SEMİH DEMİRAL

SAĞLIK VE GÜVENLİK İŞARETLEMELERİ

17 Ekim 2019 00:05
A
a
Sağlık ve güvenlik işaretlemeleri, çalışma ortamındaki sağlık ve güvenliğin yönleri hakkında bilgi veren ve yönlendiren işaretlerdir. İşyerinde riski kontrol etmek ve çalışanları güvende tutmak için alınacak önlemlerin bir parçasını oluştururlar. Bu güvenlik iletişimi tabelalar, renkler, ışıklı işaretler veya sesli veya sözlü iletişim yoluyla olabilir. El sinyalleri, kollar ve eller tanınan bir sinyalde hareket ettirilir ve konumlandırılır.
 Sağlık ve güvenlik işaretlemeleri çeşitli türleri vardır:
 Yasaklayıcı İşaretler - tehlikeye neden olan veya artırabilecek belirli davranış ve eylemleri yasaklamak için kullanılır. Örneğin, Sigara içmek yasaktır gibi. Kırmızı daire içinde siyah işaretlemeler kullanılır ve bu işaret kırmızı diyagonal (çapraz) bir çizgi konularak yasak olduğu belirtilir.
 Uyarıcı İşaretler – Maruz kalınabilecek tehlikeleri belirtir. Genellikle Dikkat! Diye başlayan ifadeler kullanılır. Örneğin, Dikkat! Elektrik Tehlikesi gibi. Sarı zemin ve siyah kenarlı üçgen içinde çeşitli ifadeler kullanılır. Emniyet işaretleri dışında sarı yerine parlak turuncu renkte uyarı rengi olarak kullanılabilir. Özellikle zayıf doğal görüş şartlarında floresan özellikli bu renk çok dikkat çekicidir.
Zorunluluk Belirten İşaretler - Belirli bir davranışa ilişkin talimatları belirten, kullanımı zorunlu olan KKD’lerin kullanımı belirtilir. Örneğin, Baret kullanımını gösteren işaretlerdir. Emredici bir ifadedir Bu levhalara herkesin uyması zorunludur. Mavi zemin üzerine beyaz ifadeler kullanılır.
 Acil Çıkış / Kaçış Yolları / İlk Yardım İşaretleri – İnsanların acil bir durumda kaçış yollarından güvenli noktalara gidişi veya ilk yardım malzemelerinin yerinin belirtilmesinde kullanılır. İlk yardım kitlerinin / göz yıkama / ilk yardım istasyonlarının nerede bulunduğunu gösterir. Yeşil üzerine beyaz ifadeler olarak kullanılır. Beyaz kısım fosforesan özellikte olmalıdır. Bu levhalar yeşil zemin üzerine beyaz ifadeler şeklinde kullanılır. Beyaz kısım fosforesan özellikte olmalıdır. Ayrıca yeşil renk tehlikenin olmadığı ve geçtiği anlamında da kullanılır. Fosforesan levhalar ışığı bünyesine hapsederek karanlık ortamlarda ışığı yansıtan özellikteki levhalardır. Işıklı veya fosforesan olabilir. Özellikle acil yönlendirmeler kendinden ışıklı olmalı ve elektrik kesilmesi durumunda en az 1 saat yanabilecek şekilde akülü olmalıdır.
  Yangın Güvenliği İşaretleri - yangın söndürme cihazı, yangın dolabı, yangın alarmları gibi yangın güvenliği ile ilgili acil durum ekipmanları kırmızı zemin üzerine beyaz ifadeler olarak kullanılır. Beyaz kısım fosforesan özellikte olmalıdır.
 Tehlikeli noktaların belirtilmesinde sarı siyah renkli işaretlemeler kullanılmalıdır. Alçak tavan, tehlikeli makine noktaları, sıkışma noktaları vb yerlerdeki tehlikelerin belirtilmesinde çok etkili bir yöntemdir.
Hareketli ve geçici tehlike oluşan bölgelerin işaretlenmesinde ise kırmızı beyaz işaretlemeler kullanılır. Emniyet şeridi, emniyet dubası vb şekillerde kullanılabilmektedir.
İşaretlemelerin haricinde sesli olarak sinyal verilmesi yasal bir zorunluluktur. Acil durum butonlarına basılması, yangın algılama durumunda, tehlikeli makinenin devreye girmesi, iş makinesinin geri hareketi veya arıza durumlarında sesli sinyaller devreye girerek haber vermesi sağlanmalıdır. Gürültülü ortamlarda veya işitme seviyesi düşük kişilerin bu sinyalleri alabilmeleri için ışıklı flaşörler yerleştirilerek görsel uyarı yapılması da sağlanmalıdır. Sesli sinyal; İnsan sesi ya da yapay insan sesi kullanmaksızın, özel amaçla yapılmış bir düzenekten çıkan ve yayılan kodlanmış ses sinyali ifade etmektedir. Sözlü iletişim: İnsan sesi veya yapay insan sesi ile iletilen, önceden anlamı belirlenmiş sözlü mesajı,
Sağlık ve Güvenlik işaretleri, tehlikelerin göz ardı edilebileceği yoğun çalışma alanlarında risk ve tehlikelerin iletilmesi için kritik öneme sahiptir. Bu tür bilgileri iletmenin ana yoludur. Güvenlik işaretlerini göstermek, çalışanları ve ziyaretçileri çevrelerindeki potansiyel tehlikelere karşı uyarır ve onlara koruyucu önlem alma fırsatı sunar. İşyerinde uygun işaretlere sahip olması kazaları azalttığı bilinmektedir ve sağlık ve güvenlik işaretlemeleri mevzuat kapsamındadır. Resmî Gazete Tarihi: 11.09.2013 Resmî Gazete Sayısı: 28762 Sağlık ve Güvenlik İşaretleri Yönetmeliği bulunmaktadır. Bu yönetmeliğe göre tüm işyerleri belirtilen hususlar ile ilgili sağlık ve güvenlik işaretlemelerini yapmaları gerekmektedir. İnsanlar ağır şekilde yaralanmakta ve işyerinde yıllık olarak ölmektedirler, bu yüzden doğru işaret pazarlık konusu değildir.
Sağlık ve güvenlik işaretlemeleri yapmamak ve düzenlenmiş olan bu işaretlemeler uymamak ceza gerektiren bir durumdur. İlgili makamlarca tespiti durumda para cezaları ile sonuçlanabilir. İş kazası durumunda ilk bakılan hususlardan birisidir. İşyeri sağlığı ve güvenliğinin yönetimi genel olarak işverenin sorumluluğundadır. Çalışanlarının ve ziyaretçilerinin sağlık ve güvenlik risklerinin kontrol altına alındığı bir ortamda olmasını sağlamak onların görevidir. İşverenler ve işletme sahipleri işyeri risklerini değerlendirmeli ve bu riskleri ele almak için harekete geçmelidir. Tabelaların uygun kullanımı bunun bir parçasıdır. Çalışma ortamının kontrol ve yönetiminden sorumlu olan işverenlerin ve görev sahiplerinin, çalışanları güvende tutmak için gerekli tabelaları oluşturduklarından emin olmaları gerekir.
Güvende kalın.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi