İSMET TOSUN

TÜRK İŞİ DONDURMA

30 Haziran 2020 00:06
A
a

Bu hafta film köşemizde sizlere gerçek bir hikayeden esinlenerek yapılan yönetmen koltuğunda Ayla filminin yönetmenliğini üstlenen Can Ulkay’ın oturduğu senaryosunu Gürkan Tanyaş'ın yazdığı ve başrollerinde Şebnem Bozoklu, Erkan Kolçak Köstendil ve Ali Atay gibi ünlü isimlerin oynadığı "Turkish'i Dondurma" filmini anlatacağım.
İstanbul Kemerburgaz'da 4 aylık bir çalışmayla 7 bin metrakarelik bir film setinde çekilen film 15 Mart 2019'da vizyona girmiştir.Oyuncu kadrosunda Will Thorp, Marlene Matthews, Caner Kurtaran, James Farley ve Alma Terzic gibi yabacı oyuncularında rol adlığı filmin konusu ise şu şekildedir.
Yıl 1915. Çanakkale Savaşı, Türk tarihinin varlık mücadelesinin en önemli savaşlarından biri yaşanmaktadır. Avustralya’da iki Türk yaşamaktadır. Biri geçimini devecilik yaparak, diğeri el arabasıyla dondurma satarak sağlamaktadır.
Memlekette savaş çıktığını öğrenen iki genç arkadaş, Çanakkale’ye cepheye gitmek için harekete geçerler. Ancak, savaşta Avustralya askerleri Türkler’e karşı mücadele etmektedir. Anzak askerleri arasında Avustralyalılar’ın da olması, iki Türk gencin ülkeden çıkış izni almalarına engeldir. Yani, Avustralyalı yetkililer iki Türk gencin ülkelerine gitmesine izin vermez.
Avustralya’da başka Türkler de yaşamaktadır. Avustralya devleti, Türkler aleyhine propagandaya başlar. İngilizler, Avustralya’da savaşa asker götürmek için broşür dağıtmaktadır. İki kahraman Türk, memleketlerinde veremedikleri mücadeleyi Avustralya’da verirler.Avustralya topladığı askerleri demir yoluyla Çanakkale'ye doğru yola çıkarır ve kahramanlarımız onlara engel olmak için ellerinden geleni yaparlar.
Gurbette iki Türk'ün kahramanlık hikayesini anlatan bu film Vatan'ından çok uzakda da olsa neler yapabilceğimizi bizlere bir kez daha hatırlatıp gösteriyor.Şu günlerde tam da ihtiyacımız olan birlik ve beraberliğimizi uzakda da yakında da olsak bizlere gösteren bu filmi siz değerli okurlara tavsiye etmekden onur duyarım.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi