Bahri Yücel

ORUÇ FARZDIR

26 Nisan 2020 00:05
A
a
Sevgili okurlar;
Bu sene her kesimde olduğu gibi dini kesimde de virüsün etkisi, tahribatı çok büyük oldu. Önce cemaat, sonra Cuma, sonra teravih derken; şimdi de oruç konusu konuşulmaya başlandı. Öncelikle Müslüman olarak birkaç konuya açıklık getirelim.
Konu can tehlikesi olunca namazda cemaat olsa ne olur, olmasa ne olur. Hayati tehlike söz konusu ise cemaatle kılınması gereken Cuma da olmayabilir. Çünkü mücbir sebep var. Bunlar cemaatle olması gereken fiiller ama iş Ramazan ayına ve oruca gelince gerek teravih, gerekse oruç evde bir Müslümanın tek başına da icra edebileceği konudur.
Mesela Yüce Peygamberimiz aleyhissalatu vesselam teravihi bazı zamanlarda evinde de kılmıştır. Bu bir, ikincisi oruç toplu tutulan bir ibadet değildir. Sağlıklı her Müslümanın mazereti yoksa orucu tutması farzdır. Bunun başka bir çözümü de yoktur.
Oruçta sanki hiçbir olağanüstü durum yok gibi sahurumuzu ve iftarımızı Allah’ın bize bahşettiği sağlık ve sıhhat ve vücudumuzdaki milyarlara alamayacağımız nimete karşı bu farzı yerine getirmemiz gerekir.
Hiç kimse bahaneye sarılıp başka yerlerden fetva istemeye kalkmasın. Bu sadece kendimizi kandırmaktan başka bir şey değildir. Burada Muttalip’ten Ali Sanatlı Hoca’dan çok güzel bir değiş almıştım, onu siz okurlarımla paylaşmak istiyorum;
“TEDBİRSİZLİK”
Salgın hastalığının ciddiyetini hala ANLAYAMADIK; dünyalık derdine düştük, gaflet içine daldık. Belki bize yetecek ekmeği fırından aldık hayatları tehlikeye atıp kul hakkına daldık.
Oysa Kur’an diyor ki kendini tehlikeye atma ulul emre itaat ET asla tersini yapma tedbir önemliydi onu da elden bırakma; biz bunları unuttuk Yarabbi ahirette bizi yakma.
2 gün çıkma dendi, toplumda kıyamet koptu. Sanki evimizde her şey bitmiş hiçbir şeyimiz yoktu. Düşün ecdadını acep onların karnını hep mi toktu. Virüs aramızda kol gezerken tedbiri unutan pek çoktu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi