SADİ SEDA

TUSAŞ, HAVA İKMAL VARKEN NEDEN AFYON?

12 Ocak 2022 00:05
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Afyon Gazeteciler Cemiyeti’nin “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle düzenlediği geceye katılan Afyon Valisi Gökmen Çiçek, Türkiye’nin ilk ve tek Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’in  2022 yılında zaferin 100. yılında Afyonkarahisar’da yapılacağının müjdesini vermiş.

Geçtiğimiz Kasım ayında (T3) Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar ile Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Türkiye'nin ilk ve tek Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’in gelecek yıl Samsun'da düzenleneceğini açıklamışlardı.

Samsun Valisi Zülkif Dağlı da sosyal medya hesabından, “Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, 2022 yılında Milli Mücadele'nin ilk adım şehri Samsun'umuzun ev sahipliğinde düzenlenecek" paylaşımını yapmışlardı. 

* * *

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan da, yaptığı yazılı açıklamada 21-26 Eylül'de İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2021'in kapanış gününde organizasyonun gelecek yıl Samsun'da düzenleneceğinin açıkladı.

Çiğdem Karaaslan 25., 26. ve 27. dönem AK Parti Samsun milletvekili.

Çiğdem Hanım sanıyorum ağırlığını koydu TEKNOFEST’in 2022 yılında Samsun’da yapılması kararlaştırıldı.

* * *

Bu iki açıklamayı okuyunca doğrusu kafam karıştı.

Onlarca şehir, onlarca ülke, binlerce yarışmacı, yüz binlerce ziyaretçinin katılımıyla gerçekleşen Türkiye'nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’ in, 2022’de hangi ilde yapılacak?

Samsun mu? Afyon mu?

Aslında hangi ilde yapılacağı benim için çok önemli değil.

Kafamı karıştıran soru ise neden Eskişehir değil de Afyon veya Samsun?

Eskişehir Havacılık Şehri…

Türkiye’nin havacılık üzerine üç önemli sanayi kuruluşu Eskişehir’de…

Eskişehir havacılık konusunda da Türkiye’de çok önemli bir yere sahip.

Dünyada güçlü devletlerin hava kuvvetlerini inşa etmeye başladıkları zamanda ileri görüşlü bazı Türk devlet adamlarının çalışmalarıyla, ilk uçağın uçuşundan sadece sekiz sene sonra Türk Hava Kuvvetlerinin kurulması için ilk adımlar atılmıştı.

Kurtuluş Savaşı’yla birlikte Eskişehir Batı Cephesi’nin en önemli üssü olmuştu. Cumhuriyet’in ilanından sonra ise Eskişehir hem askeri hem de sivil havacılık için önemini sürdürmeye devam etti. 

Günümüzde sivil havacılıkta Eskişehir bir marka oldu. Türk Hava Kurumuna ait olan İnönü Eğitim Merkezi her yıl yüzlerce yeni havacı yetiştirmekte. Aynı zamanda Anadolu üniversitesinde Havacılık sektörüne kaynak olmak üzere, Havacılık Yüksek Okulu eğitimlerine akademik seviyede devam etmekte…

Sivil Havacılık sanayinde TEI ve Alp Havacılık gibi uluslarası projelere imza atmış büyük havacılık şirketleri de Eskişehir’de.

* * * 

Sivil Havacılık sanayinde TEI ve Alp Havacılık gibi uluslarası projelere imza atmış büyük havacılık şirketlerinin de Eskişehir’de olduğuna göre Türkiye'nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’in Eskişehir’de yapılması Eskişehir’e yakışmaz mıydı? 

Eskişehir’de AK Parti’nin üç milletvekili var.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminden beri yanında olan Milli Eğitim ve Kültür ve Turizm Bakanlığı yapan ve AK Parti içerisinde saygın bir yeri olan Nabi Avcı bu konuda ağırlığını koyamaz mıydı?  

Veya AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı ve MKYK üyeliği yapmış Harun Karacan, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’da devreye sokarak TEKNOFEST’in Eskişehir’de yapılmasını sağlayamaz mıydı? 

* * *

Maalesef parti içi çekişmeler ve her zaman tekrar tekrar yazdığım Eskişehir’in Ankara’da güçlü lobisi olmaması Eskişehir’e çok şeyler kaybettiriyor.

İktidarı, muhalefeti, STK’ları Eskişehir için tek yumruk olamadığı sürece Eskişehir dün ve bugün olduğu gibi yarında kaybetmeye mahkûm?

* * *

 

AK PARTİ ZİRVEDE!

Siyasi partilerin 2021 yılı kazandıkları ve kaybettikleri üye sayıları da belli oldu. AK Parti en yüksek üye sayısına sahip parti olarak zirvede. Bu yıl üye sayısını en çok arttıran parti ise İYİ Parti oldu.

91 PARTİNİN ÜYE SAYISI 14 MİLYON 777 BİN

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, siyasi partilerin üye sayılarını güncelledi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının kayıtlarına göre, faaliyette olan 120 partiden 91'inde 14 milyon 777 bin 588 üye yer alıyor.

Faaliyette olan 120 siyasi partinin 91'inde toplam 14 milyon 777 bin 588 üye yer alıyor. 29 siyasi partinin ise üye kaydı bulunmuyor.

CHP 48 BİN ARTIRDI İYİ PARTİ MHP’Yİ GERİDE BIRAKTI

2021 yılında ‘hedef 400 bin üye' sloganı ile hareket eden İYİ Parti, rekor kırdı. 

Meral Akşener liderliğindeki İYİ Parti, geride kalan üç ayda siyasi partiler arasında üye sayısını en çok arttıran parti oldu. 500 bin barajını ve MHP’yi geçen İYİ Parti, 425 bin 619 olan üye sayısını 86 bin 924 arttırarak 512 bin 543’e çıkardı.

Öte yandan, Millet İttifakı üyesi olan Gültekin Uysal liderliğindeki Demokrat Parti’nin toplam üye sayısı da 3 Ocak itibariyle 403 bin 758 olarak kayıtlara geçti.

Son bir yılda AK Parti 146 bin; MHP ise 17 bin üyesini kaybetti. İyi Parti 95 bin, CHP ise 49 bin yeni üye kazandı. En çok üyeye sahip ilk 5 parti AK Parti, CHP, MHP, İyi Parti ve Demokrat Parti oldu.

Millet İttifakı ortağı CHP'nin de üye sayısı arttı. 1 milyon 250 bin 635 üyesi varken, bu sayı 1 milyon 299 bin 235'e çıktı. CHP üye sayısını 48 bin 600 artırdı.

AK PARTİ VE MHP'DE DE ARTTI

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın son verilerine göre AK Parti son üç ayda 11 milyon 11 bin 725 olan üye sayısını 53 bin 22 arttırarak 11 milyon 64 bin 747’ye yükseltti.

Cumhur İttifakı ortağı MHP de üç aylık süre içerisinde üye sayısını arttırdı. Üç ayda 3 bin 677 yeni üye kazanan MHP, toplam üye sayısını 473 bin 192’den 476 bin 869’a çıkardı.

DEVA PARTİSİ 100 BİN BARAJINI AŞTI 

GELECEK 50 BİN BARAJINA YAKLAŞTI

AKP’den istifa eden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu Gelecek Partisi ile yine AK Parti’den ayrılan Ali Babacan’ın liderliğini üstlendiği Demokrasi ve Atılım Partisi’nin (DEVA) üye sayıları geride kalan üç ayda arttı.

4 Ekim tarihinde 58 bin 418 üyeye sahip olan DEVA, üç ayda üye sayısını 44 bin 478 arttırarak 102 bin 896 üyeye ulaştı ve 100 bin üye barajını aştı. Davutoğlu liderliğindeki Gelecek Partisi ise 34 bin 45 olan üye sayısını 11 bin 637 arttırarak 45 bin 682 üyeye çıkardı.

İNCE’NİN ‘5 BİN YENİ ÜYE’ TALİMATI KARŞILIK BULMADI

Gazete Duvar'dan Serkan Alan'ın haberine göre; CHP’den ayrılarak Memleket Partisi’ni kuran Muharrem İnce, yılbaşına 5 gün kala partilileriyle Ankara’da bir araya gelerek yeni yıla kadar 5 bin yeni üye yapılması talimatı vermişti. Yargıtay’ın verilerine göre bu hedef tutmadı. Memleket Partisi son üç ayda 12 bin 992 olan üye sayısını 4 bin 892 arttırarak 17 bin 884’e çıkardı.

SAADET’DE DE ARTTI YENİDEN REFAH 150 BİN BARAJINI GEÇTİ

Temel Karamollaoğlu liderliğindeki Saadet Partisi de son üç ayda üye sayısını arttırdı. 269 bin 538 üye sayısını bin 918 arttıran SAADET, 271 bin 456 üyeye ulaştı.

Eski başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan liderliğinde kurulan Yeniden Refah Partisi de 148 bin 724 olan üye sayısını arttırdı. Üç ayda yeni 16 bin 694 üye kazanan parti, 150 bin barajını aşarak 165 bin 418 üyeye ulaştı.

SOLDA ÜYE SAYILARI

Bir süredir ittifak çalışmalarını sürdüren Türkiye Komünist Partisi (TKP), Sol Parti ve Emek Partisi’nin üye sayıları da Yargıtay tarafından açıklandı. Buna göre 3 Ocak 2021 itibariyle TKP’nin 4 bin 853, Sol Parti’nin 5 bin 419, Emek Partisi’nin ise 5 bin 298 üyesi bulunuyor. Öte yandan Meclis’te 4 Milletvekiliyle temsil edilen Türkiye İşçi Partisi’nin ise toplam üye sayısı 6 bin 492 oldu.

ZAFER PARTİSİ’NİN ÜYE SAYISI 109’DA KALDI

İYİ Parti’den istifa etmesinin ardından ‘Ayyıldız Hareketi’ni başlatan İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ Zafer Partisi’ni 26 Ağustos 2021 tarihinde kurdu. Yargıtay’ın verilerine göre kuruluşundan bu yana dört ay geçen partinin toplam üye sayısı 109’da kaldı.

2021 DE 21 YENİ PARTİ KURULDU

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının son kayıtlarına göre 2021 yılında 21 yeni siyasi parti kuruldu. Kurulan yeni partilerle birlikte toplam siyasi parti sayısı 124’e yükselirken, YSK verilerine göre ise seçime girme yeterliliğine sahip yalnızca 19 parti bulunuyor.

Meclis’te grubu bulunan ya da 1-2 milletvekili ile temsil edilen siyasi parti sayısı ise 14'e yükseldi.

Yeni kurulan partiler:

“Gelişim ve Demokrasi Partisi, Sevgi ve Saygı Partisi, Doğuş Partisi, Cumhuriyet ve Adalet Partisi, Memleket Partisi, Türkiye Altın Çağ Partisi, Yeniden Diriliş Partisi, Tuğra Partisi, Aydınlık Demokrasi Partisi, Zafer Partisi, Bağımsızlık Partisi, Liberal Parti, Milli Birlik ve Gelişim Partisi, Adaletin Aydınlığı Partisi, Vatanseverler Partisi, Al Sancak Partisi, Yükseliş Partisi, Türkiye Gençlik Partisi, Dayatmasız Yaşam Partisi, Adalet ve Özgürlük Partisi, Milli Yol Partisi”. 

* * *

 

Başarı istenmediği yere gelmez

Yenildiğinizi düşünüyorsanız, yenilmişsinizdir.
Cesur olmadığınızı düşünüyorsanız, korkaksınızdır.

Kazanma istiyor fakat kazanamayacağınızı düşünüyorsanız, kesinlikle kazanamazsınız demektir.
Kaybedeceğinizi düşünüyorsanız, çoktan kaybetmişsinizdir.
Dışarıdaki dünyaya çıktığınızda anlayacaksınız ki başarı, ancak onu istediğiniz takdirde gelecektir.
Her şey insanın kafasında biter.
Alt edildiğinizi düşünüyorsanız, alt edilmişsinizdir.
Yükselmek için yüksek düşünmelisiniz.
Bir ödülü kazanmadan önce kendinizden emin olmalısınız.
Yaşam savaşını kazanan her zaman, en güçlü ya da en hızlı olan değildir.
Er ya da geç kazanan kişi, kazanacağını önceden düşünebilen kişidir.
(Arnold Palmer, Profesyonel Golfcü)

* * * 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi