Nasıl birleştirecekler?

Videoyu Aç Nasıl birleştirecekler?
A
a

AK Parti üst yöneticilerinin tüm ülkeyi gezmesine rağmen CHP’li belediyelerin kazandırdığı merkezleri bir kez bile ziyaret etmediğini vurgulayan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Şimdi nasıl kaynaşacağız, kucaklaşacağız biz bu insanlarla. Nasıl bütünleştirecekler Türkiye’yi?” diye sordu.

ES TV ekranlarında canlı yayınlanan Eskişehir’in Nabzı Programına katılan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, ES TV Genel Yayın Yönetmeni Ali Baş ve Anadolu Gazetesi Köşe Yazarı Arif Anbar’ın sorularını yanıtladı.
SONUN BAŞLANGICI
CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’nun zaferiyle sonuçlanan İstanbul seçimlerine değinen Başkan Kurt, “İstanbul seçimleri Türkiye için bence yeni bir siyasi dönemin başlangıcıdır. Hem 31 Mart’taki iptal hem 23 Nisan’daki ezici bir farkla gelen galibiyet CHP ve AK Parti açısından yeni politikaların konuşulacağı dönemin başladığını gösteriyor. Geçmişten, yaptığı hatalardan ders çıkararak önüne bir program koymalı. Bu seçimde şu net bir şekilde ortaya çıkmıştır; Türkiye’nin okuyan, yazan, üreten kesimlerinin tamamı mevcut iktidara karşıdır. Dolayısıyla mevcut iktidarın birkaç kere düşünmesi lazım. Ben neden böyle kaybettim? Niçin kaybetmemem gerekirken özellikle İstanbul’da farklı bir tablo ile karşılaştım diye düşünmesi lazım. Düşünmediği takdirde AK Parti için sonun başlangıcı oluşmuştur. Parti artık parti içi tartışmalarla meşgul hale gelir. Parti artık insanların kendi içindeki kavgalarıyla gündeme gelir ve AK Parti bizim CHP gibi kadrolaşmış, ideolojik anlamda netleşmiş bir parti olmadığı için de dağılır gider” ifadelerini kullandı.
KÖTÜ SÖZ SAHİBİNE AİTTİR
Adaylıkları süresince Ekrem İmamoğlu ile benzer eleştirilere maruz kaldıklarının hatırlatılması üzerine Kurt, “Ben hep şunu söylüyorum Ekrem İmamoğlu da söyledi bunu zaman zaman, ‘Kötü söz sahibine aittir’. Bizi ilgilendirmiyor. Ama bu planlı programlı yapıldığı takdirde muhatabı olarak bizim daha dikkatli olmamız gerekiyor bundan sonraki siyasi dönemler için. Kazım Kurt 31 Mart’tan önce ne ile itham edildi? Nelerle suçlandı? Kimler tarafından suçlandı? Niçin suçlandı? Ben bunları çok iyi tahlil ediyorum. Çok iyi değerlendiriyorum. AK Partililer bize karşı bir suçlama içerisine girdiği zaman yanlış bilgilerle yaptı. Bizim o belediye içinde bizim kulağımız, adamımız zannettikleri çalışanları yarım yamalak bilgisiyle verdiği bilgilerle bizi suçlamaya kalktı ve hata yaptı. İnandırıcı olamadı. Dolayısıyla AK partililer buradan kendileri ders çıkarmalı. Ama Kazım Kurt olarak ben de ders çıkardım. Ne yaptım, o birimlerdeki kuşkulandığım insanların görev yerlerini değiştirdim. Bu benim için dersti ve tedbir aldım” dedi.
İNSANLAR İNANMIYOR
AK Parti’nin artık yönetici bulamadığına yönelik sözlerinin hatırlatılması üzerine Başkan Kurt şu ifadeleri kullandı: “İlçe başkanının istifası Ekim ayında sanıyorum. Şimdi Hazirandayız. Anca yönetici buldular. Türkiye’de artık insanların AK Parti’ye güveni kalmamıştır. AK Partililerin güveni kalmamıştır. Niye kalmamıştır biliyor musunuz? AK Parti’ye samimice destek veren yüz binlerce insan var Eskişehir’de. 17 senedir Türkiye aynı sorunları yaşıyor. Türkiye’de şu anda 2002 şartlarına göre değişmiş, güzelleşmiş, iyileşmiş, demokratikleşmiş ne var? 17 yıl boşa geçmiştir. Bu 17 yıl içerisinde samimi AK Partili hemşerilerimizi üzen şudur; Mahallesinde ayağına giymeye ayakkabısı olmayanlar şimdi büyük müteahhit oldu. O zaman AK Partili hemşerimiz de diyor ki ‘O yönetsin.’ Seçimi kazanıyorsa o kazansın, buyursun, hadi. Onun için bulamıyorlar. Yani parti profesyonelleşti. AK Parti’nin düzelteceğine inanmıyor artık insanlar.”
DENGE BOZULDU
Başkan Kurt, erken seçim olup, olmayacağına yönelik soruya, “Artık Türkiye’nin siyasi dengesi bozulmuştur. Her an her şey olabilir. Ama AK Parti’nin acele bir seçime gideceğini tahmin etmiyorum. 2020’de her şey olabilir. Çünkü bu böyle gitmez. Bu böyle gitmediği zaman AK Parti her gün erir. Samimi söylüyorum. AK Parti’den yakında istifalar başlarsa şaşmayın. İnsanlar iyi niyetle siyaset yapmak istiyor. Hiç kimse Recep Tayyip Erdoğan’a mahkum değil. AK parti içerisinde, milletvekilleri arasında da, yöneticiler arasında da gerçekten bu ülkeyi seven, demokrasiye bağlı, cesur, kahraman insanlar vardır. Bunlar çıkar. Yeter der. Dur der. Ben geneli konuşuyorum, özeli söylesem yanlış anlaşılır. Ama Eskişehir’dekilerin de kahraman olmadığını, yurtsever olmadığını, demokrat olmadığını söyleme şansımız yok. Onlar da öyledir” cevabını verdi.
ZARAR VERİYORLAR
Yayınlanan genelge ile belediye başkanlarının belediye şirketlerine yaptıkları atama yetkisinin meclise verilmesine de değinen Başkan Kurt, “Kraldan çok kralcılardır AK Parti’yi yakan. İşgüzar bir Ticaret Bakanlığı Yetkilisi baktı ki Mansur Yavaş şirkete yaklaştırmıyor, önergeyi almıyor, oylamıyor. Al sana dedi bir genelge. Dedi ki; ‘Belediye şirketlerinin yönetim kurullarını meclis belirler. Bir de ona bir sürü demokratik gerekçeler uydurmuştur. Kimsenin haberi yok. Ne zaman haberimiz oldu. 2 gün önce Mansur Yavaş bir şirketin yönetimini değiştirdiği zaman oldu. Hemen Ticaret Sicil bunu uyguladı tescil etmedi. Bugün galiba mahkeme kaldırdı. Çünkü kanuna aykırı bir genelge olmaz. Kanuna aykırı bir yönetmeliği kimse yapamaz. Esas olan kanundur. Kanun ne diyor? Belediyeyi yönetmek, belediye iştiraklarını yönetmek belediye başkanının yetkisindedir” diye konuştu.
AK PARTİ DE BEĞENMEDİ
Odunpazarı Meclisiyle ilgili konuşan Başkan Kurt, “Her meclis üyesi Odunpazarı belediyesinin meclis üyesidir. Görevi de; Odunpazarı belediyesinin iyi yönetilmesini sağlamaktır. AKP’nin geçen dönem ki meclis üyeleri sanayii çarşısını engelleyerek ne geçti ellerine? Ne siyaseten ne de ekonomik olarak faydaları oldu. Şu anda benim meclisimde geçen sene AKP’de meclis üyesi olanlardan hiç kimse yok.  Demek ki AKP önceki dönemde kendisi de beğenmemiş. AKP’liler hata içindeydi ve o hatalar partililerine zarar verdi. Belediyemize de zarar verdi. Ben AKP’nin verdiği zararlar ve engellerden dolayı dava açmayı düşünüyorum. Güneş enerjisi santrallerinin engellenmesi nedeniyle 10 milyon dolardan fazla zararımız oldu. Neden bunu Odunpazarlılar ödesin? Bu duruma engel olan meclis üyesinin hiç mi sorumluluğu yok? Herkes hesabını verecek. Ben iyi bir hukukçuyum, iyi bir siyasetçiyim. Deneyeceğim. Eğer Türkiye’de hukuk devleti varsa göreceğiz. Şu anda ki mevcut hukuka güvenmiyoruz ama deneyeceğiz” ifadelerini kullandı.
TARAF DEĞİLİM
Olağanüstü kongre yapılıp yapılmamasıyla ilgili görüş belirten Kurt, “Ben işin tarafı değilim. Ben kendi görevimi yapıyorum. Bazı arkadaşlarımız tüzük hükümlerine göre kongre istiyorlar. İl yönetimimiz de yapmıyor. Bunu hukukun üstünlüğü çözecek. Mahkeme kararında bir kongre süreci başlarsa ben kendimi görevli sayarım. Hukuk devletiyse tüzükte bir böyle bir şey varsa  ve bu uygulanmıyorsa niye dava açmıyorsun demek gibi bir hakkı olmaz. Dava açmak bir haktır. Bir özgürlüktür. CHP ve sosyal demokrat bir parti bu özgürlüğü sonuna kadar destekler. Aynı Binali Yıldırım’ın biz sayalım deyince siz niye itiraz ettiniz.  Kabul etseydiniz saysaydık biz sizi geçseydik mantığı. Böyle bir şey yok. Herkes hukuk çerçevesinde hak arama özgürlüğüne sahiptir. Anayasa uluslararası hukuk insan hakları beyannameleri hepsi bunu gerektiriyor” dedi.
NASIL KAYNAŞACAĞIZ?
Başkan Kurt “Ben şunun için serzenişte bulunuyorum. Bu tarafsızlık, objektiflik, hoşnutluk bunlar ortaya çıkmalı. Şunu soruyorum bütün Eskişehirlilere; Büyükşehir Belediyemizin Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykel Müzesi var. Burada eski cumhurbaşkanları, eski politikacılar diye bulunan köşede Recep Tayyip Erdoğan’ın heykeli olmasaydı ne yazarlardı, neler derlerdi? Abdullah Gül’ün heykeli olmasaydı neler derlerdi? Var. Bakın mevcut politikacı olmalarına rağmen hoca bunların heykelini koymuş. Bir kere görmeye geldiler mi? Bırak AK Parti üst yöneticilerini AK Parti Milletvekilleri bir kere görmeye geldi mi? Bütün Türkiye geliyor görmeye, Kültür ve Turizm Bakanlığı yapmış, Eskişehir milletvekilimiz, Eskişehir’in ortasında seçim bürosunun ön tarafında bulunan Balmumu Heykeller Müzesini göreyim diye merak etti mi? Etmedi. Şimdi nasıl kaynaşacağız, kucaklaşacağız biz bu insanlarla. Nasıl bütünleştirecekler Türkiye’yi? Nasıl kaynaştıracaklar bizi? Biz bunlardan nasıl medet umalım. Sayın Valimiz, biz saygıda kusur mu ettik? Bir talimat verdi, yerine mi getirmedik? Benim de valim ol. Benim de Cumhurbaşkanım ol. Benim de bakanım ol. Biz öyle biliyoruz ama böyle bir duvarla karşılaşırsan ne olacak? Olmuyor. Biz uzlaşmaya çalışıyoruz. Biz devletin bütün kurumlarına saygılıyız. Tüm kurumlarıyla iyi ilişkiler kurmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.
MEYDAN DEĞİL
Eski Atatürk Stadyumunun yerine yapılacak Millet Bahçesi ile ilgili konuşan Başkan Kurt, “Bütün Eskişehir’e ilan ediyorum; Bugün Eski Atatürk Stadyumunun olduğu yer, millet bahçesi projesi belediyelerimizden kaçırılarak, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na götürüldü planı. Ve oradan geçirildi. Belediyelerimiz buna muhalefet şerhi koydu. Dava açacağız, yaptıkları plan öyle meydan falan değil. Göreceğiz plan çıksın. Bunların böyle millete yeşillik yapalım, park, bahçe yapalım, kek yesinler… Onlar seçim öncesi söylendi. Esas düşünce rant. Göreceksiniz Atatürk Stadyumunun oradaki projeyi. Meydan mı oluyor?” ifadelerini kullandı.
BAHÇE DEĞİL EV YAPILACAK
Alparslan Türkeş Millet Bahçesi projesine değinen Başkan Kurt, “Samimi olup, olmadıklarını test etmek için TOKİ’ye yazı yazdım ve samimi olmadıklarını gördüm. Benim muhatabım AK Parti’nin adayı değil. AK Parti’nin İlçe Başkanı değil. Benim muhatabım TOKİ. TOKİ’nin bana yazdığı kapı gibi yazı var. Vermiyorum diyor. Orası konut alanı diyor. O zaman ben de diyorum ki; Siz seçim öncesi insanları kandırdınız. Yalan söylediniz. Bunu ortaya çıkardım ben. Hangi yetkiyle konuşuyorsun? Artık iktidar partisinin temsilcisi olarak da konuşmaya hakkın yok. Eskiden vardı. Alparslan Türkeş Millet Bahçesi’nin olduğu yere, dedi ya 40 dönümü var 20 dönümüne… İşte o 20 dönümüne teras evler yapacak TOKİ. Hani veriyordu Odunpazarı Belediyesi’ne de millet bahçesi yapıyorduk. MHP’lilerde bana gelip diyor ki; ‘Söz ver, biz gidip alacağız.’ Siz nasıl alıyorsunuz devletin vermediğini. AK Partililer de zannediyor ki devleti biz yönetiyoruz” şeklinde konuştu.
ESKİŞEHİR BUNU TARTIŞSIN
Kurt, sözlerine şöyle devam etti: “Ama şunu sergiledim, Eskişehirlilerin gözünün önüne koydum. AK Parti seçim öncesi verdiği vaatlerde samimi değil. Yalan söylüyor. İki AK Parti bu ülkeyi yönettiğini sanıyor. Üç, MHP’liler bana diyor ki; ‘Alparslan Türkeş adını vereceğini söyle, ben gidip yazıyı getireyim’ diyor. AK Partilinin yapamadığını yapacak. MHP de kendine o kadar güveniyor. Bunu da tartışsın Eskişehir. Neden buranın adını Alparslan Türkeş koyarsan getiririm, koymazsan getirmezsin diyor. Gel burayı millet bahçesi yapalım desin. Burada önemli olan oranın millet bahçesi yapılması mı? Adının Alparslan Türkeş olması mı? Ben ona bakarım. Kişi başına 10 metrekare yeşil alan yaratmış bir belediye başkanı olarak bir 50 dönüm, 70 dönüm yeşil alan yapmakta korkmam. Ama bunu da MHP’liler keyfi gelsin, AK Partililerin gönlü olsun diye yapmam. Ben radikal bir politikacıyım, yalan söylediklerini ortaya koymak için bu hamleyi yaptım, yuttular. Yutmasaydılar.” HM
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi