MİLLET BİLİNCİNİ KİMSE BOZAMAZ!

Videoyu Aç MİLLET BİLİNCİNİ KİMSE BOZAMAZ!
A
a

Vali Erol Ayyıldız, AÜ Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal’ın da bulunduğu bir heyet ile birlikte Anadolu Üniversitesi Cumhuriyet Tarihi Müzesi’ni gezerek, yapılan çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Müze Müdürü Prof. Dr. Kemal Yakut verdiği bilgilerde, “Çanakkale Savaşı, Kurtuluş Savaşı ve yakın döneme ait unsurlar müzede yer alıyor. Mustafa Kemal Atatürk'e ait özel eşyalar sergileniyor. Bunun yanı sıra karanlık odalarımız var. Birisinde Eskişehirli şehitlerin isimleri, diğer ikisinde de kentin tarihine ilişkin görseller yer alıyor. Müzemizde çok orijinal eserler bulunuyor” dedi.
CUMHURBAŞKANI TALİMATI
Müze binasının 1916'da inşa edilen Turan Numune Mektebine ait olduğunu ve Osmanlı’dan Cumhuriyet’e devredilen bu tarihî mektebin belge ve ders araçlarının bir kısmının sergilendiğini belirten Prof. Dr. Kemal Yakut, 2013 yılından bu yana kapalı olan Müze’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla 21 Mart 2019 tarihinde yeniden ziyarete açıldığını söyledi.
TEŞEKKÜR ETTİ
Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Temizel ve İl Millî Eğitim Müdürü Hakan Cırıt’ın da yer aldığı heyetle Müze’de yer alan eserleri tek tek inceleyen Vali Ayyıldız, ecdadımızın tarih boyunca tüm dünyaya göstermiş olduğu millet olma bilincini hiçbir kuvvetin bozamayacağını söyledi. Vali Ayyıldız, yapılan çalışmalardan dolayı Rektör Erdal ve müze yetkililerine teşekkür etti.
YENİ GÖRSELLER
“Türk tarihindeki süreklilik” ve “millî devletin doğuşu” temaları üzerine yeni kurgusuyla misafirlerini ağırlayan müzede, Güzel Sanatlar Fakültesi Animasyon ve Grafik Bölümü öğretim üyeleri ile öğrencilerinden oluşan ekip tarafından projeksiyon odaları, yeni görsel ve yeni vitrinler hazırlandı.
ÖNEMLİ ESERLER
Envanterinde 19'uncu yüzyıla ait tabancalar, tüfekler, kılıçlar ve çeşitli madalyalar ile Atatürk'e ait günlük eşyalar, yağlı boya portreler, Türk donanmasının geçmişte kullandığı gemilere ait maketler bulunan müzenin teşhir bölümlerinde ise Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi, TÜLOMSAŞ, Kültür ve Turizm Bakanlığı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığından geçici olarak alınan bazı eserler bulunuyor. HM
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi