SEMİH DEMİRAL

TİTREŞİMİN TEHLİKELERİ VE ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER

5 Temmuz 2019 22:29
A
a

Titreşim; mekanik bir sistemdeki salınım hareketlerini tanımlayan bir terimdir. Bir cismin ileri-geri gidip gelme hareketi ile potansiyel enerjinin kinetik enerjiye, kinetik enerjinin potansiyel enerjiye dönüşmesine titreşim denir. Yüksek düzeyde titreşime maruz kalmak, işçilerin zaman içinde yaralanmasına neden olmaktadır. Titreşim maruziyeti iki türlü gerçekleşir: el kolu ve tüm vücut titreşimi. El-kol titreşimine maruz kalma, beyaz el rahatsızlığı, karpal tünel sendromu ve diğer ergonomik yaralanmalara katkıda bulunmasının yanı sıra, el ve parmaklarda doğrudan yaralanmalara neden olur. Tüm vücut titreşimi, bel ağrısı ve omurilik yaralanmasına neden olan en önemli sebeplerdendir. Titreşimin diğer zararları;  El’de dolaşım bozuklukları, uyuşukluk ve karıncalanmalar, kan basıncının yükselmesi, solunumun artması, subjektif algılama bozuklukları, şeker düşmesi, bulantı, kusma, soğuk terleme, el, kol, omuz başlarında ağrı, disk kayması, fıtıklaşmalardır.
Elde taşınan elektrikli aletlerle çalışmaya doğrudan atfedilen en erken teşhis edilen yaralanma vakalarından bazıları, 20. yüzyılın başlarında Dr. Alice Hamilton tarafından belirlenmiştir. Havalı taş kırma aletlerinin kullanımında titreşim genellikle Beyaz Parmak Hastalığına neden olmaktadır. Vücuda giren yüksek titreşim bazılarının parmak uçlarının tamamen hissiz bırakarak gangrene neden olduğu belirlenmiştir. Aşırı titreşim, el-kol bölgelerinde lokal olarak harabiyete neden olmaktadır. Yaralanma olasılığına katkıda bulunan diğer risk faktörleri arasında soğuk ve nemli ortamlarda çalışmak ve hatta sigara kullanımı da zararlı etki yapmaktadır. Bir ekipman kullandıktan sonra ellerde ve parmaklarda karıncalanma hissi yaşanması titreşim risk göstergesi olabilir. İşçiler, parmaklarının beyazlaşması ve ardından kızarması veya iş dışındayken meydana gelen ağrı ve uyuşukluktan şikâyet ediyorlarsa titreşim riskleri başlamış demektir.
Çeşitli endüstrilerde düzenli olarak kullanılan aletlerin çoğu, tekrarlanan kullanım nedeniyle yaralanmalara neden olabilmektedir. Öğütücüler, kırıcılar, zımparalar, taşlamalar, darbeli matkaplar, havalı çekiçler, her türlü testereler ve hatta dişçilik aletleri, uzun süre tekrar tekrar kullanıldığında, el kollarında titreşime neden olabilecek ekipmanlardır. Titreşim maruziyet süresi, kullanılan araçlara ve yapılan işe bağlı olarak 2 yıl ila 15 yıl arasında zararlı etkileri ortaya çıkabilmektedir. Kazıcı ve yükleyici iş makineleri, forklift, kamyon, arazi araçları, asfaltlama makineleri ve hatta gemiler ve diğer araçlarla uzun süre çalışıldığında tüm vücudun etkileneceği titreşim maruziyeti ortaya çıkar.
İşyerlerinde titreşimden kaynaklanan yaralanma potansiyelini belirlemek mümkündür. Titreşim maruziyeti ancak titreşim ölçüm ekipmanı ile ölçülerek seviyesi belirlenebilir. 22.08.2013 tarihinde yayımlanan Çalışanların Titreşimle İlgili Risklerden Korunmalarına Dair Yönetmelik el-kol titreşimi ve tüm vücut titreşiminin maruziyet etkin değeri ve sınır değerlerini belirtmektedir. El-kol maruziyet sınır değeri 5 m/s², Tüm vücut maruziyet sınır değeri 1,15 m/s² dir. Bu seviyeler kesinlikle aşılmaması gereken seviyelerdir. İşverenler, işyerinde titreşim maruziyeti ile ilgili risk analizi yaparak titreşim maruziyet ekipmanlarını, titreşime maruz kalma süresi ve titreşimin büyüklüğünü belirler.
Titreşimin zararlı etkilerinden korunmak için kaynakta alınabilecek önlemler şunlardır; daha az titreşim yayan yeni araçlar satın almak, titreşim düzeyi düşük makineler kullanmak, zeminde ve temas edilen noktalarda titreşim yalıtımı yapmak, periyodik bakım onarım yapmaktır. Çalışma Ortamında Alınacak Önlemler ise; Çalışma ortamında titreşim yalıtımı yapmak, titreşim emici paspas vb kullanmak, titreşim kaynağı ile maruz kalanın arasındaki mesafeyi artırmaktır. Kişiye yönelik alınabilecek önlemler; titreşimli ortamda çalışma süresini azaltmak, rotasyon uygulamak, eğitim vermek, titreşim hassasiyeti olanları çalıştırmamak, ellerini sıcak ve kuru tutmasını sağlamak için titreşim emici eldiven kullanmak, iş ayakkabısı kullanmak çözüm olabilecektir.
Titreşime maruz kalma, işyerlerinde genellikle öncelikli olarak kabul edilmez. Çok fazla titreşime maruz kalmak ileri seviyeli ve kalıcı yaralanmalara sebebiyet verir ve bu riskler önlenebilir niteliktedir. İyi bir gözlem ve kontrol ile iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimlerinin tavsiyelerini alarak titreşimden kaynaklanan risklerin ortadan kaldırmak veya hafifletmek mümkündür.
Titreşim yaralanmalarını önlemek söz konusu olduğunda, önlemleri almak asla geç değildir!
Güvende kalın.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi