SEMİH DEMİRAL

SOĞUK HAVALARDA ÇALIŞMA ÖNLEMLERİ

26 Aralık 2019 00:05
A
a
Soğuk havalarda çalışmak, bulunmak insanların vücut sistemini zorlayabilir. Soğuk hava da çalışmalar doğru yönetilmediği zaman fiziksel yüklenme, sıvı kaybı, yorgunluk ya da diğer vücudu zorlayan faktörlerle birleşerek soğuğa bağlı hastalıklara ya da ölüme neden olabilir. Vücut, merkezi ve ana organların yeterli kan akışını sağlayarak sıcak kalmasını sağlamak için kritik olmayan organların çalışmasını durduracaktır. Hissedilen sıcaklık soğuk havalarda çalışmalarda önemli bir parametredir. Rüzgâr ısı kaybını arttıran bir faktördür bu nedenle çalışmalar planlanırken ölçülen sıcaklık değil hissedilen sıcaklığın dikkate alınması daha doğru bir yaklaşımdır. Örneğin, -30 ⁰C olan hava sıcaklığı 15 km/h rüzgâr hızıyla birleştiği zaman derin sıcaklığı -41 ⁰C olarak hisseder ve yaklaşık 2-10 dk arasında donma yaşanabilir.
Soğuğa maruz kalındığında, cilt, kol, bacaklarınızdaki damarlar daralır ve kan akışını azaltır. Bu kritik organlarınızın sıcak kalmasına yardımcı olur fakat kol, bacak ver parmaklarınız donma riskiyle karşı karşıya kalınır. Soğuk havalarda çalışma, Soğuk ısırması, Hipotermi gibi problemlere neden olabilir ve bu durum sonu uzuv kaybı ya da ölümle sonuçlanabilecek istenmeyen olaylara neden olabilir. Ayrıca su nedeniyle yerlerin donmasına karşı önlem alınmalıdır. Örneğin su birikmesinin önüne geçilmeli ve kaydırmaz ayakkabı giyinmelidir. Ayrıca kaygan zemin var ise levhalarla bilgilendirme yapılmalıdır.
Soğuk havalarda çalışma yapacak kişiler göreve başlamadan önce yapılacak işlerin önceden planlaması gerekir. Soğuk havalarda dış ortam çalışmaları planlanmalı ve görev süresince hava koşulları düzenli olarak kontrol edilmeli ve izlenmelidir. Soğuk havalarda çalışma yapacak operatörler her gün işe uygun olup olmadığı konusunda ilk amirlerini bilgilendirmelidir. Karar verme yeteneği, yorgunluk, alkol ve ilaçlar (reçeteli ya da yasadışı) ile bozulmuş olmamalıdır.
Dinlenme süreleri iş planı kapsamında değerlendirilmelidir. Dinlenme süreleri normal şartlarda her 2 saatlik çalışma dilimi için geçerlidir. Dinlenme süreleri sıcak bir ortamda 10 dk olarak belirlenmelidir. Kıyafeti ıslak çalışanlar için bu durum uygulanamaz.
Soğuk havalarda vücut ısısını korumak için Sıkı giyinilmelidir. Baş, yüz ve boyun bölgesinden kaçan vücut ısısını önlemek için şapka, boyunluk ya da diğer koruyucu elbise giyin. ( Vücut ısısının %90 ‘ı baş bölgesinden kaybolur). Aşırı efor sarf edilmemelidir. Çok terlemeye neden olacak aktivitelerden uzak durun. Islak giysiler ve soğuk hava birleşimi vücut ısısının daha çabuk kaybolmasına sebep olur. Kat Kat Giyinilmelidir. Bol, kat kat ve hafif giysiler giyinin. Sıkı dokunmuş ve su geçirmez malzemeden yapılmış elbiseler dış giyim ve rüzgârdan korumak için en iyisidir. Yün, ipek veya polipropilen iç katmanlar vücut ısısını pamuktan daha iyi korur. Kuru Kalınmalıdır. Mümkün olduğu kadar kuru kal. Islak elbiselerini mümkün olduğu kadar hızlı değiştir. Kar eldiven ve botların içine kolayca girebileceğinden, ellerinizi ve ayaklarınızı kuru tutmaya özellikle dikkat edilmelidir. Çalışma-ısınma programı yapılarak soğuk havaya maruziyet sınırlandırılmalıdır. Çalışanlar soğuğun sağlığa etkileri, riskler ve korunma önlemleriyle ilgili eğitilmelidir. Isınma odaları sağlanmalıdır. Bu odaların her daim kullanıma hazır, temiz ve bakımlı olması gerekmektedir. Soğuk hava şartlarında çalışırken çalıştığınız ortamda yalnız çalışmamaya dikkat edilmeli, kontrollü mesafeden daha uzak alanlara yönelinmemelidir. Badi sistemi kurularak çalışanlar birbirini takip etmelidir. İzolasyonlu elbiseler ya da tek kat kalın giysiler yerine kat kat giysiler giyilmesi sağlanmalıdır. Koşullar gerektiriyorsa su geçirmez ya da rüzgara dayanıklı elbiseler giyilmelidir. Elleri, ayakları ve başı korumak için ilave koruyucu giysiler giyilmelidir (Şapka, kar maskesi, eldiven). Kan akışını engelleyen sıkı ayakkabılardan kaçınılmalı, bir çift kalın ya da iki çift ince çorap giyilmelidir. İki derece ve daha düşük sıcaklıklarda elbiseleriniz ıslanırsa, hemen kuru elbiseler giyinilmeli ve tekrar ısınmalıdır. Elle taşıma işlerini yani vücudun eforunu azaltmak için uygun ekipmanlar temin edilmelidir. Vücudun gerekenden fazla ısınmasını ve terlemeyi önlemek için çalışma hızı ayarlanmalıdır. Olası tehlikelere karşı ilk yardım ve acil durumlara karşı önlemler alınmalıdır. Sürekli sıvı almaya özen gösterilmeli, eğer çay ve kahve gibi sıcak içecekleri tercih ediyorsanız bu içeceklerin yoğunluğu fazla olduğu için dehidrasyona (vücudunuzun sıvı kaybetmesine) sebep olacaktır. Dehidrasyondan korunmak için yanında veya sonrasında mutlaka su da içmeyi ihmal edilmemelidir. Aç karna çalışılmamalı, karbonhidrat düzeyi yüksek gıdaları tercih edilmelidir. Hareket halinde çalışanlar için hazır kumanyalar hazırlanarak, bu gıdalardan sürekli atıştırmaya sağlanmalıdır. Karlı ve buzlu ortamlarda mutlaka sıvı geçirmeyen özellikte kışlık iş botlarınızı giyilmeli, botlarınız ayakları soğuktan koruyacağı gibi kayıp düşmekten de koruyacaktır.
Soğuk ortamlarda yapılan işler için yeterli sayıda ve zamanda dinlenme ve ısınma molalarına izin verilmelidir. Etrafı kapalı konteyner ya da çardak gibi ısıtmalı barınaklar çalışma alanlarına yakında olmalıdır. Rüzgâr ve nemin soğutma etkisine bağlı olarak çalışanlar bu alanları düzenli aralıklarla kullanmaları konusunda teşvik edilmelidir. Titreme, soğuk ısırması, yorgunluk, uyuşukluk, duyarlılık belirtileri gösteren işçiler, derhal dinlenme alanlarına dönmelidir. Dinlenme alanlarına giren işçiler, terin buharlaşmasına izin vermek için giysilerinin en dış katını çıkarmalı ve diğer giysilerini de gevşetmelidir. Bazı durumlarda, giysi değişikliği gerekli olabilir.
Güvende kalın.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi