerinde “Eğitim ve Ahlak Kongresi” düzenleme kararı aldı.

            Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından okullara gönderilen yazıda Eğitim sisteminin milli ve manevi değerlere uygun bir ahlak anlayışı ile taçlandırılması” gerektiği belirtildi. Kongrede yöneticilerin, öğretmenlerin, velilerin ve öğrencilerin aralarında olduğu tüm okul bileşenlerinin “ahlakının sorgulanacağı” bildirildi.
            MEB’in yeni dönemdeki amaçlarının vurgulandığı yazıda; “Eğitimde, sınavlara göre yapılan değerlendirmelerin sonucunda toplumun geldiği nokta ortadadır” denildi ve “Talim ve terbiyemizin yeni hedefi, daha güçlü bir Türkiye için ‘ahlak telakkisine’ dayalı, bilgi anlayışına hayat vermek olmalıdır” ifadeleri kullanıldı.
 

KONGREDE KİMLER VAR, KİMLER!...

            Eğitim ve Ahlak Kongresi için MEB tarafından 3 kişilik Onur Kurulu, 19 kişilik Danışma Kurulu, 91 kişilik de Bilim Kurulu belirlendi.

            Onur Kurulu’nda, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlarından Prof. Dr. Yavuz Atar, AKP eski milletvekili İlahiyatçı Prof. Dr. Emrullah İşler ile Harf İnkılabı’nı  “soykırım” olarak yorumlayan ve “Türkiye’nin yeniden istiklaline kavuşması yazının değişmesine mi bağlıydı” ifadelerini kullanan Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı’nın yer alması dikkat çekti.

            Kongre’nin Danışma Kurulu’nda “ilk başörtülü kadın bakan” olarak tarihe geçen Prof. Dr. Ayşen Gürcan, Bilim Kurulu’nda da AKP kurucularından Prof. Dr. Raşit Küçük, Kuala Lumpur Büyükelçisi Merve Kavakçı’nın babası ve Yeni Akit yazarı Prof. Dr. Yusuf Ziya Kavakçı, Yeni Akit yazarı Prof. Dr. Ali Rıza Abay’a da yer verildi.
             “Milli ve manevi ahlak” tartışmasının yapılacağı kongrenin Onur Kurulu’nda hiçbir kadın akademisyene yer verilmezken, 19 kişilik Danışma Kurulu’nda sadece 2 kadın akademisyen yer alabildi.
            MEB’in milyonlarca öğrencinin gelişimini etkileyecek bir kongresinin yetkili kurullarında kadınlara yeterli yer verilmemesi yeni nesil için kurgulanan “ahlak tezinin” ilk sinyallerini verdi.
 
AHLAK MI, İDEOLOJİK YAPILANMA MI?
            MEB’in düzenlediği bu kongre Demokrat Parti’nin (DP) 1951’de düzenlediği “Ahlak Terbiyesi Kongresi”ni anımsattı.
            1951’deki kongrede bazı delegeler arasında “Türk ananesinin, kadınla erkeğin bir arada okuduğu karma eğitime müsaade etmediği, medeniyetin plajlarda olmadığı, kadının örtü altında daha namuslu ve ahlaklı olduğu” tartışmaları yer almıştı. Ayrıca “üniversitenin yabancı ideolojilerin benimsenmesi için müsait bir ortam olduğu ve bu yüzden bazı profesörlerin ve üniversitelerin sürekli ‘kayıt(!)’ altında tutulmaları gerektiği” savunulmuştu.  Tartışılan bu maddeler o dönemde büyük oy çokluğu ile reddedilmişti.
             Nisan 2020’de toplanacak kongrede, 1951 yılında tartışılan yukarıdaki konular ve özellikle ‘karma eğitim’ tekrar gündeme getirilir mi, hep birlikte göreceğiz.  
            Ahlak eğitimi evde, okulda ve toplumun her biriminde uyulması gereken davranış biçimlerini ve insan ilişkilerini öğreten bir davranış bilimidir. Bu amaçla yapılan eğitim kongreleri, iktidarların siyasi hedeflerine uygun yönetici, öğretmen ve öğrenci profilini belirleme çalışmaları değil gerçekten bilimsel kongreler olmalıdır.
            Siyasi iktidarların kendi davranış ve değerler bütününe uygun görmediklerini “ahlaki açıdan sakıncalı ve sorunlu” bireyler olarak değerlendirmeleri toplumsal bölünmelere, çatışmalara yol açar. Toplumsal birlik ve beraberliğimizi, kendi kafamıza göre yarattığımız “siyasallaşmış ahlak” anlayışı ile bölmeye çalışmak ise hiç bir ahlak kuralına uymaz.
 
 
1000
icon
İbrahim Akbaş 24 Şubat 2020 13:50

2+2=3 olur mu?

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi