ÖĞRENCİLERE BURS FIRSATI

Videoyu Aç ÖĞRENCİLERE BURS FIRSATI
A
a

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, üniversite tarafından 2020-2021 eğitim öğretim yılında aday öğrencilere farklı kategorilerde verilecek karşılıksız burs olanaklarını tanıttı.

Anadolu Üniversitesi, 2020-2021 eğitim öğretim yılında Prof. Dr. Fuat Erdal’ın girişimleriyle başarılı öğrenciler için karşılıksız burs imkanı sağlayacak. Öğrenciler, Anadolu Üniversitesi Başarı Bursları’ndan hem sözel, Sayısal, eşit ağırlık ve dil puan türlerinden elde edilen 2020 YKS yerleştirme puanı sıralamasına göre ve Güzel Sanatlar Fakültesi ile Devlet Konservatuvarı tarafından gerçekleştirilen özel yetenek sınavlarındaki başarı sıralamalarına göre destek burslarından yararlanabiliyor.
BAŞARILI ÖĞRENCİLERİ ÇEKECEK
Daha nitelikli ve başarılı öğrencileri Anadolu Üniversitesi’ne çekmek istediklerini söyleyen Prof. Dr. Erdal,  bu kapsamda beş çeşit burs paketi hazırladıklarını açıkladı. Hazırladıkları burs paketlerini tanıtan Erdal, “YKS tercih sıralamalarına göre sayısal puanda ilk 20 binde, eşit ağırlıkta ilk 5 binde, dil puanında ilk 3 binde ve sözel puanda ilk binden üniversitemizi tercih ederek herhangi bir örgün bölüme yerleşen 4 öğrencimize vereceğimiz bir paket. Bu 4 öğrencimize birer adet dizüstü bilgisayar vereceğiz. Anadolu Rezidans’ta 4 yıl boyunca konaklamayı ücretsiz olarak sağlayacağız. Yemekhanemizde de 4 yıl boyunca ücretsiz olarak 3 öğün yemek tedarik edeceğiz. Bahsettiğim puan diliminden ikincilik ve üçüncülükle üniversitemizde belli programlara yerleşen öğrencilerimizle sağlayacağımız burs paketi Anadolu Başarı Bursu. Bu pakette yine Anadolu Rezidans’ta 4 yıl boyunca konaklama var. Üniversitemizin yemekhanesinde sabah öğle ve akşam olmak üzere 3 öğün yemek tedariği sağlayacağız” dedi.
SANATI DESTEKLEYEN ÜNİVERSİTE
Sanata Destek Bursu ile Güzel Sanatlar Fakültesi’ndeki 7 bölüme birincilik ile yerleşen 7 öğrenciye Venedik Bienali’ne katılım desteği verileceğini ifade eden Prof. Dr. Erdal, “Sanata Destek Bursu’muzda özel yetenekli öğrencilerimizi de unutmadık. Bu anlamda ilgili dekanlarımıza ve bölüm hocalarımıza ‘Güzel sanatlara veya devlet konservatuvarına gelen öğrencilerin hayali nedir?’ diye sorduk. Aldığımız cevap ‘Bir güzel sanat öğrencisinin hayali Venedik Bienali’ne katılmaktır’ oldu. Biz de bu pakete Venedik Bienali’ni koyduk. Dolayısıyla güzel sanatlar fakültemizin 7 bölümüne yapılan özel yetenek sınavı ile birincilik ile yerleşen 7 öğrencimize Venedik Bienali’ne katılım desteği vereceğiz” diye konuştu.
2 BİN LİRA MADDİ DESTEK
Devlet Konservatuarı’ndaki 5 farklı bölüme birincilik ile yerleşen 5 öğrenciyi de Edinburgh Tiyatro Festivali ve Berlin Filarmoni Orkestrası’na göndereceklerini belirten Erdal konuşmasını şu şekilde sürürdü: “Son paketimiz devlet konservatuvarı. Bu da özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümlerimizden bir tanesi. Burada da 5 farklı bölümümüz var. Sahne Sanatları Bölümü’ne birincilikle yerleşen öğrencilerimize Edinburgh Tiyatro Festivali’ne göndererek hayallerini gerçekleştirmiş olacağız. Müzik bölümüne birincilikle yerleşen öğrencilerimizin Berlin Filarmoni Orkestrası hayallerini gerçekleştirmek için burs paketimize bu katılımı koyduk. Türk Müziği ve Müzikoloji bölümüne yerleşen iki öğrencimiz World Music Konferansı’na katılımlarını tedarik edeceğiz. Çalgı Yapım ve Onarım bölümüne birincilikle yerleşen öğrencimizi İtalya’da düzenlenen Çalgı Yapım Sempozyumu’na göndereceğiz. Yine yemek tedariği sağlayacağız. İkinci ve üçüncü yerleşen öğrencilerimize ise bir defaya mahsus olmak üzere 2 bin liralık maddi destek sağlamış olacağız.” MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi