ACABA OLURMU?

Tarih: 24 Haziran 2022 08:07
ACABA OLURMU?
Sevgili okurlar,
Suudi prensi Selman Türkiye ye geldi, çeşitli alanlarda anlaşma yapılacak herkesim kendilerini ilgilendiren branşta karşı taraf la oturup konuşacak, TV’de izlerken beni ilgilendiren HAC konusu oldu.
Bilindiği gibi Türkiye de hacca gitmek için 3 milyon vatandaş sıra beklemekte karşılayıcılar arasında Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Ali Erbaş hoca da göze çarptı, ben yıllar önce o zamanın Diyanet İşleri Başkanı M. Nuri yılmaz hoca ile Türkiye ye verilen kotanın artırılması için Suudi Arabistan’a gitmesi aklıma geldi, bende birkaç gazeteci arkadaşımızla kendisine refakat etmiştik ve rakamını hatırlamıyorum bayağı bir ek kontenjan alınmıştı.
Şimdi ise acaba Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuda yani kota artırımı ile ilgili hazır bin Selman Türkiye ye gelmişken {çünkü Selman şu anda Arabistan’da tek yetkili} böyle bir teşebbüste bulunuldumu bunu ileri ki zamanlarda öğrenip sizlerle paylaşmak isterim, bir Müslümanın vakti gelip, nisaba malik olduğunda hacca niyetlenmesi farzdır ve Allah’ın emridir ama izin çıkmayıp, yol emniyeti olmazsa kişinin yapacağı bir şey de yoktur.
Ama niyetlenmesi ve müracaat etmesi de dediğimiz gibi farzdır. Gerisi Yüce Allah'a kalmıştır, aslında her Müslümanın ömründe bir kez haç yapması mutlak iman kuvveti bakımından elzemdir. Bir Müslümanın vakti gelip, imkan bulup hacca gitmiyorsa büyükbir vebal ve günah altındadır.
 

https://www.sonhaber.com.tr/makaleprint/acaba-olurmu-/