Ödül gibi karar!

Videoyu Aç Ödül gibi karar!
A
a

Eskişehir’de kadınlar yaptıkları basın açıklamaları ile Pınar Gültekin'i boğduktan sonra varile koyup, yakan Cemal Metin Avcı’ya haksız tahrik indirimi verilmesine tepki gösterdi. Kadınlar, kararın bir an önce bozulması ve katile en ağır cezanın verilmesini talep etti.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Muğla'da, üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'i boğduktan sonra varile koyup, yakan Cemal Metin Avcı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ancak ceza ‘haksız tahrik’ indirimiyle 23 yıla düşürüldü. Karara tepki gösteren Eskişehir Demokratik Kadın Platformu (EDKP) ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) üyesi kadınlar, basın açıklaması yaparak, kararın bozulmasını talep etti.

HUKUKA AYKIRI KARAR

Adalar Porsuk Mevkii’nde toplanan KCDP üyesi kadınlar adına açıklama yapan Melek Güneş, “2 yıldır takip ettiğimiz davanın her detayında tabiri caizse kanımız donarken, merak ediyoruz yetkililer hangi hukuka bu kararı sığdırdı. Hukuksuz davalarla kadınların mücadelesini durdurmaya çalışanlar aynı şekilde hukuksuz davalarla kadınların katillerine haksız tahrik indirimleri uyguluyorlar. 6284’ü etkin uygulaması gerekenler, faillere hepimizin gözleri önünde indirimler uyguluyor” diye konuştu.

CİNAYETLERİN ÖNÜNÜ AÇIYORLAR

Daha sonra Ulus Anıtı önünde bir araya gelen EDKP üyesi kadınlar adına konuşan Şilan Deniz Konak, “Katil Cemil Metin Avcı, Pınar'ı katlettiğini itiraf etmesine rağmen sadece 23 yıl ceza aldı ve bunun da sadece 14,5 yılını cezaevinde geçirecek. Erkek adaletin kadın katilleri için verdiği bu kararlar, diğer potansiyel katillere cesaret veriyor. Ödül gibi bu kararlarla faillerin sırtını sıvazlanıyor, haksız tahrik indirimleri vererek kadın cinayetlerinin önünü açılıyor. Buradan bir kez daha söylüyoruz, kadın katilleri için verdiğiniz ödül gibi cezaları biz buradayken vermeye devam edemeyeceksiniz. Katillere caydırıcı, cezalandırıcı, gerçek cezalar vermek zorundasınız” şeklinde konuştu. MELTEM KARAKAŞ


 
 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir