Müteahhitler zor durumda!

Videoyu Aç  Müteahhitler zor durumda!
A
a

ETO Başkanı Metin Güler, tüm dünyada emtia fiyatlarının katlanmasıyla birlikte kamuya iş yapan müteahhitlerin zor durumda olduğunu belirterek, bu firmalara fiyat farkı verilmesi ve cezasız tasfiye hakkı tanınması gerektiğini kaydetti.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Başkanı Metin Güler, kamuya iş yapan müteahhitlerinin yaşadıkları mağduriyet hakkında açıklamada bulundu. Covid-19 salgınıyla birlikte tedarik zincirinin bozulması ve yakın zamanda başlayan Ukrayna-Rusya savaşıyla beraber tüm dünyada emtia fiyatlarının hızla tırmandığını belirten ETO Başkanı Metin Güler, yaşanan bu artışların kamuya iş yapan müteahhitleri mağdur ettiğini söyledi.
FİYATLAR KATLANDI
İnşaat sektörü için hayati önem taşıyan tüm malzemelerinin fiyatlarının küresel piyasalarda alt üst olduğunu, demirden çimentoya kadar birçok üründe fiyatların 3’e ve hatta 4’e katlandığını belirten Güler, bu sebeple hem malzeme tedarik etmede hem de maliyet hesabında sorun yaşandığını dile getirdi.
ÖNGÖRÜLEMEZ ARTIŞ
Kamu ile iş yapan müteahhitlerin Yaşadıkları bu sorunun çözümü için yüklenici firmalara fiyat farkı verilmesi gerektiğini belirten Güler, ayrıca bu firmalara cezasız tasfiye hakkı tanınması gerektiğini kaydetti. İnşaat sektörünün maliyetlerini etkileyen emtia fiyatlarındaki artışın öngörülemez olduğunu belirten Güler, kamu ile iş yapan inşaat sektöründeki firmaların bu emtia fiyatlarıyla ayakta kalmasının ve faaliyetlerine devam etmesinin mümkün olmadığını dile getirdi.
ÇÖZÜM BEKLİYORUZ
Kamuyla iş yapan tüm firmaların fiyat farkı ve tasfiye hakkı beklentisi olduğunu ve devletin gerekli adımları atmasını beklediğini belirten ETO Başkanı Metin Güler, firmaların acil bir çözüm beklediğini ifade etti. Bu güne kadar iyi niyetle sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmiş ancak küresel çaptaki fiyat artışlarından olumsuz etkilenerek taahhütlerini yerine getirmekte zorlanan firmalara da ek süre tanınması gerektiğini belirten Güler, sektörde yaşanan mağduriyetin çözülmesinin muhtemel iflasların önüne geçeceğini kaydetti
 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir