ONUN YOLUNDA MÜCADELE EDİN

Videoyu Aç ONUN YOLUNDA  MÜCADELE EDİN
A
a

Ankara’da arabasına konulan bombanın patlaması sonucu katledilen Türk basınının duayen ismi Uğur Mumcu, Odunpazarı Belediyesi tarafından anıldı. Başkan Kurt, “Onun yolunca yılmadan, usanmadan mücadele edelim” dedi.


Odunpazarı Belediyesi 24 Ocak 1993’de katledilen gazeteci- yazar Uğur Mumcu’yu anma töreni düzenledi. 27 yıl önce aracına konan bombanın patlaması sonucu katledilen Uğur Mumcu, Odunpazarı Belediyesi tarafından adına açılan Uğur Mumcu Parkı’nda anıldı. Mumcu’nun bombalı saldırıya uğradığı  ‘06 YR 245’ plakalı aracının sergilendiği anıtın önünde düzenlenen anma törenine; Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, CHP İl Başkanı Abdülkadir Adar ile çok sayıda vatandaş katıldı.
LANETLİYORUZ
Anma töreninin açılış konuşmasını Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt yaptı. Uğur Mumcu’nun 27 yıl önce bugün katledildiğini belirten Başkan Kurt, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “27 yıldan bu yana her 24 Ocak’ta terörün her türlüsünü lanetliyoruz. Ne acıdır ki, terör hâlâ devam ediyor, hâlâ aydınlarımız öldürülüyor. Bu cinayetin hâlâ failleri yakalanmadı. Bu cinayetin nedenlerini, niçinlerini biz çok iyi biliyoruz. İşte uzantıları bugün gün yüzüne çıkmış, ciddi anlamda bir kalkışmanın içinde olan gerici güçler idi. Kim terörden yana ise, kim terörden besleniyorsa bu işten vazgeçmelidir. Demokrasi ve hukuk hepimizin ihtiyacı olduğunu unutmamalıyız.”
DEVLETİN GÖREVİ
Aynı tarihte Gaffar Okkan’ın da teröre kurban gittiğini hatırlatan Başkan Kurt, “Gazetecisini koruyamayan, valisini, emniyet müdürünü koruyamayan bir devlet, devlet olma niteliğini kaybetmiştir. Vatandaşlarının can ve mal güvenliğini sağlamak devletin en temel görevidir. Düşüncelerimizi ve inandıklarımızı özgürce açıklayamayacaksa, devletin görevi nedir? Türkiye’de faili meçhul cinayetler aydınlanıncaya kadar, özellikle Uğur Mumcu’nun cinayetinin derinlikleri aydınlanıncaya kadar bu araç burada duracak. Biz Eskişehir’de devrimci, demokrat, Atatürkçü güçler laik bir eğitimin etrafında Türkiye’yi yan yana getirinceye kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Ben Uğur Mumcu’ya tekrar Allah’tan rahmet, geride kalan tüm aydınlara sabır diliyorum. Onun yolunca yılmadan, usanmadan mücadele edelim.”
KATLEDİLDİLER
Uğur Mumcu’nun anti-terörist, anti-emperyalist birisi olduğunu söyleyen CHP İl Başkanı Adar ise, “Uğur Mumcu düşünen bir insandı. Bütün terör odaklarını birer birer deşifre eden bir insandı. Onun gibi Necip Hablemitoğlu da, Ahmet Taner Kışlalı da, Bahriye Üçok da Muammer Aksoy da sadece düşünen ve toplumu aydınlatmaya çalışan aydınlarımız olduğu için katledildiler. Türkiye, çok güçlü bir devlettir. İnanıyorum ki bulmak istedikleri zaman bulacaklardır. Toplum ancak o zaman tekrar huzur bulabiliriz” diye konuştu.
GÜVERCİN UÇURULDU
Konuşmaların ardından Odunpazarı Gençlik Merkezleri, sosyal medya sayfasından Uğur Mumcu’yu anma etkinliği kapsamında yaptığı çekilişle bir kişiye Uğur Mumcu’nun on kitabını, on kişiye de Uğur Mumcu’nun kaleme aldığı kitaplardan hediye etti. Odunpazarı Belediye Tiyatrosu’ndan oyuncuların yaptığı şiir dinletisinin ardından, Odunpazarı Belediye Kültür İşleri Müdürlüğü mini bir konser verdi. Anma programının sonunda Uğur Mumcu’nun katledildiği arabanın yer aldığı alana Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ve katılımcılar tarafından karanfiller bırakıldı; barışın simgesi beyaz güvercinler uçuruldu. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi