Nesli Özkay Dikkaya

MÜFİDE İLHAN’IN HEYKELİNİ ESKİŞEHİR’E Mİ DİKSEK?

30 Temmuz 2022 08:30
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Daha önceki yazılarımda belirttiğim üzere, Türkiye’nin ilk kadın il belediye başkanı Müfide İlhan’ın hayatı üzerine doktora tezi yazıyorum. Hangi konuda çalışılırsa çalışılsın doktora tezi yazmak başlı başına çok zorlu bir süreç. Ancak birinin hayatını yazıyorsanız, hele ki bu bir kadınsa, hele ki kadının başarılarına tahammülü az olan insanların çoğunlukta olduğu bir memlekette bu çalışmayı başarmak istiyorsanız iş daha da zorlu bir hal alıyor. Normalde bu hafta Lozan Barış Antlaşması üzerine yazacaktım. Zira 24 Temmuz Lozan’ın yıl dönümü ve bu Türkiye Cumhuriyeti tarihi açısından çok önemli bir tarih. Ancak üç gün önce gördüğüm bir haber beni bundan vazgeçirdi.Müfide İlhan, Mersinli değil ancak Demokrat Parti’den 1950’de adaylığını koyarak, çok da destek toplayarak Mersin’in belediye başkanı oldu. Doktora tezim için ara ara Mersin’e gidiyor ve orada bazı araştırmalar yapıyorum. En son gittiğimde Mersin seyahati benim için bir kabusa dönüşmüştü. Çünkü birincisi orada Müfide İlhan ile ilgili tahmin ettiğim kadar bilgi, belge vs bulamadım. İkincisi bir Eskişehirli olarak neden Müfide İlhan’ı çalıştığımı sorgulayan insanları ikna edemedim. Hatta birisi bana “Ben Eskişehir’in çiböreğini çalışıyor muyum, sen neden Müfide İlhan’ı çalışıyorsun?” dedi. Hayatımda duyduğum en garip karşılaştırma belki de buydu.

Bunlar olabilir. Müfide İlhan, unutturulmaya çalışılıyor olabilir. Yeterince önem verilmiyor olabilir. Bunların temelinde birçok neden olabilir ve ben bunları zaten tez çalışmamda tartışacağım ancak Müfide İlhan’ın heykeline dahi tahammülün olmadığını görmek beni derinden üzdü.

Bazı kesimlerin heykelleri sevmediğini, gereksiz bulduğunu hepimiz biliyoruz. Ben bunu tartışmayacağım. Fakat Müfide İlhan’ın anısına yapılan bir heykelin 4 ay arayla ikinci kez tahrip edilmesini neyle açıklayacağımı bilemiyorum. İlhan’ın heykelinin baş kısmı ve iki el kısmı koparılarak çalınmış. Bunun aynısı 2 Mart 2022 tarihinde de yaşanmış. O olayda da yine heykelin baş ve el kısımları çalınmış ve bunu yapan kişi yakalanmış. Son olayın ardından heykelin eski haline getirilmesi için çalışmalara başlanmış.Ben bir Mersinli olsam bu olay karşısında hakikaten utanırdım. Mersinli olmamama rağmen, bir Eskişehirli olarak, Müfide İlhan’ın hayatını çalışan bir doktora öğrencisi olarak, hepsini geçelim, bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak ben şahsen utandım.

Bir heykel, sadece bir heykel değildir. Hele ki bu heykel Müfide İlhan gibi cumhuriyet tarihimizin önemli isimlerinden birinin heykeliyse… Gerçi bu noktada şunu da biliyoruz, cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün heykelleri bile zaman zaman saldırılara uğruyor!Bizim temelde bazı eksikliklerimiz var: Geçmişe, kadına, sanata saygı ve tarih bilinci! Bunları eğitimle veremezsek bazıları uzaya çıkarken biz heykellerimizin elini başını koparanları arar dururuz.

Son olarak şunu da içimden geçiriyorum ki, eğer Türkiye’nin ilk kadın il belediye başkanı Mersin’de değil de Eskişehir’de olsaydı, eminim Eskişehir Müfide İlhan’ın heykelleriyle dolar, kimse bu heykellere zarar vermez ve herkes Müfide İlhan’la gurur duyardı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi