SADİ SEDA

NABİ AVCI’YA BÜYÜK SAYGI GÖSTERİYORLAR

27 Haziran 2022 08:06
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
15 gün önce TBMM’ye gitmiştim. CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü davet etmişti.
Önce CHP Gurup toplantısına katıldım daha sonra da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ettim.
Amacım Kılıçdaroğlu ile ayaküstü de olsa 3-5 dakika röportaj yapmaktı. Ancak kapısında yaklaşık 200 kişi bekliyordu.
Jale Nur Süllü, “Sadi Bey bekleyenleri gördünüz. Sizinle röportaj yapsa bekleyenleri daha çok bekletmiş olacak. Saat 16.30’da özel bir ziyaret yapacak. Size söz veriyorum. Müsait bir zaman da görüştürüp röportajını yaptıracağım” dedi.
Ziyaret gerçekleşti ancak röportajı yapamadık.
* * *
TBMM’ye gitmişken Eskişehir milletvekillerini de ziyaret etmezsem, geldiğimi duyarlarsa “ayıp olur” diyerek AK Parti, İYİ Parti, MHP kulislerine indim.
AK Parti kulisine girdiğimde Nabi Avcı’nın genel kurul salonunda olduğunu öğrendim.
Özel Kalemi ile kendisine görüşmek için haber göndereyim derken genel kurul salonundan çıktığını gördüm.
Dört-beş adım attıktan sonra burun buruna geldik.
Beni görünce şaşırdı.
Randevusuz gitmiştim.
“Sayın Bakanım TBMM’ye gelmişken sizi görmeden dönmek istemedim”dedim.
Makamında özel misafirleri varmış.
Ayaküstü 3-4 dakika sohbet ettik.
Bu süreç içerisinde AK Parti kulisinde eski bakanlar, eski gurup başkan vekilleri, milletvekilleri Nabi Avcı’yı görünce hemen yanına gelerek, “Sayın Bakanım saygılar sunarım. Nasılsınız?” diyerek saygı-sevgi gösterdiklerine şahit oldum.
* * *
Nabi Avcı bugün bakan değil.
Bakanlıktan ayrılalı hemen hemen 5 yıl oldu.
Ama TBMM çatısı altında hala saygınlığı var.
Reklamı ve çok konuşmayı sevmiyor.
Milli Eğitim ve Kültür Turizm Bakanlığı döneminde bile katıldığı etkinliklerde insanları sıkmadan “Az laf çok iş” diyerek kısa konuşurdu.
Eskişehir’de pek çok devlet yatırımı onun sayesinde gerçekleşti.
Diğerlerini yazmasam da Şehir Hastanesi’ni yazmazsam büyük haksızlık yapmış olurum.
Devasa Şehir Hastanesi Nabi Avcı’nın eseri.
Eskişehir’in gündeminde “şehir hastanesi” yokken, başka bir ile yapılması planlanırken Nabi Hoca’nın Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ikna ederek Eskişehir’e kazandırdığını çok az kişi biliyordur.
ESKİŞEHİR’DE BULVARA SİVRİHİSAR’DA CADDEYE ADI VERİLDİ
Eskişehir’e ve Sivrihisar ilçesine kazandırdığı önemli hizmetlerden dolayı
Sivrihisar Belediyesi, Bakanlığı döneminde ilçeye yaptığı katkılardan dolayı cadde ve bulvara ismi verildi.
Başkan Vekili Aydın Ünlüce başkanlığında 12 Temmuz 2019 tarihinde toplanan Büyükşehir Belediye Meclisinin aldığı karar ile Eskişehir Osmangazi Üniversitesi yanındaki Gençlik Bulvarı’na AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı’nın adı verilerek bulvar yeni adıyla Nabi Avcı Bulvarı olmuştu.
Sivrihisar ilçesinde de Ordu Caddesi’nin ismi Prof. Dr. Nabi Avcı Caddesi olarak değiştirildi. Avcı bakanlığı döneminde ilçedeki ibadet haneler başta olmak üzere birçok tarihi evin restorasyonu ve ilçede gerçekleşen festivallere katkı sunmuştu.
ANKARA’DA KÜTÜPHANEYE ADI VERİLDİ
Ankara'da, AK Parti Eskişehir Milletvekili, Türk Dünyası Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu (UTMK) önceki başkanlarından Prof. Dr. Nabi Avcı'nın adının verildiği kütüphane törenle açıldı.
Avcı'nın Milli Eğitim Bakanlığı döneminde UNESCO Türkiye Milli Komisyonu mevcut hizmet binasının alınmasına ve donatılmasına sağladığı destek ve katkılar nedeniyle, UTMK Yönetim Kurulunca yaklaşık 4 bin UNESCO logolu yayından oluşan İhtisas Kütüphanesine Prof. Dr. Nabi Avcı'nın adının verilmesi oy birliğiyle kararlaştırılmıştı.
"Prof. Dr. Nabi Avcı UNESCO İhtisas Kütüphanesinin” açılışı, Prof. Dr. Nabi Avcı, UTMK Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz ve yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Prof. Dr. Nabi Avcı, açılışta yaptığı konuşmada, kurumsal kültür ve vefanın önemine değinerek, bu ihtisas kütüphanesinin başka ülkelerdeki UNESCO Milli Komisyonları için de güzel bir örnek oluşturacağını vurguladı.
Ayrıca Prof. Dr. Nabi Avcı, kütüphanenin özellikle eğitim, bilim ve kültür alanlarında UNESCO'nun idealleri doğrultusunda çalışacak araştırmacılar için çok önemli bir ihtiyaca cevap vereceğini kaydetti.
* * *
Nabi Avcı, meclis çalışma günlerinin dışında Eskişehir’e geldiği zaman zamanını ya Millet Bahçesi’nde ya da Kütüphane de geçiriyor.
Görüşmelerini ise ya Millet Bahçesin de ya da Türk Dünyası Vakfı’nda gerçekleştiriyor. O nedenle sahada pek fazla görünmüyor.
Ama Eskişehir’in sorunlarından da uzak değil.
Ajandasına yazdığı sorunların çözüldüğünde üzerini çiziyor ve başlanan hizmetlerin hangi safhalarda olduğunu not alıyor. Tamamlanan hizmetlerin de üzerini çiziyor.
Gözden ırak gibi görünse de şehrin meselelerini yakından takip ettiğini yine çok az kişi bilir.
* * *
 
KURBAN ETLERİNİZİ AŞEVİNE VE LÖSEV’E VERİN
Kurban Bayramına artık iki haftadan az bir zaman kaldı. Kurbanlıklar hayvan pazarlarına çıktı.
Dün bir arkadaşım anlattı. Kurbanlık bakmak için Eskişehir’deki hayvan pazarına gitmiş.
“Pazarı gezdim. Fiyatlar uçmuş. Zaten topu topu 10 kişi vardı hayvan bakan. Kurbanlık satanlarla sohbet ettim. Fiyatları geçen yıla göre yüzde 40-50 civarında artmış. Satıcılar da fiyatların yüksekliğinden yakınıyorlar. Ancak saman ve yem fiyatlarının yüzde 200 civarında arttığını, bu devirde hayvan beslemenin maddi açıdan zorluğundan bahsettiler. Onları dinleyince hak verdim. Büyükbaşa hisseye girmeyi düşünüyordum. Vazgeçtim. Arife gününe kadar bekleyeceğim. Belki fiyatlar biraz düşer. Küçükbaş almayı düşünüyorum” dedi.
HERSENE 5 KÜÇÜKBAŞ KESİP DAĞITIYORDUM
Hali vakti çok çok iyi olan Eskişehir’in önemli iş adamlarından birisi ile Fizyomer Fizik Tedavi Merkezinde karşılaştık.
Dizimde menüsküs yırtılması var.
O nedenle bir haftadır fizik tedavisine gidiyorum.
İş adamı da boynundaki rahatsızlıktan dolayı fizik tedavi alıyormuş.
Tedavi sonunda kantinde buluştuk.
Kahvelerimizi içerken fizik tedavi merkezinde görev yapanlardan birisi iş adamını tanımış. Yanımıza geldi.
“Abi kurbanlık büyük veya küçükbaş almayı düşünüyorsanız yardımcı olayım. Benim biraderim kurbanlık satıyor. Uygun fiyattan verir” dedi.
İş adamı kurbanlık satıcısının telefon numarasını aldı. Kendisinin numarasını da verdi.
Görevli yanımızdan ayrıldıktan sonra, “Sadi Bey her yıl kendimin kestirdiğim haricinde 6 küçükbaş alıp kestirip işyerimdeki çalışanlara ve çevremdeki ihtiyaç sahiplerine dağıtıyordum. Bu yıl ekonomik krizden dolayı işler çok  durgun. Geçmiş yıllardaki ciro yok. O nedenle dağıtmak için kestireceğim kurbanlık sayısını 3 olarak hesapladım. Seneye işler eskisi gibi olursa yine 6 kurban alırım” dedi.
Her sene 6 kurban eti dağıtan iş adamı bile bu yıl sayıyı üçe düşürmüş.
* * *
Gündüz bahçede idim. Akşamda 19.00’da fizik tedaviye gittim. Eve dönüşüm 21.30’u buldu. O nedenle TVhaberlerini izleyemedim.
Yazımı yazarken biraz ara verip ülke gündemiyle ilgili haberleri okumak için internet haberlerine göz attım.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun çağrısı gözüme çarptı.
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da 300 binden fazla ailenin kırmızı et tüketemediğini belirterek, kurban ibadeti için hayırsever vatandaşları İBB’nin İstanbul Vakfı'na bağış yapmaya davet etmiş.
Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesabından Kurban Bayramı öncesi hayırsever vatandaşlara çağrıda bulunarak,“İBB'nin İstanbul Vakfı, bu Kurban Bayramı'nda da on binlerce aileye hayrınızı ulaştıracak. Kurban ibadetiniz İBB aracılığıyla ihtiyaç sahibi ailelerin mutluluğu olacak” demiş.
* * *
Eskişehir Büyükşehir, Odunpazarı ve Tepebaşı Belediyeleri de kurban bayramı öncesi billboardlara ve raketlere afiş asarak hayırsever vatandaşları aş evlerine kurban bağışı yapmaya davet ederlerdi.
Kurban Bayramına sayılı günler kala belediyelerin afişlerini billboard ve raketlerde göremedim.
Belediyelerin kurban eti toplamalarında veya canlı hayvan bağışı almalarına İç İşleri Bakanlığı tarafından herhangi bir yasak getirilip getirilmediğini bilmiyorum.
Bende kurban keseceklere ve kurbanlık bağışı yapacaklara seslenmek istiyorum.
Kurban kesmeyi veya kurban bağışı yapmayı düşünüyorsanız Büyükşehir, Odunpazarı ve Tepebaşı Belediyelerinin aş evleri ile LÖSEV(LÖSEMİLİ Çocuklar Vakfı) Vakfı’na yapmalısınız.
Belediyelerin aş evlerinden binlerce ihtiyaç sahibi, fakir, fukara ve garibanın yemek ihtiyaçları karşılıyor. Hatta yaşlı ve hastaların evlerine kadar servis yapıyorlar.
LÖSEV, Kurban Bayramı sürecinde kabul ettiği vekâleten kurban bağışlarını lösemili-kanserli çocuklar ve ailelerine dağıtıyor.
Lösemi ve kanser tedavisi gören çocuklar ve yetişkinlerin iyileşmesi için protein ağırlıklı beslenmeleri çok önemli. Bu nedenle LÖSEV, kurban döneminde aldığı vekâleten kurban bağışlarını 12 ay boyunca kayıtlı hastalarına kırmızı et olarak dağıtıyor.
* * *
Yanlış anlaşılmasın. Amacım bu konuda kimseye baskı yapmak değil. Tabi ki isteyen istediği kuruluşa kurban eti ve kurban bağışı yapabilir.
Benim tercihim belediyelerin aş evleri veya LÖSEV.
Takdir tabi ki hayırseverlerin…
* * *
 
AK PARTİ SEÇİME İDDİALI HAZIRLANIYOR
2023 Haziran ayında yapılacak seçimler için geri sayım başladı. Eğer erken seçim gündeme gelmezse 11 ay sonra sandığa gideceğiz.
Seçimler “demokrasi bayramı de demokrasi” şölenidir. Sonuçta milletimiz ne derse odur.
Seçim, ilk çağlardan beri uygulanan bir temsilci belirleme yöntemi olsa da, modern dönemde 17. yüzyıldan itibaren siyasi sistemin bir mekanizması haline geldi. Ülkemizde ise ilk siyasi seçimler 19. yüzyılda gerçekleştirildi.
Seçimlerin ilk şeklinde kadınların, vergi ödemeyenlerin ve kölelerin oy hakları yoktu. Herkesin doğuştan eksiksiz olarak vatandaşlık haklarıyla, dolayısıyla seçme ve seçilme haklarıyla doğduğu düşüncesi 20. yüzyılda genel kabul görmüştür.
* * *
Türkiye’de yapılan ilk serbest seçimde ise muhalefetteki Demokrat Parti ezici bir çoğunlukla iktidara geldi ve 10 yıl boyunca yapılan tüm seçimleri kazanmasını bildi.
Elbette seçimsiz demokrasi olmaz. Sandık demokrasinin temelidir, ancak tamamı değildir. Sandık için demokrasinin ilk basamağı demek de doğrudur. Hele hele medeniyetin geldiği son aşama dikkate alındığında seçimleri tek başına demokrasinin ölçütü sayabilmek imkânsızdır. ‘İleri demokrasi’,‘liberal demokrasi’ veya ‘kapsayıcı demokrasilerde’ çoğunluğu aşan ve tüm toplumu kavrayan yeni anlayışlar geliştirilmiştir.
* * *
23 Haziran 2023 de yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilleri seçimleri için AK Parti Eskişehir il teşkilatı çoktan sahaya indi.
Odunpazarı ve Tepebaşı İlçe Başkan ve teşkilatları mahalle mahalle gezerek seçmenlere kendilerini anlatıyor ve 2023 seçimleri için oy istiyorlar. İki merkez ilçenin yaptıkları mahalle gezilerine zaman zaman AK Parti Eskişehir İl Başkanı Zihni Çalışkan da katılıyor.
Işıklar Mahallesi Komisyon Toplantısı’na katılan Başkan Çalışkan, teşkilat mensuplarıyla bir araya gelmiş.
“Teşkilatlarımıza çok
büyük görev düşüyor”
Tüm seçimlerin önemli olduğunun altını çizen Çalışkan, ancak 2023 seçimlerinin daha önemli olduğunu belirterekşunları söylemiş:
“Dezenformasyon ve yalanın bu kadar hat safhada olduğu bu dönemde teşkilatımıza çok büyük görevler düşüyor. Hemşerilerimize hakikati göstermek için gecemizi gündüzümüze katıp, her mahallemizde kapı kapı dolacağız. Belediyecilik alanında mevcut belediyelerin ‘hizmetsizlik’ anlayışını hemşerilerimizin hak etmediklerini anlatacağız.
“Mahalle teşkilatlarımız çok önemli”
Mahalle teşkilâtları çok önemli. Demokrasi sandıkta başlar ve sandıkta tecelli eder. Bu bağlamda sandıklara sahip çıkmak için anahtarlarımızdan bir tanesi mahalle yönetimlerimiz. Dava arkadaşlarımızla birlikte Işıklar Mahallemizdeki son durumu, 2023 sürecindeki yol haritamızı ve saha çalışmalarımızı değerlendirdiğimiz verimli bir toplantı gerçekleştirdik.”
* * *
2023 seçimleri, AK Parti’nin, Cumhur İttifakı’nın geleceğinin ötesinde, ülkemizin ve milletimizin kaderi bakımından gerçek anlamda bir yol ayrımını ifade edecektir. 
Son söz olarak, seçimler demokrasilerin bayramı gibidir. Umarım 2023 seçimleri de hepinize gerçekten bayram olur...
Sonuçta milletimiz ne derse odur.
* * *

 
FIKRA:
 
KARYOLANIN BACAĞINI KESTİM
Psikoloğa giden bir adam:''Geceleri uyuyamıyorum efendim. Sürekli yatağın altında biri var gibi geliyor, yatağın altına girip orda uyumayı deniyorum. Bu defa da yatağın üstünde biri var gibi geliyor” demiş.
Adamı dikkatle dinleyen psikolog; ''Hallederiz bu saplantıyı. Bana haftada iki kere geleceksin.6 Aylık bir tedavi sonunda siziiyileştireceğimi umuyorum’’ demiş.
“Peki, her viziteye ne kadar ödeyecem?” diye sormuş.
Psikolog: “Her vizite 200 TL. Buna göre 6 Ayda 9600 TL ödeyeceksin...”
Adam “peki” deyip gitmiş.Gidiş o gidiş.
Psikolog;''birkaç ay sonra adama sokakta rastlamış.’’
“Ne oldu hastalığınız?” diye sormuş.
10 TL ye hallettim!
Psikolog suaskın bir ifadeyle;
“Nasıl oldu?”diye sormuş.
Adam, “Sizden çıktıktan sonra, ilerde ki kafeye oturdum. Cay söyleyip kara kara düşünürken yan masada bir amca gördüm. Ona uzun uzun hastalığımı anlattım.
''Karyolanın bacaklarını kes” dedi.
Kestim!Mesele halloldu...
* * *
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi