Tarık Sayer

SAYIŞTAY MİLLİ EĞİTİM RAPORU VE “SAKLI” GERÇEKLER

19 Ekim 2020 00:05
A
a
Sayıştay’ın, “Milli Eğitim Bakanlığı 2019 Yılı Denetim Raporu”, Türkiye’nin eğitimdeki perişan halini bir kez daha gözler önüne serdi. Denetimde, eğitim sistemimiz için kritik önemdeki birçok konunun ya gerektiği gibi yerine getirilmediği ya da tümüyle göz ardı edildiği belirlendi.
 
USULSÜZ VE LİYAKATSIZ ATAMALAR…
     Sayıştay denetçileri, 2018-2019 yıllarında ilçe milli eğitim müdürlüğü kadrosuna atanan personele yönelik incelemeleri sonucunda, personelin yüzde 70’inin kadroya atanmak için gerekli şartları taşımadığını belirlediler.
 2019 Ekim itibariyle “halen görevde bulunan” İlçe milli eğitim müdürlüğü kadrosundaki 127 personelden sadece 38’inin liyakat ve kariyer ilkeleri doğrultusunda belirlendiğini saptayan denetçiler, raporlarında; “Bu tip atamalar, objektifliği, adalet ve eşitliği ortadan kaldırarak kurum içi çalışma barışını ve çalışanların motivasyonunu zedelemektedir” değerlendirmesinde bulundular.
 
ASRIN PROJESİ İFLAS ETTİ !…
Sayıştay denetçileri, “Asrın Projesi” şeklinde duyurulan FATİH Projesi kapsamında gerçekleştirilen altyapı yatırım bileşenlerinin eğitim kurumları ile örtüşmemesi nedeniyle yatırımların atıl kaldığını belirledi.
Proje kapsamında yapılan yatırımlara karşın planlama düzgün yapılmadığı için kurulan sistemlerin birçok okulda kullanılamadığını tespit eden denetçiler, bu güne kadar 432 bin 288 tahta alınmasına rağmen binlerce okulda hala etkileşimli tahta bulunmadığını, okulların yüzde 30,6’sında ise ağ altyapısı olmadığı için etkileşimli tahtaların kullanılamadığını raporladılar.
 
TAŞIMALI EĞİTİMDE HATALI GÜZERGÂHLAR
Sayıştay Raporu ile taşımalı eğitim ihalelerinde teknik olarak yanlışlar ve planlama hataları yapıldığı için, devletin ek gider ve zarara uğratıldığı belirlendi.
Taşımalı eğitimin planlanmasında, “Araç kapasitelerinin öğrenci sayısı ile uyumlu olmaması, hatalı araç güzergâhı düzenlenmesi, yersiz taleplerin dikkate alınması, belediyelerle yeterli iş birliğinin yapılmamasının” taşımalı eğitimin maliyetini artırıp zarara neden olduğu vurgulandı.
 
DENGESİZ ÖĞRETMEN DAĞILIMI VE ESKİŞEHİR
Sayıştay denetimlerindeki en çarpıcı bulgulardan biri, öğretmen kadrolarının ülke genelindeki dengesiz dağılımı oldu. Bazı kentlerde norm kadro fazlalığı, bazı kentlerde ise öğretmen açığı olduğu vurgulanırken; “Bu durum eğitime erişim hakkı ve eğitimde fırsat eşitliği gibi temel Anayasal hakların yeterince sunulamamasına yol açmaktadır” denildi.
Eskişehir’de 8.820 norm kadro olmasına rağmen 9.373 kadrolu öğretmen bulunması nedeniyle 1366 norm fazlası bulunuyor. (2019 Aralık). Eskişehir, hem norm kadrodan daha fazla sayıda öğretmeni olan, hem de öğretmen açığı bulunan “kadro çelişkili” illerden biri olmaya devam ediyor.
 
AMACINDAN UZAKLAŞAN DESTEKLEME KURSLARI…
     Sayıştay raporunda “Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının” temel amacından uzaklaştığı; kurslar için ayrılan kaynağın planlama ve uygulamadaki hatalar yüzünden sürekli artış gösterdiği ve öğretmenler arasında adaletsizliğe neden olduğuna vurgu yapılıyor.
 
MEVZUATA AYKIRI SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER
     Raporda, sözleşmeli olarak istihdam edilen öğretmenlerden bir kısmının üç yıllık zorunlu çalışma sürelerini tamamlamadıkları halde yer değişikliği taleplerinin karşılandığı ve üç yıl aynı yerde görev yapmadıkları halde kadroya geçirildikleri belirlenmiş.
     Türkiye genelinde öğretmen ihtiyacının 138 bin 393 olmasına karşın 45 bin 141  norm kadro fazlalığının bulunması, sözleşmeli öğretmen sayısının ise 101 bin 730’a yükselmesi dikkat çekiyor.
 
BÜTÇE DIŞI AÇILAN HESAPLAR VE DAHA NELER!!!
     Denetimde, MEB’in bazı şirketlerle yaptığı protokollerden elde edilen gelirlerin ve bu gelirlerden yapılan harcamaların bütçe dışında açılan hesaplardan yönetildiği de ortaya çıktı.
     Sayıştay’ın, MEB 2019 Yılı Denetim Raporu’ndaki olumsuzluklar listesi uzayıp gidiyor; “Standartlara ve mevzuata uymayan okul projeleri, öğretmenevi harcamaları, eğitim alanlarının bedelsiz tahsisleri, ödenek üstü harcamalar, teftiş sistemindeki istikrarsız yapılanma” başlıkları altında daha birçok olumsuz bulgu mevcut.
     İster misiniz, şimdi bu raporu görenler “Sayıştay kaldırılmalıdır!” desinler. Olur mu, olur !!!...
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi