ORTALAMAMIZ DÜNYA ÜZERİNDE

Videoyu Aç ORTALAMAMIZ DÜNYA ÜZERİNDE
A
a

Anadolu Üniversitesi Genç Kadem Kulübü tarafından düzenlenen ‘Etki Odaklı Bilim, Teknoloji ve Yenilik Ekosisteminde TÜBİTAK’ konferansında konuşan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, projelerin kabul edilme oranıyla ilgili “Türkiye dünya ortalamasının oldukça üzerinde bir konumda yer alıyor” dedi.


Şener Şen Kültür Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı da katılım gösterdi. Konferans öncesi Öğrenci Merkezi’ni gezen Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal burada öğrenci kulüpleri üyeleri ile bir araya geldi.
ROLÜ ÇOK ÖNEMLİ
Konferans öncesinde TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’a sürpriz yapılarak, Anadolu Üniversitesi’nde akademisyenlik yaptığı dönemdeki görüntülerden hazırlanan bir video klip gösterimi gerçekleştirildi. Konferansın açılış konuşmasını yapan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, “TÜBİTAK Başkanımız Prof. Dr. Hasan Mandal hocamız, görmüş olduğunuz bütün teknolojik gelişmelerin ve altyapıların bir şekilde bilimsel proje olarak geliştirilmesi hatta onu ileri taşıyan şeylerin başında geliyor. Bugün eğer bazı şeyleri yapma gücümüz oluyorsa TÜBİTAK’ın bu anlamda çok önemli bir rolü vardır” dedi.
YÜZDE 80 REDDEDİLİYOR
Konferans daveti için Anadolu Üniversitesi ve Genç Kadem Kulübü’ne teşekkür ederek sözlerine başlayan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Anadolu Üniversitesi’ne 1996-2010 yılları arasında hizmet ettiğini hatırlatarak, “Şu an kariyerimde belli bir noktadaysam bu üniversitenin ve bu üniversitenin değerlerinin oluşturduğu başarı ekosisteminin çok önemli bir yeri vardır” ifadelerini kullandı. TÜBİTAK’a üniversitelerden gelen projelerin yüzde 80’inin reddedildiğini belirten Prof. Dr. Mandal, şöyle konuştu: “Dünya ortalamasına baktığımızda projelerin kabul edilme oranının yüzde 15’e; Avrupa ülkelerinde ise yüzde 10’a düştüğünü görüyoruz. Türkiye bu açıdan bakıldığında dünya ortalamasının oldukça üzerinde bir konumda yer alıyor. Dolayısıyla değerlendirme sistemleri de çok kıymetli.”
FAYDA SAĞLAMALI
Projelerin yürütülmesindeki kaynak sağlama konusuna da değinen TÜBİTAK Başkanı Mandal, “Araştırmacılar daha fazla ve farklı mekanizmalarla kaynak sağlamak istiyor. Yani gerek araştırmacı, gerek akademisyen gerekse de sanayici noktasında TÜBİTAK’tan beklentiler daha çok maddi destek almak yönünde. Ancak diğer taraftan TÜBİTAK’ın vermiş olduğu desteklerin, bir sorunu çözme noktasında sağlandığının da altını çizmek istiyorum. Geçmişte araştırma yapma noktası ön planda yer alıyordu, fakat bu tür fonlama mekanizması giderek azalıyor. Artık daha fazla olarak bir sorunun çözümüne yönelik projeler dikkate alınıyor. Buna ek olarak sizin yapmış olduğunuz araştırmanın başkaları tarafından kullanılabiliyor olması da çok önemli bir kriter” ifadelerine yer verdi.
DESTEK VERİYORUZ
Prof. Dr. Mandal, kurum olarak ellerindeki en önemli aracın yapay zeka, büyük veri ve nesnelerin interneti gibi kavramların, değerlendirme süreçlerinde daha önemli hale geldiğini kaydetti. Dünyadaki sorunların sadece pozitif bilimlerle ilgili olmadığını, sosyolojik ve ekonomik boyutlarının da ele alınması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Mandal, TÜBİTAK’ın sadece fen, mühendislik ve sağlık değil sosyal ve beşeri bilimlerin de dâhil olduğu bir sistematiğe sahip olduğunu ve bu alanlardaki çalışmalara da destek verdiklerini kaydetti. İHA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi