İrfan Akkaya

SÜSLÜ KADINLAR BİSİKLET TURU

17 Eylül 2020 14:01
A
a


Türkiye’nin en renkli bisiklet etkinliği bu hafta sonu ülke genelinde yapılacak. İlk kez 2013 yılında Sema GÜR’ün başlattığı etkinlik her  Eylül ayında "Avrupa Hareketlilik haftası"nda “Otomobilsiz Kentler Günü”’nde yapılıyor.

Başladığı günden beri beğeniyle izlediğim, desteklediğim bu etkinlik için sevgili arkadaşım Sema GÜR’ü ve emek veren tüm süslü kadınları bir kez daha kutluyorum. Ne güzel bir fenomen oldunuz bisiklet kültürümüze. Var olun.

***

Bu yıl neler olacak, nasıl bir etkinlik hazırlanıyor tüm bunları Turun Eskişehir temsilcisi Füsun ERTUNÇ ile konuştuk.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Nedir?

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 2013 yılından beri bisiklete herkesin binebildiğini, hatta çok güzel bindiğini, o da yetmezmiş gibi süslü püslü bindiğini göstermek için her yıl Dünya Otomobilsiz Kentler Gününde onlarca şehirde binlerce katılımcı ile gerçekleştirilen bir bisiklet etkinliğidir.
Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, ‘kadın sokağa çıkarsa dünya değişir‘ dedi, kadınlar sokağa çıktı, etkinlik 2019 yılında eş zamanlı olarak 25 ülkede 120 şehirde yapıldı.
Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, bu yıl Avrupa Birliği tarafından amacı ve değeri anlaşılan, dolayısıyla da resmi olarak desteklenen bir etkinliktir. Bu kadın hareketinin arkasında bağımsız kadınlar var, her biri yıl boyunca kendi çevrelerinde bisikletin gündeme girmesi veya gündemde kalması için çalışıyorlar. Avrupa Birliği’nin bu emeği görmesi ve tanıması bizleri çok mutlu etti.
Kadının görünür olması, kamusal alanda hak talep edebilmesinin anahtarıdır. Bisiklete binmek, kadınların toplumda görünür hale gelmesi ve özellikle şehirle etkileşime girmesinin mükemmel bir yoludur.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turuna katılan kadınlar diyor ki?

  • Güvenli Bisikletli Ulaşım Altyapısı İstiyoruz
  • Sokaklarda, toplumda görünür olmak ve karar süreçlerine dahil olmak istiyoruz
  • Haftada bir gün sokaklarda güvenle yürümek ve bisiklete binmek için “Otomobilsiz Pazar” ilan edilmesini istiyoruz.
  • “Şehrimde otomobilsiz pazar olsa ne güzel olurdu”
  • Biz güzellikleri hak ediyoruz...
  • Hepimiz "Süslüyüz" 

Bu yıl farklı bir etkinlik hazırlanıyor. Neler olacak?

“Covid-19 salgın tehdidi nedeniyle "Süslü Kadınlar Bisiklet Turu"nun 8.sini farklı bir şekilde düzenliyoruz. 20 Eylül Pazar günü, bireysel ve küçük gruplar ile sosyal mesafe ve maske kurallarına uyarak —toplu sürüş yapılmadan— turlarımızı gerçekleştireceğiz.
Katılımcılar, diledikleri güzergah ve saatte süslenmiş bisikletleriyle pedallayacaklar. Şehrin herhangi bir bölgesinde yaptığımız turun fotoğraflarını farkındalık oluşturmak amacıyla sosyal medyada paylaşacağız.
Deyim yerindeyse  Türkiye’de ve dünyada aynı anda tüm sosyal medya kanallarında süslü kadınlar rüzgarı estireceğiz.
Kadınlarımız bugün onlarca ülkede binlerce kadınla aynı anda #süslükadınlarbisikletturu yaptım ve onlar gibi ben de Güvenli Bisikletli Ulaşım Altyapısı istiyor, sokaklarda, toplumda görünür olmak ve karar süreçlerine dahil olmak istiyorum. Haftada bir gün sokaklarda özgürce hareket edebilmek için ise #otomobilsizpazar ilan edilmesini istiyorum diyecekler.

***

Pazar günü ben de, bisikletli kadınlarla birlikte ve süslü bir kostüm ile pedallıyor olacağım. 20 Eylül Pazar günü sosyal medyada kanallarında buluşalım.

#otomobilsizpazar

#Skbt2020

#avrupahareketlilikhaftası------------------------------------------------------------
 

BİSİKLET TÜRLERİ

Bisiklet türleri en basit şekilde üç temel grupta sıralanabilir. Bunlar şehir bisikletleri, dağ bisikletleri ve yol-yarış bisikletleridir. Doğru bir bisiklet seçiminde hangi bisiklete ihtiyaç duyulduğu, bisikletin ne amaçla kullanılacağı önemlidir.

  • Dağ bisikletleri stabilize ve toprak yollarda, ormanlarda kullanıma uygundur.
  • Yol-yarış bisikletleri düzgün, asfalt yollarda ve yaprış pistlerinde kullanılır. Fixie, triatlon bisikletleri ve Zamana karşı bisikletleri de yarış bisikletleridir.
  • Şehir bisikletleri asfalt, düzgün zeminlerde, stabilize yollarda kullanılabilir. Tur bisikleti, katlanır bisikletler ve single speed bisikletler de şehir bisikletleridir.​-----------------------------------------------------------------


 

İPUCU

Küçük viteste, yüksek devirde pedallamak iyidir.
Kadans (dakikadaki pedal devri) ne kadar yüksek olursa yorgunluk, yıpranma, sakatlanma azalır; yağ yakımı artar.

Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi