Milletvekilliği planım yok!

Videoyu Aç Milletvekilliği planım yok!
A
a

Pazartesi Röportajları’nın konuğu olan Odunpazarı Belediye Bağkanı Kazım Kurt, adının son dönemlerde milletvekilliği ile anılması hakkında konuştu. Başkan Kurt, “Bu tartışmaların birçoğunu bizim dışımızda insanlar yapıyor. Böyle bir hesabımız yok” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Başkan Kurt, “Ben sonuçta partiliyim. Parti bize hangi görevi veriyorsa biz orada çalıştık. Orada çalışırız. Partinin de bana söylediği böyle bir tasarrufu söz konusu değil. Sosyal medyadaki dedikoduları ben de duyuyorum” diye konuştu.
 
 Mahallelerde esnaf ziyaretlerini yoğunlaştırdınız. Kazım Kurt, seçim çalışmalarına mı başladı? Bu ziyaretleri nasıl okumalıyız? Erken seçim bekliyor musunuz?
 Ben bir partiliyim. Partili bir belediye başkanı olarak da halkla iç içe olmamız her zaman söz konusu. Bize ulaşamayan hemşerilerimize pandemi dönemi süresi içerisinde ne oldu ne gitti bu pozisyonlarında ekonomilerinde sosyal yaşantılarında bir değişim söz konusu mu, bize bir ihtiyaç var mı diye geziyoruz. Bunun en önemli hedeflerinden birisi olası bir seçimde hazırlıklı olmak. Parti örgütümüzle birlikte yapıyoruz. Hem mahalle temsilcilerini hem o yöredeki partili önde gelen arkadaşlarımızı da birlikte gezdiğimiz için bir ölçüde biraz seçim çalışması başlangıcı sayılabilir. Önümüzdeki seçimlerde
 
 CHP’nin en büyük iddiası, vaadi ne olacak? Ya da ne olmalı sizce?
CHP’nin iddiası bir kere cumhurbaşkanlığını alması olmalı. İkincisi 300’den fazla milletvekili çıkarmayı hedeflemeli. Anayasayı değiştirecek bir yapıyı TBMM’de sağlamalı. Eğer bunu sağlarsa CHP’nin hedefleri
yakalanmış olur. Değilse zorlanılır. Biliyorsunuz seçim sistemi ezbere yapıldı. Ucube bir sistem ortaya çıktı ve bu sistemle beraber, Türkiye’de artık seçim barajı yüzde 50 oldu. Dolayısıyla yüzde 50’yi almadan seçim kazanma sansınız yok. Yüzde 50’yi de su anda hiçbir parti tek basına alamıyor. Dolayısıyla ittifaklar gündeme geldi. İttifaklar içerisinde bizim Millet İttifakı’yla beraber genişleme çalışmaları var. Bunları organize ederek bir ortak sonuç çıkartabilmek CHP’nin en büyük hedefidir. O sonuçta bana göre yakın. Çünkü okuduğum anketlerin birçoğunda Millet İttifakı’nın oyu yüzde 50’nin
üzerinde görülüyor. Cumhur
İttifakı’nın oyu yüzde 30’larda gözüküyor. Bu, su anlama gelir: Hata yapılmadan seçime gidilirse Millet İttifakı’nın göstereceği aday cumhurbaşkanı olur ve parlamentoda da anayasayı değiştirecek sayıyı buluruz diye umuyorum.
 
Önümüzdeki seçimlerde mevcutta yaşanan ekonomik sıkıntılar, seçimin belirleyicisi olacak mı seçmen açısından?
 Normal şartlarda ekonomiye bakarak vermesi lazım. Verecek gibi de görüyorum ben gezdiğimiz yerlerde. Esnaf özellikle çok ciddi bir kayıp yaşadığını söylüyor. Ama Türkiye’de esas bakılması gerekenin mutfakta ev hanımlarımızın çektiği sıkıntı olduğunu tahmin ediyorum. Söyle bir şey çıkardım: TÜIK’in verilerine göre bile yıllık enflasyon yüzde 78,62. Bu son 24 yılın en büyük enflasyonu resmi rakamlara göre. Halbuki ENAG’ın tespitlerine göre enflasyon yüzde 176. Demek ki 20 yıllık AKP iktidarı boşuna geçirilmiş bir iktidar. Boşuna geçirilmiş bir dönem. Ve bu dönemde birileri zengin oldu. Ama halkın büyük çoğunluğu çok ciddi anlamda yoksullaştı. Bu üç Y’den birini yerine getiremediğini ortaya koyuyor. Seçimde de en çok
sıkıntıyı bu kesim yasayacak ve onun hesabını soracak. Biraz önce buradan çıkan arkadaş atanamayan öğretmen. 9 yıl olmuş. Ve su anda boşandım diyor. Ciddi anlamda sıkıntı yasıyor. Bu yıl parayı bulup KPSS’ye girememiş. Hangi is olursa yapacak. Dolaysıyla bunları yasayan insanlar sandığa gittiği zaman bu reis çok iyi demez.  
ADAY TARTIŞMAK HATADIR
 Az önce hata yapılmazsa dediniz. CHP ya da Millet Ittifakı bu süreçte ne yaparsa hata olur vatandasın gözünde?
 Vatandasın gözünde su olabilir: Bir, aday konusunda bir tartışmaya girmek bir hatadır. İki, beklentinin dışında bir aday çıkarmak yine hatadır. İnsanların çok önemli saydığı bazı değerler konusunda yanlış birtakım söylemler hatadır. Onlara dikkat etmek lazım. Hem yerelde hem genelde politikacıların tümü her
şeyini çok planlı biçimde götürmesi gerekir. Aksi taktirde hiç ummadığınız bir cümleden çok
büyük bir felaket çıkabilir.
Eskişehir’de CHP örgütünü nasıl değerlendiriyorsunuz? Çalışmalarını yeterli görüyor musunuz?
 Ben su anda parti örgütümüzle birlikte 35 mahallemizin 20’sini gezdim. Aynı şekilde 18 yasını doldurmuş yeni seçmen olmuş hemşerilerimizin neredeyse yarısına bir mektup yazmak suretiyle hem partimizin görüşlerini hem kendi görüşlerimi ileten bir mekanizma oluşturduk. Dolaysıyla örgütsel anlamda bizim çalışmalarımız yürüyor. Bir aksama olmadı. Diğer ilçelerde de bunu görüyorum. Tepebaşı ilçesi de geziyor, çalışıyor. Biz zaman zaman kırsal ilçelere de gidiyoruz. Köylere gidiyoruz. Bizim özellikle Odunpazarı’nda gitmediğimiz köy kalmadı. Bunların tamamıyla ilgili raporlarımız da elimizde. Örgütsel bir çalışma eksikliği görmüyorum. Partinin genel anlamındaki çalışmasının daha üstünde bir performansı Eskişehir’de var olduğunu görüyorum.

PARTİYE KARSI BÜYÜK SUÇ
 Yerel seçimlere zaman var ama şimdiden bazı isimler belediye başkanı adayı olarak tartışılmaya başlandı. Parti içinden olmayan bir isim belediye başkanı adayı gösterilirse CHP içinde kabul görür mü? Yoksa ön seçim mi olması lazım?
 
Ben su anda yerel seçim tartışmasının partiye karsı çok büyük bir suç olduğunu
düşünüyorum. Sırası değil, zamanı değil. Uygun ortam değil. Çünkü birinci isimiz milletvekilliği seçimi ve cumhurbaşkanlığı seçimidir. Cumhurbaşkanlığı seçimi daha da önemlidir. Çünkü tek adam seçeceğiz. Seçtiğimiz kişi Türkiye’yi bizim önerdiğimiz anlamda parlamenter demokratik sisteme döndürmeye taahhüt edecek kişi olmalıdır. Çünkü bizim ittifakımızın parlamenter demokrasiye geri dönüş ile ilgili sözü var. Bizim de hedefimiz budur. Tek adamın Türkiye koşullarına uygun olmadığı anlaşılmıştır. Bir hükümet, bir başbakanlık, bir parlamenter sitem gelmelidir. Bu doğrultuda bir çalışma olmalıdır. Onun için belediye başkanı kim olacak, belediye başkanı adayı nasıl belirlenecek, belediye başkanı adayı hangi isi yapacak gibi tartışmalar bos ve yanlış islerdir. Onun sırası değil su an.
 
YANLIŞLARIN OLDUĞUNU DA GÖRDÜK
Ben ön seçimi her zaman için savunanlardanım. Ama maalesef Türkiye’den ön seçim olmuyor. Bir kere oldu CHP’de. Ben tercihlerin seçimle yapılmasının yararlı olacağını düşünenlerdenim. Ama her zaman ön seçim doğru sonuç doğurur mu o da mümkün olmadı. Yanlışların olduğunu da gördük. Bu bir kültür, birikim isi. Ön
seçim yapmadan da genel merkez Eskişehir şartlarına uygun adaylar belirleyebilir. Buna kimse itiraz etmez. Adalet terazisini bozmadığı sürece parti tabanı, parti örgütü kabullendi. Şimdiye kadar parti örgütü hep fedakârlık yaptı. Aman benden olmasın, aman zarar vermiş olmayalım diye ses çıkarmadılar. Ama particilik yapılacaksa, partililik öne çıkarılacaksa iktidar ideolojik anlamda sosyal demokrat bir noktaya gelecekse on zaman sosyal demokrasinin gereklerini yerine getirmeli.
 
Son günlerde adınız milletvekilliği ile anılmaya başlandı. Hem sizin hem de diğer belediye başkanlarının. Siz nasıl bakıyorsunuz bu tartışmalara? Kazım Kurt milletvekili olur mu?
 
Bu tartışmaların birçoğunu bizim dışımızda insanlar yapıyor. Neden yapıyor onu da bilmiyorum. Ama benim öyle bir programım yok. Ancak bu, su anlama gelmez: Ben sonuçta partiliyim. Parti bize hangi görevi veriyorsa biz orada çalıştık. Orada çalışırız. Partinin de bana söylediği böyle bir tasarrufu söz konusu değil. Su anda bu arkadaşlarımızın sosyal medyada ya da dedikodularda paylaştıklarını ben de duyuyorum.
Ama böyle bir hesabımız yok, böyle bir programımız yok. Her köse yazarının bir adayı var. Dolayısıyla onlar da kendi aralarında böyle bir yarış içine giriyor olabilir.


Gaye Usluer’in Memleket Partisi’nden istifasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Gaye Hanım giderken de biz yanlış olduğunu söyledik. Memleket Partisi’nde ne yasadı onu bilmiyorum. Hangi gerekçeyle istifa etti onu da bilmiyorum. Dolayısıyla çok yorum yapacak pozisyonda değilim. Ama şu net: CHP büyük bir kitle partisi. CHP’nin içinde her türlü düşünce savunulabilir. Ama CHP’den kopup başka bir parti kurarak, CHP’ni taklit ederek CHP’yi yenmek mümkün değildir. Bunu bir kere daha gördük.
 
 
GAYE HANIMLA DA HELALLEŞEBİLİRİZ
 
Gaye Usluer’in CHP’ye dönmesini ister misiniz? Ya da döner mi sizce?
 Ben zannetmiyorum. Su anda politik olarak Gaye Hanım belli bir olgunluğu yaşamış, yakalamış bir arkadaşımız. Geri dönüsün öyle çok kolay olmadığını o da biliyordur herhâlde. Fakat zaman içerisinde herkesle helalleşeceksek Gaye Hanımla da helalleşebiliriz o sorun değil.

Eskişehir’de İYİ Parti dahil olmak üzere 6’lı masadaki siyasi partililerle Kazım Kurt’un ilişkisi nasıl?
 İl başkanlarımız zaman zaman görüşüyor. Ben de uygun ortam bulduğumuz zaman il başkanlarıyla görüşüyorum. Özellikle İYİ Parti konusunda çünkü bizim resmi ittifak ortağımız İYİ Parti. Diğerleriyle görüşmeler yapılıyor. CHPİl başkanlığına gönderdiğim raporların birer örneğini İYİ Parti il başkanına da gönderiyorum. Onlar Eskişehir Odunpazarı’nda bizimle ittifak yapmadıkları halde ben ittifakın bir parçası olarak yine aynı duyarlılığı taşıyarak onlarla birlikte olmaya çalışıyorum. Demokrasiyi özümseyen bir insanım ben. Herkes farklı düşüncelerde olabilir ama birlikte is yapılabilir. Bunu da sergilemeye çalışıyoruz. Yeni il başkanıyla da görüştük, hayırlı olsun dedik. Basarılar dilerim. Amacımız su anda ortak. Ortak amaç doğrultusunda hareket edebiliyorsak, ittifakı başarılı kılabiliriz diye düşünüyorum.
MELTEM KARAKAŞ


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi