Öğrencilerin belini büküyor

Videoyu Aç Öğrencilerin belini büküyor
A
a

Üniversite öğrencilerinin yaşadığı barınma sorunu ile ilgili açıklama yapan İYİ Parti Eskişehir Gençlik Kolları Başkanı Levent Bayraktar, “Kira ve yurt fiyatları yaklaşık yüzde 40 oranında artış ile öğrenci ve ailelerinin belini büküyor” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
İYİ Parti Eskişehir Gençlik Kolları Başkanı Levent Bayraktar ve beraberindeki gençler ile partililer, üniversite öğrencilerinin yaşadığı barınma sorununa ilişkin basın açıklaması yaptı. Bir alışveriş merkezi önünde yapılan açıklamada konuşan Bayraktar, “Kötü yönetilen ekonomi, kontrolsüz göç sonucu bozulan arz talep dengesi hem nicelik hem de nitelik anlamında yetersiz devlet yurtları ile birlikte öğrencilerimiz maalesef barınamıyor. Kira ve yurt fiyatları yaklaşık yüzde 40 oranında artış ile öğrenci ve ailelerinin belini büküyor. Zam üstüne zam gelen elektrik, doğalgaz ve internet faturaları ile birleşince artık dayanılmaz bir hal alan maliyetlere mevcut iktidar gözlerini kapıyor. Geçtiğimiz gün New York’ta açılışı yapılan 171 katlı gökdelenimizin maliyeti bugün ki kurla yaklaşık 2.5 milyar TL. Sadece bu harcama ile bile pek çok üniversite öğrencisinin barınma sorununa çözüm olabilecek iktidarı milletin vicdanına bırakıyoruz” diye konuştu.
ÖĞRENCİYE ZULÜM VAR
Basın açıklaması sonrası konuşan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi öğrencisi İhsan Alaftan, “Ülkemizin ekonomik durumu ortada. Bunun üzerine gelen Suriyeliler piyasadaki arz talep dengesini bozdu. Öğrenciler ev tutamaz hale geldi. Ev tutamayan öğrenciler yurtlara, apartlara yönelince bu sefer orada da arz talep dengesizliği oldu. Öğrenciler ne yapsın? Kim ailesinden 2, 3 bin lira para alabilecek? O kadar zengin olan insan mı var? Çoğu öğrencinin babası asgari ücretle çalışıyor. Anneleri ev işi, el işi yapıp gelir elde etmeye çalışıyor. Ama iktidar bunları görmüyor. Saraylarda oturanlar aşağıdaki fakirliği göremiyor. Aşağıda fakirlik var, öğrenciye zulüm var” şeklinde konuştu.
ARKADAŞLARIN KALACAK YERİ YOK
Anadolu Üniversitesi öğrencisi Tamay Karabacak ise, “Öğrenci arkadaşlarımızın olduğu bir grubumuz var. Hepsişikâyetçi. Ev bulamıyorlar. Bu kiralar makul karşılanacak kiralar değil. Arkadaşlarımız tarikat yurtlarına mahkûm bırakılıyorlar. Orada da onları yapılanları duyuyoruz, biliyoruz. Arkadaşlarımızın gözümüzün önünde kaybolduğunu görüyoruz bu yurtlarda. Bu ev kiralarının üzerine dışarda bir kahve içmek bile lüks olacak. Umarım bir çözüme kavuşur. Hala ev ve yurt bulamayan arkadaşlarımız var” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi