ORTAK AKILLA ÇÖZÜLECEK

Videoyu Aç ORTAK AKILLA ÇÖZÜLECEK
A
a

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2’inci Olağan İstihdam ve Mesleki Eğitim Kursları Toplantısı gerçekleşti. İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Bekir Aktürk, işsizliğin ortak akılla çözüleceğini söyledi.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2’inci Olağan İstihdam ve Mesleki Eğitim Kursları Toplantısı Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

YOĞUN KATILIM
Toplantıya Vali Yardımcısı Akın Ağca, İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Bekir Aktürk, Çalışma ve İş Kur İl Müdürü Hasan Yoldaş, İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, İl Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürü Muhammet Taha Güven, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü  İbrahim Kısa, Gümrük Müdürü Sadık Toprak, Ticaret Müdürü Cemil Kürkçü, ETO Başkanı Metin Güler, İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Hüsniye Tali, oda ve sendika temsilcileri katıldı.

ÖNEMLİ SORUN
Toplantıda ilk olarak konuşan İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Bekir Aktürk, toplantıların 81 ilde de düzenlendiğini söyleyerek, “İstihdam, işsizlik önemli. Bu noktada hep beraber hareket ettiğimizi ortaya koyma adına bir araya geliyoruz. İşsizlik tüm dünya ülkeleri açısından en önemli sorunların başında geliyor. Burada da kapsayıcı ve bütünleyişi yaklaşımla önemli adımlar atıyoruz. Tüm dünya tecrübeleri göstermiştir ki işsizlikle mücadele ortak akıl ve istişareyle başarıya kavuşabiliyor” ifadelerini kullandı. Aktürk, 2018’de İŞKUR’un yapmış olduğu ve bu yıl yapacağı faaliyetleri katılımcılarla paylaştı.

BÜYÜK ÇABA
Sonrasında konuşan Vali Yardımcısı Ağca, “İstihdam konusunda bu kadar devletin çaba sarf ettiği fazla bir devlet yoktur. Bir sıralama yapılsa birinci sırada olacağını düşünüyorum. Tabi bu istihdama ilişkin geleceğe dönük umutlarımızı da arttıran bir unsur” dedi. Toplantıda istihdamın geliştirilmesi ve işsizliğin önlenmesi ile ilgili yürütülen projeler hakkında kurula bilgi verildi.

EĞİTİM VERİLDİ
2018 yılında 5 bin 932 kadın işe yerleşti. Bu oran geçen yıla göre yüzde 17 arttı. İŞKUR tarafından işe yerleşen genç sayısı geçen yıla oranla yüzde 18,4 artarak 5 bin 6 oldu. Eskişehir genelinde 6 bin 963 kişi Aktif İşgücü Programlarına katıldı, bin 333 kişi Mesleki Eğitim Kurslarından yararlandı. 4 bin 130 kişi İşbaşı Eğitim Programları aracılığıyla işyerinde teorik ve pratik eğitimi bir arada aldı. İŞKUR’un Girişimcilik Eğitim Programlarından bin 500 kişi yararlandı. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi