Ayhan Aydıner

YA ÖLMELİ CELLATLAR YA DA HİÇ DOĞMAMALI ÇOCUKLAR

22 Nisan 2019 23:59
A
a

Bugün 23 Nisan. 99 yıl önce bugün TBMM’nin açılışı ile Milli Egemenliğe dayalı yeni bir devlet kuruldu. 
 
ÇOCUK GELİN DRAMI
Modern Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri 23 Nisan 1920’da ‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’ ilkesine bağlı olarak atıldı.  23 Nisan 1924’te, 23 Nisan gününün bayram olarak kutlanması için talimat veren Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan 1929’da da bu bayramı çocuklara armağan etti. Atatürk sayesinde Dünyada tek çocuk bayramı Türkiye’de kutlanıyor. Türk Milleti bu bayramı tüm Dünya çocuklarına armağan etti. Tüm çocuklarımız Atatürk’ün kendilerine armağan ettiği bu bayramı coşkuyla kutlamaladır. Yüzde 99’u müslüman olan ülkemizde yılda 8 binden fazla çocuk istismara uğruyor. Ülkemizde çocuk gelinlerin dramı hala sürüyor.  Çocuk tecavüzcülerin tahminen yüzde 5'i ortaya çıkarken yüzde 95'i gizli kalıyor. Ensest ilişkilerin ise binde biri ortaya çıkıyor. 17 yılda ülkemizde 500 bin çocuk doğum yaptı. Uluslararası Çalışma Örgütünün (ILO) raporuna göre, tüm dünyada 73 milyonu "tehlikeli" işlerde olmak üzere halen 152 milyon çocuk işçi bulunuyor. Tarım yüzde 70,9'luk oranla çocuk işçilerin en fazla olduğu sektör durumunda. Tarımı sırasıyla hizmet ve sanayi sektörü izliyor. Çocuk işçiliğiyle sorunu ortadan kaldırmak için kararlı politikalar uygulayan Türkiye, bu doğrultuda 2018'i "Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı" ilan etmişti. Umarım bu konuda istenilen noktaya geliriz.
 
KEŞKE BÖYLE OLSAYDI
“Aynı evrende yaşamamalı cellatlar ve çocuklar; Ya ölmeli cellatlar, ya da hiç doğmamalı çocuklar” Ernesto Che Guevara bu sözleriyle dünyada yaşanan çocuk katliamlarına en anlamlı tepkiyi gösterdi.
“Askerler çocukları küçük kurşunla öldürürler değil mi anne?” 1995 yılında Srebrenitsa katliamında vurulan dört yaşında bir çocuğun ölmeden önce annesine sorduğu bu soru bugün bile bizleri acıya boğuyor. Sevgili Fikret Bila’nın dediği gibi; ‘İnsanı yediği yemekten, içtiği sudan, aldığı nefesten utandıran soru’ Ne yazık ki savaşta en büyük acıları çocuklar yaşıyor. Azerbaycanlı  Karikatür Sanatçısı Gündüz Agayev çocuklar için çizdiği mutlu hayali resimleriyle ‘keşke böyle olsaydı’ dedirtiyor. Çocuk katliamları konusunda farkındalık yaratıyor. Deniz kenarında yatan  ölü bedeniyle tüm dünyayı üzen Ajlan bebeği, aslında olması gereken gibi çiziyor. O’nu deniz kenarında kumdan kale yaparken tasvir ediyor.
 
BOMBA YERİNE UÇURTMA
1972 yılında Vietnam’da atılan napalm bombaları nedeniyle büyük acıyla ölümü iliklerine kadar hisseden çocuklara rengarenk uçurtma uçurtuyor. Nagazaki’de atılan atom bombası sonrasında ölen kardeşinini naaşını bir krematoryumda yakılması için çıplak ayakla sırtında taşıyan Japon Çocuğu da olması gereken şekilde anlatıyor. Japon çocuğun sırtında uçak gibi taşıdığı kardeşinin mutluluğunu tasvir ediyor. 1993 yılında Güney Sudan’da  akbabanın küçük kız çocuğunu yemek için  ölmesini beklediği fotoğraf karesi var. Bu fotoğrafla Pulitzer ödülü alan Güney Afrikalı fotoğraf sanatçısı Kevin Carter, küçük kızı orada bırakıp gittiği için büyük tepki toplamıştı. Sanatçı bu olayın vicdan azabını daha fazla taşıyamayarak, 1994 yılında intihar etti. Agayev, bu utanç fotoğrafını da  olması gereken gibi çizdi.  Fotoğraf sanatçısı küçük kız çoçuğu ile akbabayı birbirlerine mutlulukla sarılmış gibi tasvir etti. Çocuk gelinlerin evlendiği adamları ‘korkuluk olarak’ tasvir ederek, yaşanan bu utancın  sona erdirilmesi için farkındalık sağladı. Agayev yaptığı bu anlamlı çalışmayla bir sanatçının insanlığa ve dünyaya nasıl olumlu mesaj verebileceğini gözler önüne serdi. Çocukların yaşadığı acıların sona ermesini diliyorum. “Aynı evrende yaşamamalı cellatlar ve çocuklar; Ya ölmeli cellatlar, ya da hiç doğmamalı çocuklar.”
 -------------------------------------------------
FOTO ŞAKA

Eski Tepebaşı Belediye Başkanı Tacettin Sarıoğlu:
Ahmet Abi, bu oturduğun binayı ben yaptırdım. Ancak bir kere bile oturamadım.
Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç: Tacettinciğim bu binayı eşinin bileziklerini bozdurarak yaptırmış gibi konuşuyorsun. Keşke bu yapı olmasaydı da  Porsuk manzaralı eski binada beni ziyaret etseydin.
 -------------------------------------------
FIKRA
YERLER KURUMADI 

 
Olay yerine giden polis ekibi, merkeze anons etmiş;
''Merkez olay yerine vardık"
"Olay hakkında bilgi verin"
"Bir kadın, yeni sildiği koridora ayakkabıyla basan kocasını öldürmüş"
"Kadını yakaladınız mı?”
"Hayır merkez, yerler henüz kurumadı!”
 
 
1000
icon
kenan 24 Nisan 2019 15:54

güne kötü başladık ayhan aydınerin yeni haberi yok

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi