ONLARI GÖNDERMESEYDİK BU GÜNLERİ DE GÖREMEZDİK!

Videoyu Aç  ONLARI GÖNDERMESEYDİK  BU GÜNLERİ DE GÖREMEZDİK!
A
a

Euro bazındaki yüksek ücretli kontratların kulübün kamburu olduğuna değinen Başkan Yardımcısı Fatih Baturaygil, “Sissoko, Milinkovic gibi isimlerin maliyeti aylık 200 bin Euro’ydu. Ödememiz imkansızdı. Onları göndermeseydik bu günleri bile göremezdik. Sportif başarısızlığın en büyük nedeni maddi imkansızlıklardı” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

4’te 1’i rakamına gittiler

Eskişehirspor’da Başkan Yardımcısı Fatih Baturaygil’in spor servisimize özel yaptığı açıklamanın ikinci kısmı sizlerle. Futbolcularla yapılan yüksek ücretli kontratların kulübün kamburu olduğuna değinen Baturaygil, “Kamal Issah aylık 20 bin Euro’ya bizde oynuyordu. 5 Bin Euro’ya İstanbulspor’a gitti. Milinkovic bizde 20 bin Euro’ya oynarken Giresunspor’a aylık 4 bin Euro’ya imzaladı. Hepsi de maç başı anlaşma. Oynarlarsa kazanıyorlar. Ama bizde o paraları aylık maaş şeklinde alıyorlardı. Maç başları ayrıydı...” diye konuştu.

İmza versinler diye… 

Baturaygil, “Emre Güral ve Berkay Dabanlı’yı imza versin diye getirmişler. Euro üzerinden kontrat yapılmış. Kulübün sırtında büyük bir yük. Bu şekilde anlaşmalar, kontratlar kulübün önemli sorunları. Eğer onları göndermeseydik bu günleri bile göremezdik” dedi.

Sportif başarısızlık…

Camianın en çok eleştirdiği sportif başarısızlığa parantez açan Baturaygil, “Sportif başarısızlık bizi de elbette çok üzdü. Kulübü ilk aldığımız dönem takımın 5 puanı vardı. Zaten yüzde 90 küme düşmüştü. O dönem maliyetler ağır geldiği için Sissokoları Milinkovicleri göndermek zorunda kaldık. Çünkü bu isimlere aylık 200 bin Euro ödenmesi gerekiyordu. Bir de sürekli eski alacaklarını istiyorlardı. Eğer onlar devam etse biz göreve devam edemezdik. Takımın ligde kalması için 11 maç kazanması lazımdı. Riske girdik, yolları ayırdık. O da ne yazık ki olmadı. Sportif başarısızlığın en büyük nedeni maddi imkansızlıklardı” dedi.

Dosyaları kapattık

Kapatılan FIFA dosyalarına değinen Baturaygil, “Akaminko’nun 977 bin Euro alacağı vardı. ‘200 bin Euro verin transferin açılması için imza vereyim. Kalan 770 bin Euro’yu da 12’ye bölüp taksitlendireyim’ dedi. Akaminko’ya ‘Transferi açamıyoruz’ dedik. Alacağından 500 bin Euro sildi. 200 bin Euro ödedik. 277 bin Euro kaldı. 5 takside böldük. 2022 Mart’ta başlıyor. 6 ayda bir ödenecek. 4 taksitle. Ana borcu 277’ye indirmiş olduk. David Odonkor’un 174 bin Euro alacağı olmuş. 50 Bin Euro’ya kapandı. Kamal Issah’a 238 bin Euro borç vardı. 50’ye imza veririm dedi. 67 bin Euro’ya dosyayı tamamen kapattık” dedi.

Hocalara verilen paralar

Başkan Yardımcısı Fatih Baturaygil görev yapan teknik adamların aldığı ücretleri açıkladı. Baturaygil, “Dönemimizde görev yapan Mustafa Özer, İlhan Var ve Cengiz Seçsev’e aylık 15’er bin TL ödedik. Coşkun Demirbakan’ın aylığı 45 bin TL’ydi. İlhan Var kamp görmek istedi. Bir kamp görseydi belki farklı olabilirdi. Sezona İlhan Var ile başlasak farklı olurdu” dedi.

Ayağımıza çağırmadık
Cengiz Seçsev’in gönderilmesi konusunda insanların yanlış bilgilendirildiğine değinen Baturaygil, “O gün Sportif Direktörümüz Murat Daldık’ın odasına gittim. Camdan bakıyordum. Hoca geldi aynı anda misafiri geldi. ‘Misafiri var ayıp olur gidince odasına inip söyleyelim’ dedim. Misafiriyle otursun biraz dedik. Sonra öğrendik misafiri hemen kalkmayacakmış, oturacakmış. Yanımda Altyapıdan Sorumlu Asbaşkan Anıl Koçhan da vardı. Yönetim odasına geçelim dedi. Doğru, yönetim odasında konuşalım dedik. Ayağına çağırdık muhabbeti hikaye. Hocaya söyledik geldi. Hakkını helal et dedik. Böyle bir karar çıktı. O da teşekkür etti. Kendinize göre haklısınız dedi. Ancak hoca neden böyle bir açıklama yaptı bilemiyorum. Ayağına çağırmak yerine biz odasına inecektik. Misafiri var diye inmedik. Durum bu şekilde” dedi.

Vallahi billahi çok yaklaştık
Devre arasında transferi açma çalışmalarına da değinen Baturaygil, “Transferi açmaya gerçekten çok yaklaştık. 5 dosya kaldı. İnanmayanlar var ama vallahi billahi çok yaklaştık. 7 gün tesislerde yattık. Birçok arkadaşlarımız şahit. Ama olmadı ne yazık ki açamadık. Eğer açsaydık getireceğimiz futbolculara 6 ay boyunca sadece 1 Milyon TL ödeme yapacaktık. Deneyimli isimlerin yer aldığı ciddi bir kadro olacaktı. O gün belki bunlar olsaydı bugün farklı olabilirdi” dedi.

ETİ dışında destek veren yok
“Şehir ne yazık ki küsmüş” diyen Baturaygil, “Bir buçuk yıl iyi de durduk. Hep iyi niyetle çalıştık. Herkesi arayın sorun neler yaptığımızı. Şehirden bize verilen para 1 buçuk milyon TL. Eş dosttan gelen para bunlar. Kimse de destek vermedi. ETİ harici destek veren yok. Onlara da bir kez daha teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Almak isteyene engel olmadık
“Biz Eskişehirspor’un yaşaması için göreve gelmiştik” diyen Baturaygil, “Kulübün menfaatine olacak her şeye ilk günden hazırdık. Sinan Özeçoğlu ile bir araya geldik. Kulüp muhasebesini aradık. Ne bakmak istiyorlarsa baksınlar yardımcı olun dedik. Biri kulübü alacaksa engel olmadık. O zaman da bırakırdık. Güvenilir insanlara daha birinci ay teslim ederdik. Ciddi bir hamle olmadı bu konuda. Alacaklarımızı kulüp düzlüğe çıkınca da alsak olur dedik. Kimseye engel olmadık” şeklinde konuştu.

İsim hakkı olmadı
Sponsorluklardan söz eden Başkan Yardımcısı Fatih Baturaygil, “Çeşitli firmalarla sponsorluklar yaptık. Anacak isim hakkı konusunda bir türlü sponsorluk olmadı. Bunda da büyüklerin destek olması lazımdı, olmadı.

Tutmadı algısı yanlış 
1 milyon hedefiyle yola çıkılan fidan projesine de değinen Baturaygil, “Fidan projesinde hedef büyük olduğu için tutmadı algısı var ama 3 yıl boyunca ciddi gelir getirecek bir proje. Bu proje Eskişehirspor ile özdeşleşiyor. Bizden sonra gelecek yönetim de devam ettirebilir. Şehirde söz sahibi insanlar biraz fidan projesine ilgi gösterse durum daha farklı olur. İş dönüp dolaşıp şehrin Eskişehirspor’a sahip çıkmasına geliyor” diye konuştu.

 

HABER: AYTAÇ ERSOY

Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi