MESLEKİ EĞİTİM GÜÇLENDİRECEK

Videoyu Aç MESLEKİ EĞİTİM GÜÇLENDİRECEK
A
a

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında tercih başvurularının tamamlanmasına sayılı günler kala Eskişehir’in başarılı iş insanlarından gençlere ‘meslek liselerini’ tercih edin çağrısı geldi.

Ülkemizin iktisadi ve sosyal kalkınmasında meslek liselerinin çok önemli bir rolü olduğunu ifade eden iş insanları ayrıca bu okullardan mezun olan gençlerin sektörde en çok aranan insanlar haline geldiğini, kendi işlerini kurmak istemelerinde ise daha tecrübeli olduklarını belirtti.

GENÇLERİMİZ SAYESİNDE

Düşlersan Metal A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Düş, küresel rekabette var olabilmenin temellerinden birin eğitimin olduğunu ifade ederek, “Mesleki eğitim bunların en başında geliyor. Gençlerimizin mesleki eğitime yönelmeleri çok önemli. Çünkü sanayimizin gelişmesi ve rekabette var olabilmemiz bu gençlerimiz sayesinde olacak. Meslek lisesi mezunları ara elaman değil nitelikli işgücüdür. Bunu Covid-19 salgınında gördük” dedi.

BÜYÜK TECRÜBE EDİNDİK

Akka Çevre Atık Yönetimi Sanayi ve Ticaret A.Ş. Firma Sahibi Muhsin Akbaş, firmalarının Avrupa’nın en zor pazarlarına ihracat gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bugün rahatlıkla iyi ki meslek liseliyim diyebiliyorum. Çünkü işin hem üretim kısmını hem de muhasebe kısmını okulda çok iyi öğrendik. İş hayatına girdiğimizde çok büyük tecrübe oldu bizim için. Meslek lisesi mezunu biri olarak muhasebe deneyimim çok oldu” diye konuştu.

BIKMADAN ÇALIŞIN

Akar Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Ak, meslek liseli olmak iş hayatında çözümlemeyi, teknik anlamda konuya hakim olmayı ve çözüm odaklı yaklaşmayı kendisine öğrettiğini belirterek, “Meslek liselerinden bölümünüzü lisans düzeyinde de tamamlayabilir ve daha da yükselebilirsiniz. Türkiye’nin geleceği, üretmekle, dış bağımlılığı azaltmaktan geçiyor” ifadelerini kullandı.

ZAMAN KAYBETMEDİK

Duygu Tanıtım ve Reklam Hizmetleri İnşaat Sanayi Şirketi Şirket Müdürü Ahmet Özdemirel, meslek lisesinden mezunlarının hayata daha önde başladığını ifade ederek, “Belki ben yüksekokul okumadım ama meslek lisesinin getirmiş olduğu avantajları ilerleyen yıllarda çok yararını gördüm. Bir kere iş hayatına daha erken atıldık. Çok fazla zaman kaybetmedik. Hayal kurmak gerekiyor ve hayallerimizin ardından da ilerliyor olmak kadar güzel bir şey olamaz” diye kaydetti. HM

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi