Hasan Atak

MÜMKÜN MÜ RAHAT OLMAK?...

29 Mart 2020 00:05
A
a
Küresel tehdit devam ediyor. Yüzyılda bir görüşebilecek bir kriz ile karşı karşıyayız. Gerçekten hepimiz için çok zor günler bu günler. Hepimizin her alanda dayanışmaya ihtiyacı var bu dönemde ne iktidar muhalefeti ne de muhalefet iktidarı puan kazanmak amacıyla eleştirmemeli doğruyu bulma noktasında taraflar birbirlerine mutlaka kulak vermelidir. Bu bakış açısıyla krizin patlak verdiği andan itibaren söylemeye çalıştığım bir durum var; o da mutlaka sokağa çıkma yasağının uygulanması ve çalışanların belirli bir süre ücretli izinli olarak işyerlerine gönderilmemesi idi. Ancak maalesef bugüne kadar bu gerçekleşmedi. Ve bunu gündeme getirmesi gereken sendikalarda suskun bir pozisyonda. Geçen hafta içerisinde bu uyarının da içinde yer aldığı bazı sendikaların yapmış oldukları basın açıklamasını o nedenle çok önemli buluyorum; “Dünyanın pek çok ülkesinde yüksek oranda ölümler yaşanmasına yol açan, artık bir kitle imha silahı gibi işlev gören koronavirüs, tüm dünyayı etkisi altına almış durumda. Dünya genelinde farklı ülkelerde yaşananlara baktığımızda konunun belirsizliğini koruduğunu görebiliriz.
Yaşananlar açıkça göstermektedir ki, bu kriz aslında, sağlık alanının ticarileştirilerek halkın nitelikli, eşit, ulaşılabilir, ücretsiz sağlık hizmeti almasını engelleyen politik anlayışın bir soncudur. Bu krizden ancak toplumsal dayanışmayı yükselterek en az hasarla çıkabiliriz. Bu bağlamda yapılabileceklere ilişkin önerilerimizi kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz:
# Kamu ve özel sektörde bireysel ve toplu işten çıkarmalar yasaklanmalıdır.
Korona virüs krizini kullanarak işçilerin ekmeği ile oynanmamalıdır. Üretimi durdurulan işyerlerinde ücretler korunmalıdır.
# Bu süreçte bir kez daha görülmüştür ki; bilime, eğitime ve sağlığa daha fazla para ayrılmalıdır. Kamusal sağlık ve eğitim sistemine zaman kaybetmeden geçilmelidir.
# Mümkün olan işlerde ve işyerlerinde uzaktan çalışmaya geçilmeli, zorunlu mal ve hizmetlerin üretilmediği ve virüsten korunma koşullarının sağlanamadığı tüm işyerlerinde çalışanlar derhal ücretli izne çıkarılmalıdır.
# En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine çekilmelidir. Koronavirüsle mücadele döneminde 1000 TL destek eklenerek risk grubundaki bu kesimler korunmalıdır.
# Ekonomideki olumsuz gelişmelere paralel olarak işsizlikte yaşanabilecek artışlara karşı işsizlik sigortası ödeneğinden yararlanma koşulları kolaylaştırılmalıdır. İşsizlik sigortası ödeneği alabilmek için son üç yılda 600 gün çalışma koşulu virüsle mücadele döneminde 90 güne indirilmelidir. Salgın sürecinde işsizlik maaşı kesilecek olan çalışmayan yurttaşlara bu maaş verilmeye devam edilmelidir.
# Tüketici, konut ve taşıt kredileri ile kredi kartı borçları ve elektrik, su, doğalgaz ve iletişim faturaları salgın riski boyunca ertelenmelidir.
# Bu süreçte vatandaşların sağlığa erişimi ücretsiz olmalıdır.”
Evet yapılan açıklamanın her noktasını ciddiye almak gerekiyor. Fakat gördüğümüz şu ki dikkate almak yerine sadece sayın Cumhurbaşkanımızdan özel sektörü de içine alınan tavsiye kararları çıkıyor. Buradan sormam gerekiyor alınan kararlar çok sıkı denetlenen kamu işyerlerinde bile uygulanamazken özel sektör de nasıl uygulanacaktır? Söyleyelim kesinlikle uygulanamayacaktır ve istenmeyen bir durum ortaya çıkarsa da bunun sorumlusu bugüne kadar işçi sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin politikaları belirleyenler, kararları sosyal tarafları görmezden gelerek alanlar, işyerlerine uygun olmadığı halde ruhsatları verenler, işyerlerini yeterince denetlemeyenler, uzmanların, hekimlerin eğitimlerine, yetersiz oldukları halde mesleki eğitimlere ilişkin yetkililer olacaktır. Şayet zamanında bunlar gerekli devlet ciddiyeti ile yapılsaydı bugün bu endişeyi taşımazdık. Ama her şey ortada iken mümkün mü endişeyi taşımamak mümkün mü rahat olmak?...
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi