Önlemek istemiş!

Videoyu Aç Önlemek istemiş!
A
a

İzmir’de Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin yargılanan tutuksuz sanık, eski Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral Hasan Hüseyin Demiraslan’ı İzmir’den Eskişehir’e darbeyi önleyebileceğini düşünerek götürdüğünü söyledi.

İzmir’de FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin davadan dosyaları ayrılan 3’ü tutuklu 145 sanığın yargılanmasına devam edildi. İzmir 20. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu ve bazı tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları katıldı.
ARAMALARI SORDU
Mahkeme Başkanı, tutuksuz sanıklardan Mehmet Ali B.’ye darbe girişimi gecesi uçuş yasağı olmasına rağmen eski Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral Hasan Hüseyin Demiraslan’ı neden Eskişehir’e götürdüğünü ve ardışık aramaları sordu. Sanık Mehmet Ali B. ise FETÖ’den sabit hattan aranmadığını ve örgüt mensubu kimseyle iletişiminin olmadığını öne sürdü. Duruşma savcısının o gece kendisiyle irtibat kurmaya çalışan kule ve radar görevlilerine cevap vermemesini sorması üzerine sanık, Demirarslan’ın darbe karşıtı olduğunun kendisine söylendiğini ileri sürerek, “Eskişehir’e gideceğini söyledi. Ben de değerlendirdim ve o sırada havadaki uçakları indirebileceğini, darbeyi önleyebileceğini düşünerek görevimi yaptım. Bana uçuş yasağı olduğu söylenmedi” dedi.
KENDİNİ SAVUNDU
Duruşma savcısının görev emrini yazılı alıp almadığını sorması üzerine sanık Mehmet Ali B. sözlü emri de yapmak zorunda olduğunu, kendi bulunduğu üste kulede kimse olmadığı söylendiği için Çiğli ile irtibat kurduğunu, örgüt mensubu olmadığını savundu. Tutuksuz sanıklardan İsmail F. de örgütle bir bağlantısının olmadığını savundu. Tutuklu sanıklar da üzerlerine atılı suçlamaları reddederek koronavirüs tedbirleri kapsamında tahliye talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların mevcut hallerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi. İHA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi