SEMİH DEMİRAL

OKUL SAĞLIK VE GÜVENLİĞİ

29 Ağustos 2019 00:05
A
a
Okullar açılıyor. Okullarımız çocuklarımızın sağlığı ve güvenliği açısından hazır olması ve sürekli olarak kontrol ve denetimlerin gerçekleştirilmesi çok önem arz etmektedir. Çocuklarda henüz risk algısı oluşmamış ve gelişmemiş olmasından dolayı kazalar yaşanabilmektedir. Yapısal açıdan alınacak önlemler ile birlikte belki de en önemli husus olan Güvenlik Kültürü oluşturmak için anaokulundan itibaren İş Sağlığı ve güvenliği, Yaşam Sağlığı ve Güvenliği konularında eğitim ve öğretim yapılması gerekmektedir. Son yıllarda Sağlık ve Güvenlik ile ilgili dersler verilmektedir.
Okul sahibi veya yönetimi, okul personelinin ve öğrencilerin sağlık ve güvenliğinden sorumludur. Bu sorumluluk başta Okul Müdürü ve Okul Yönetimindedir. Okul Müdürü, risklerin etkili bir şekilde yönetilmesini sağlamaktan sorumludurlar. Buna sağlık ve güvenlik konuları da dâhildir. Öğrenciler okulda ve okul dışı faaliyetlerde bulunurken güvende olmalıdır. Bunları güvende tutmak için Okul Risk Yönetimi uygulanmalıdır. Öğretmenler, sağlık ve güvenlik konusunda kendilerini geliştirmeli, özel eğitim ve seminerler ile bilgi ve donanımları artırılmalıdır. Okullar sağlık ve güvenlik sorumluluklarını yerine getirmelerini sağlamak için yetkili bir kişi atamalıdır. Yetkili kişi, okuldaki sağlık ve güvenlik risklerini yönetme konusunda gerekli bilgi, beceri ve donanıma sahip olmalıdır. Okul Yönetimi, bu konuda İş Güvenliği Uzmanlarından danışmanlık ve destek alması faydalarına olacaktır.
Okulda sağlık ve güvenlik açısından Risk Analizi ve Değerlendirmesi yapılmalıdır. Bu çalışma ile okulda tehlike ve riskler belirlenerek riskin seviyesi, zarar verme potansiyelleri belirlenir. Daha sonra belirlenen bu riskler öncelikle riski ortadan kaldıracak önlemlerden başlanılarak kaynağında riski azaltma, riskin kontrol altında tutulmasını sağlama gibi önlemlerin belirlenmesi sürecidir. Bu çalışma çok önemli bir çalışmadır ve mutlaka yapılmalıdır.
Okullarda diğer bir hususta Acil Durum Planlarının hazırlanmasıdır. Yangın, Deprem, Sel vb. afet ve acil durumlarda nelerin yapılacağı, kimlerin acil durumda görev alacağı, iletişimin nasıl sağlanacağı çok önemli bir husustur. Acil durumlarda kullanılacak olan Yangın söndürme cihazları, yangın dolapları yeterli ve çalışır halde olmalıdır. Ayrıca Acil durum yönlendirmeleri, Acil aydınlatmalar, Yangın alarm sistemleri, Yangın algılama sistemleri varsa Otomatik sulu yağmurlama sistemlerinin uygunluğu yetkili firma ve personel tarafından belirli periyotlarda test ve kontrol edilmelidir. Ayrıca acil durumlarda aydınlatma ve diğer acil durumda kullanılacak elektrik ihtiyacı için jeneratör olmalı ve yılda en az 2 kez bakımları yaptırılmalıdır. Jeneratörler haftalık olarak test ve kontrolü yapılmalıdır. Yangın, Deprem, Tahliye tatbikatları gerçekleştirilerek afet ve acil durumlara hazırlanılmalıdır. Kaza ve yaralanmalara karşı yeterli ilkyardım malzemesi bulundurulmalıdır. İlkyardım sertifikalı öğretmen ve görevli bulundurulmalıdır. Okul bahçesinde binalardan ve tehlikeli ekipmanlardan uzak bir noktada Acil Durum Toplanma Bölgesi levhası asılarak tatbikatlarda burada toplanılması sağlanmalıdır.
Okullarda çocuklar birçok tehlikeli hareketler yapabilirler. Pencerelerden sarkma, merdivenlerde korkulukların üzerinde kaymak, Merdivenlerde koşmak gibi. Bu gibi risklere karşı öğrenciler uyarılmalıdır. Okul Yönetimi okullarda bir dizi kontrol yapmalıdır. Bu kontrollerde masa ve sandalyeler, pencere ve kapılar, merdiven ve korkuluklar, aydınlatmalar, zemin, duvar ve tavanlar, elektrik prizleri, anahtarlar, kablolar, elektrik panosu, tuvalet ve lavabolar, yangın merdiveni ve acil çıkış kapıları, kazan dairesi ve kombilerin kontrolü, jeneratör, doğalgaz boru tesisatı, yangın suyu tesisatları, yangın söndürme cihazları, yangın dolapları, yangın dedektörleri, yangın algılama paneli, acil yönlendirme tabelaları, acil aydınlatmalar, çay ocağı ve yemekhanelerde gaz tesisatları bölgesinde olması gereken gaz algılama dedektörleri ve gazı otomatik kesen selonoid vanaların test ve kontrolü, Asansör periyodik bakım ve akredite kurum tarafından periyodik kontrolü olup olmadığı, elektrik panolarında kaçak akım rölesi olup olmadığı kontrol edilerek test edilmelidir. Elektrik ve topraklama sistemleri en az yılda bir defa elektrik mühendisi tarafından kontrol ve ölçümleri yapılmalıdır. Okulda içme suyu ve kullanma sularının belirli periyotlarda analizleri yaptırılarak suların uygunluğu sağlanmalıdır.
Okullarda oyun ve spor alanlarının uygunluğu periyodik olarak kontrol edilmelidir. Oyun park malzemeleri zamanla cıvata bağlantıları gevşeyebilmekte, zincirler deforme olabilmektedir. Korkuluk noktaları, tutunma noktaları gibi yerler kırılarak zarar görebilmektedir. Ayrıca futbol kale direkleri, basketbol pota ve direkleri, voleybol direkleri kaynak noktaları kırılabilmekte, zeminden ayrılabilmektedir. Bu durumda ciddi bir kaza ve yaralanma durumu meydana gelebilmektedir.
Okullarda laboratuvar ve atölye çalışmalarında çeşitli kimyasal maddeler ile deneyler yapılmakta, elektriksel deneyler yapılmakta, makine, ekipmanlar kullanılmaktadır. Kimyasal deneyler sonucunda patlama, yangın, elektrik akımına kapılma ve diğer tehlikeler ile karşılaşılmaktadır. Kimyasal maddelerin içinde bulunduğu kapların üzerinde kimyasalın adı, tehlikesi ve tehlike simgesi olmalıdır. Kimyasal maddeler ile çalışma öncesinde mutlaka kimyasal korunma iş eldiveni, gözü tam kapatan iş gözlüğü ve sıçramalara karşı koruyucu giysi veya önlük kullanılmalıdır. Kimyasal maddeler kilitli bir dolapta, ağzı kapalı, altında taşmalara karşı tepsi içinde bulundurulmalıdır. Birbiri ile reaksiyona giren kimyasal maddeler ayrı saklanmalıdır. Kimyasal maddelerin Güvenlik Bilgi Formları deney yapılacak ve kullanılacak alanlarda hazır bulundurulmalıdır. Deneyler esnasında lokal emiş cihazı veya pencereler açılarak havalandırma yapılmalıdır. Elektriksel deneylerde asla açık uçlu elektrik kablosu kullanılmamalı ve mutlaka laboratuvar elektrik tesisatının elektrik panosunda Kaçak Akım Rölesi çalışır halde olmalıdır. Atölye çalışmalarında kullanılan makinelerin hareketli aksamlarında mutlaka makine koruyucuları, muhafazalar ile kapalı olmalıdır. Makine koruma kapaklarında siviçler bulunmalıdır. Atölye çalışmalarında mutlaka tam kapalı iş gözlüğü, iş eldiveni vb kişisel koruyucu donanımlar kullanılmalıdır.
Okullardaki diğer bir tehlike kantinlerdir. Kantinlerde fast food yiyecekleri, yağlı, kızarmış yiyecek, gazlı içecekler çocuklarımızın sağlığını tehdit eden maddelerdir. Okul yönetimi bu tarz yiyecekleri okula sokmamalıdır.
Okul servisleri hayatımızın bir gerçeği haline gelmiştir. Okul servisleri her ne kadar izinli çalışsalar da yeterli denetim olmaması nedeniyle felaketlere neden olabilmektedir. Okul yönetimi, okula öğrenci servisi yapan kişi ve araçların denetlenmesi ve kontrol edilmesi konusunda daha aktif rol almalıdırlar.
Sonuç olarak; Okul Yönetimi Okulun risklerini yönetmeleri gerekmektedir. Bu ancak periyodik kontrol ve denetimler gerçekleştirmek, düzenli sağlık ve güvenlik toplantıları yapmak, sağlık ve güvenlik eğitimleri gerçekleştirmek, sağlık ve güvenlik konulu panel ve konuşmalar yapmak, sağlık ve güvenlik konularında afişler ve uyarı yazıları asmak, her gün belirli bir konuda 5 dk’lık sağlık ve güvenlik konusunda konuşmalar gerçekleştirmek ile olacaktır.
Yeni eğitim öğretim döneminin hayırlı, sağlık ve güven içinde olmasını temenni ediyorum.
Güvende kalın.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi