Öğrenciler iş arıyor!

Videoyu Aç Öğrenciler iş arıyor!
A
a

Üniversite öğrencilerinin yaşadığı barınma sorununa ilişkin açıklama yapan Eskişehir Emek Gençliği Üyesi Mizgin Teymur, “Birçoğumuz okulu bir kenara bırakıp iş aramaya koyulduk” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Emek Gençliği Üyeleri, Adalar Porsuk Mevkii’nde öğrencilerin yaşadığı barınma sorunu ile ilgili basın açıklaması yaptı. Devlet yurtlarında yer bulamayan öğrencilerin özel yurtlara ya da kiralık evlere yöneldiğini fakat onların da fiyatlarının çok yüksek olduğunu söyleyen Eskişehir Emek Gençliği Üyesi Mizgin Teymur, “Öğrencilerin üniversite hayatı boyunca sağlıklı, nitelikli ve ücretsiz koşullarda barınma hakkı devlet tarafından karşılanmalıdır” dedi. Kira fiyatları esip geçerken, kısıtlı imkân sağlayan KYK yurtlarının durumunun iç açıcı olmadığını söyleyen Kökoğlu, yurtların aylık ücretlerine yüzde 20, ilk kayıtta verilen güvence bedeline de yüzde 38 zam geldiğini belirtti.

AÇ SUSUZ KALACAKLAR
Öğrencilerin bir işte çalışmıyorsa aç ve susuz kalacağına dikkat çeken Teymur, “Eskişehir’de 100 bin üniversite öğrencisi ve yaklaşık 8 bin kişilik KYK yurt kapasitesi var. 80 binden fazla öğrenci eline geçen burs-krediyi kiraya verdikten sonra eğer bir işte çalışmıyorsa meteliksiz, aç-susuz! Ne faturaları ödeyebilir ne de gerekli ders materyallerini alabilir” diye konuştu.

ÜCRETSİZ BARINMA HAKKI
Emek Gençliği’nin taleplerini sıralayan Teymur konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Hükümet kira zamlarını durdurmalı ve yapılan zamların geri alınması için somut adım atılmalıdır. Yerel yönetimler il ve ilçe belediyelerinin olanaklarını barınma sorunu yaşayan öğrenciler için seferber etmelidir. Her kademede öğrenim gören öğrenciler için ücretsiz barınma hakkı sağlanmalıdır.”
MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi