Nesli Özkay Dikkaya

MÜFİDE İLHAN: ALIŞILMIŞIN DIŞINDA BİR BELEDİYE BAŞKANI

25 Aralık 2021 00:05
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk


Geçtiğimiz hafta bahsettiğim üzere Müfide İlhan 1950 yılında Türkiye’nin ilk kadın il belediye başkanı olarak tarihimize adını yazdırmıştır. Müfide İlhan’ın bir kadın olarak siyasete girmesi o dönemde alışılagelmişin dışında bir olaydı. Müfide İlhan’ın söylediklerinden ve yazdıklarından anlaşıldığı üzere, İlhan belediye başkanlığı döneminde oldukça zor günler geçirmiştir. Özellikle Belediye Meclisi içerisinde Müfide İlhan’a karşı oluşan muhalefet onu oldukça zorlamış ve ayrılığa kadar götürmüştür. Hatta öncesinde Müfide İlhan’ın belediye başkan adayı olması bile bazı kesimlerde rahatsızlık yaratmıştı. İlhan’ın seçimleri kazanacağını ve İçel halkının kalbini kazandığını gören CHP Mersin teşkilatında bir huzursuzluk meydana gelmişti. İlhan, dönemin CHP’lileri tarafından kendisine şu sözlerin söylendiğini anlatmıştır:

“Demokrat Partiye girip çalıştıktan sonra Halk Partililer bana açık bir mektup yazdılar. ‘İşittiğimize göre, Çin’i Maçin’i dolaşmış, bilgili görgülü bir bayanmışsın. Siyaset insanı hırpalar, 7 çocuk sahibi ana olarak neyine lazım. Evinin hatun kişisi, çocuklarının anası ol. Eşek üzerinde köy köy dolaşıyormuşsun’ gibi laflar ettiler.” 

İlhan, CHP tarafından kendisine edilen bu sözlere “Vatan Yolunda” adlı kendisine ait bir şiirle karşılık verdiğini anlatır. Bu şiir gerçekten çok anlamlıdır ve aynı zamanda Müfide İlhan’ın kişiliğini de yansıtır:

Ben yerime yedi evlat doğurdum da,

Ölsem de ne çıkar vatan yolunda.

Yurdum şenlenirse mutlu olurum,

Kuvvet eksilmesin millet kolunda.

***

Bana hayat verir yurdu dolaşmak,

Üşütse rüzgarı, yaksa güneşi.

Dağlardan inerek dereler aşmak,

En büyük zevkimdir, bulunmaz eşi.

***

Kâh söğüt gölgesi, kâh çınar altı,

Yurttaşlar da bana açıyor kucak.

Eşeğe binerim bulamazsam atı,

Yayan da yürürüm hep bucak bucak.

***

Dertleştikçe ruhum sükûna erer,

Milletime saygı güven beslerim.

Bu iman yıkılmaz haksızı ezer,

Yurdum saadetini candan isterim.

Belediye başkanlığı döneminde Müfide İlhan sabah erken kalkar, sabah temizlik işçilerinin başında şehir temizliğinde bulunurdu. Kızlarının anlattığına göre, İlhan sokak sokak gezip yağmurlu havalarda kenti su basmasın diye rögar kapaklarını kendi elleriyle temizlerdi. Toptancı Hali'ne gider, tüm reyonlarını kontrol ederdi. Mersin'deki at arabalarının tekerlerine, yapılan yolların bozulmaması için ilk kez onun talimatı ve çalışmalarıyla lastik geçirildi. Esnafı, temizlik kurallarına uymaları için tek tek kontrol ederdi.

İlhan, o dönemin zorlu koşulları içerisinde bir kadın olarak örnek bir belediye başkanlığı yapmıştı. Belli ki böyle bir belediye başkanlığı görmemiş olanlar onu kadın olmasından vurmaya çalışmış, bunu başaramayınca da belediye bütçesini iyi kullanamadığını gerekçe göstermiş ve onu başkanlıktan almışlardır.

Müfide İlhan’ın yıllar sonra belediye başkanlığından ayrılması ile ilgili yaptığı şu açıklama bu konuyu aslında aydınlatıyor:

“…Hep hücuma uğruyordum. Belediye meclisini topluyoruz. Kalkıyor bana karşı olan bir arkadaş, ‘ben muhalifim’ diyor. Arkadaşım, muhalefet şerhini yazdır. Belki biz de seninle beraber oluruz. Hangisine karşısın? Ne teklifimizi kabul etmiyorsun? Beni tanıyan arkadaşlar da biliyorlar ki Müfide Hanımdan geldiği için muhalif. Yoksa kafasında bir fikir yok.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi