Nohut Mayalı Ekmeği Tanıtmak İçin Şehir Şehir Dolaşıyor

Videoyu Aç Nohut Mayalı Ekmeği Tanıtmak İçin Şehir Şehir Dolaşıyor
A
a

Kütahya'nın Tavşanlı İlçesi Kuruçay Beldesi Kuruçay Ekmek Fırınında Fikret, Nevzat Ve Nihat Kunpan Kardeşlere Nohut Ve Soğan İle Hazırlanan Mayalı Ekmeğin Yapımını Gösteren Köksal Durum Açıklamalarda Bulundu

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde bir üreteci, yaptığı nohut mayalı ekmeği tanıtmak için şehir şehir dolaşıyor.
Tavşanlı ilçesi Kuruçay Beldesi Kuruçay Ekmek Fırını’nda Fikret, Nevzat ve Nihat Kunpan kardeşlere nohut ve soğan ile hazırlanan mayalı ekmeğin yapımını gösteren Köksal Durum, açıklamalarda bulundu.
Kendine has üretmiş olduğu mayalı ekmeği tanıtmak ve yaymak için il il dolaştığını belirten Köksal Durum, "Amacımız nohuttan, soğandan, üzümden elde ettiğim mayalar ile doğal mayamız ile insanlara gelenek ve göreneklerimizi tanıtmak istiyoruz. Raf ömrü 10 gün olan, sindirimi kolay, sağlığa faydalı ekşi mayalı ekmeklerimizi üretmeye ve tanıtmaya çalışıyoruz. Yaptığımız çalışmalarda hiçbir fabrikasyon maya katkı yoktur. Mayamız canlıdır ve anne şefkati göstererek onlara bakıyorum. Şu anda bana ait bu maya 12 yaşında ve ona gözüm gibi bakıyorum. Bu tanıtımlarımızı ve üretimlerimizi devam ettirmek istiyoruz." dedi.
Kaynak : Kütahya Haberleri - İHA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi