MEVZUATA AYKIRILIK HAK SAĞLAMAZ!

Videoyu Aç MEVZUATA AYKIRILIK HAK SAĞLAMAZ!
A
a

İmar kayıt belgesi olan ancak mevzuatlara uygun olmayan yapıların yıkım görevinin belediyelere verilmesi hakkında konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Aykırılık varsa yapı kullanma belgesi hemşerilerimize hiçbir hak sağlamıyor” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Son yaşanan İzmir depremi sonrasında tüm kamu kurumları üstlerine düşen görevi yeniden hatırladı. 2018 yılında çıkarılan imar barışı yasası ile projeye uygun olmayan yapılar için hak sahiplerine af getirilmişti. Ancak yaşanan İzmir depreminden sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı harekete geçti. İmar yapı ruhsatı olsa bile mevzuatlara uygun olmayan işyerlerinin yıkılmasına karar verildi. Yıkım çalışmaları ise valilik imzasıyla belediyelere verildi.
TİTİZ DAVRANIYORUZ
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “İmar barışı adı altında bir düzenleme yapıldı. Bu düzenlemeyle çeşitli sebeplerle ruhsatlandırılamamış yapıların piyasaya uygun hale getirilmesi kararlaştırıldı. Vatandaş kaçak yapısını veya ruhsatı olmayan yapısını bir dilekçe vermek suretiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığından imar barışı kapsamı içerisinde yasal hale getirdi. Artık bu binalar yıkılamayacak. Yapı kayıt belgesi olduğu sürece yıkılması mümkün değil. Ancak yoğun şikayetler ve özellikle İzmir depreminden sonra yeniden depreme karşı kurumların görevlerini titizlikle yapması konusunda bir hareketlilik başladı. Böyle olunca da valiliğimiz bize büyükşehir ve diğer belediyelere de yazı gönderdi. Kendisine gelen şikayetleri değerlendirerek imar affından yararlanmış olsa dahi ibaresiyle bu tür yanlış yapılan yapıların, projeye aykırı bir imalat var ise hiç imar affından yararlandığına bakmaksızın yıkılması ya da yasal işlemin yapılması konusunda uyarı gönderdi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün bu hassasiyeti, bu duyarlılığı bizi de etkileyecek. Biz de zaten belediyeler olarak titiz davranıyorduk. Bu yazıdan sonra hemşerilerimizin şuna dikkat etmesi lazım… Efendim ben imar affından yararlandım, elimde yapı kayıt belgem var. Burada canımın istediğini yaparım anlayışından vazgeçmesi lazım. Projeye aykırılık varsa teknik anlamda deprem yönetmeliğine aykırılık varsa teknik anlamda diğer mevzuatlara aykırılık varsa yapı kullanma belgesi hemşerilerimize hiçbir hak sağlamıyor. Özellikle zemin katta işyeri haline dönüştürülen ve zemin katla bağlantılı olarak üst katlarda işyerine dönüştürme çabalarının tümünün durdurulması lazım. Daha titiz ve daha dikkatli olmak zorundayız. Sadece bu noktada değil imar affının gerçekten yanlış bir uygulama olduğu bir kez daha anlaşıldı. Çünkü teknik ve fenni olmayan yapıları parasını almak suretiyle affetmek doğru bir şey değil. Eskişehir’de tespitleri yapmaya çalışacağız. Şu an elimize gelen müracaatlarda zaten biz işyeri ruhsatı vermiyorduk. Gözden kaçmış olanlar varsa daha titiz davranacağız. Bu tür istekle bize gelemesinler” ifadelerini kullandı.
DAYANIKLI ANLAMINA GELMEZ
“İzinsiz kaçak yapılarda, vatandaşın hakkı yok” diyen Kurt, “Yani burada bu belge yapı kullanma belgesi bir hak vermiyor. Bu yazıdan bunu anlıyoruz. Biz vatandaşın da bize böyle bir hakkım var diye gelmemesini istiyoruz. İmar barışından yararlanmış olmak o binanın depreme dayanıklı olduğu anlamına gelmiyor. Bu gerçeği hepimizin bilmesi lazım. Zaten yazının sonunda da vicdanen bu noktanın dikkate alınması gerektiği vurgulanıyor. Bu sadece yöneticilerin vicdanına değil yapı sahiplerinin de vicdanına bağlı onlar da daha dikkatli olmalılar. Göz göre göre yanlış yatırmamalılar” dedi. ESRA ÜNLÜ
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi