EDA AKTAŞ

OKULA DÖNÜŞ

OKULA DÖNÜŞ

16 Eylül 2018 22:12
A
a
Yeni bir okul yılının başlangıcı çocuklar ve aileler için önemli bir zamandır. Uzun bir tatil süreci yaşayan çocuklar okula dönüş sürecinde adaptasyon sıkıntıları yaşayabilir.
Çocuğunuzun okula başladığında stres ile nasıl baş edeceği konusunda bazı endişeleriniz olması oldukça doğal bir durumdur. İlk kez okula başlayan çocuklar önemli bir geçiş sürecinden geçer. Ancak çocuğunuz büyük olasılıkla hayatında daha önce de birkaç geçiş süreci yaşadı. Mesela anaokuluna başlangıç, tatile gitme, ev taşıma ya da yeni bir erkek kardeşin ya da kız kardeşin aileye katılması gibi durumlar yaşanmış olabilir. Bunların hepsini çocuğunuzun yaşadığı deneyimler olarak adlandırırsak bu deneyimler, çocukların okula başlama gibi yeni durumları yönetme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacaktır. Ayrıca, çocuğunuzun değişimle nasıl başa çıktığını öğrenmeniz konusunda size yol gösterebilir.
Okula hazırlık aşamasında ebeveynlerin bu süreci daha iyi yönetebilmeleri için uygulayabilecekleri bazı yöntemlere değinirsek;  
 Okulların Açılmasından Önce
* İyi dinlenme, çocuğunuzun ilk gün stresini daha iyi yönetmesine yardımcı olabilir. Uyku rutinine birkaç hafta erken başlamak okula dönüşü kolaylaştırır. Okulların açılmasından iki ya da üç hafta önce, yatmaya ve erken kalkmaya başlayıp düzenli bir program uygulamaya çalışın. Yavaş yavaş çocuğunuzu bir okul günü uykusuna döndürün ve sabahları rutin olarak uyandırın. Ayrıca ailenizdeki herkesin yeni programa uyum sağlamasını isteyebilirsiniz, böylece çocuğunuz değişiklik yapan tek kişi olduğunu düşünmez.
 
* Okula dönüş alışverişi, çocuğunuzun yeni öğretim yılı için heyecanlanmasına yardımcı olabilir. Çocuğunuz ile birlikte kitap ve kırtasiye ihtiyaçlarını karşılamaya gidin. Çocuğunuz ile okul için alınanları çalışma alanına yerleştirip hazırlarken eğlenin. 
 
*Küçük çocuklar için, okul bahçesine gidin ve okulun ilk gününden önce birkaç kez oynayın. Bu, çocuğunuzun çevresini daha rahat hissetmesine yardımcı olabilir ve bu da okula tanıdık bir geçişi sağlar.
 
*Çocuğunuzun belirli endişeleri varsa bu endişeleri gidermek amacıyla başa çıkmasını sağlamaya yönelik çalışabilirsiniz. İlk adım olarak çocuğunuzla ne hissettiği hakkında konuşun. Çocuğunuzun okul hakkında ne hoşuna gidiyor söyleyebilmesinin yanı sıra, kaygı yaratan bir durum varsa onun da ne olabileceğini ifade edebilmesini sağlayan. 
 
*Çocuğunuz okulla ilgili bazı olumsuzlukları ifade ediyorsa, hemen kaygılarını azaltmayın; bunun yerine, duyguları doğrulamaya odaklanın. Ardından, çözüm bulmada yardımcı olabilir ya da arkadaşlarınızı görmek, heyecan verici yeni materyalleri ve büyümeyi kapsayacak şekilde odağı daha olumlu bir duruma getirebilirsiniz. Çocuğunuzun okula yönelik bir kaygısı var mı yok mu çocuğunuzu dinleyerek, onunla konuşarak ve onu gözlemleyerek anlayabilirsiniz. Okul yılı boyunca gerçekleşecek eğlenceli ve heyecan verici şeylerden bahsedin.
 
 
 
 
 
Okulun ilk günü: 
  • Çocuğunuzun sabah kahvaltıya zaman ayırabilecek şekilde uyanmasını sağlayın. Mümkünse tüm aile beraber kahvaltı yapmaya çalışın. Çoğu araştırmalar gösteriyor ki güne kahvaltı ile başlayan çocuklar sınıfta daha iyi performans gösteriyor, daha mutlu ruh hallerine sahip oluyorlar.
  • İlk gün için çok kaygılıysa şunu düşünebilirsiniz çocuğunuz hayatındaki diğer geçişleri ve değişiklikleri nasıl yönetmesine yardımcı oldu? Baş etmek için onu nasıl desteklediniz? Ayrıca birinci sınıf veya 10. sınıfta olsa da, öğrenciler için öğretmenleri ve beklentilerini bilmek, stresi azaltmak için iyi bir yoldur.
 
  • Çocuğunuz ile birlikte okulların açılmasını kutlamak için ilk günün veya haftanın sonunda eğlenceli bir yemek planlayabilirsiniz. İlk gün ya da ilk haftada yaşadığı tüm çocuğunuzu dinlemek için bu zamanı kullanın.
Unutmayın siz bu süreçte ne kadar sakin olursanız çocuğunuz da bu geçiş dönemini o kadar rahat atlatacaktır. Böylece geleceği için çok önemli olan okul yaşamında başarıya daha kolay ulaşabilecektir.
 
 
 
 
1000
icon
Enver Kerem Avcı 25 Ekim 2018 11:36

Eda Hanım, ellerinize sağlık. 👍🏻

0 1 Cevap Yaz
Erinç Adaklı 17 Eylül 2018 19:24

Eda hanım çok teşekkür ederiz. Yazınız çok aydınlatıcıydı.

0 1 Cevap Yaz
Aydın Tutumlu 17 Eylül 2018 08:34

Çok güzel ve de konuya ilgi duyan herkese yararlı olacağını olacağını düşündügüm bir yazı olmuş. Tebrikler Edacığım.

0 1 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi