Özgürlük alanı genişletilmeli

Videoyu Aç Özgürlük alanı genişletilmeli
A
a

Eskişehir Barosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Duygu Akyol, “Türkiye’de toplumsal kutuplaşmanın arttığını hatırlatarak, “Hak ve özgürlük alanlarını genişleten, insan hakları ihlallerine karşı temel bir güvence olan, çoğulcu, yeni ve demokratik bir sistemin mutlaka hayata geçirilmesi ihtiyacı açıkça ortadadır” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Barosu İnsan Hakları Komisyonu tarafından 10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle basın açıklaması yapıldı. Son yıllarda Türkiye’de hak ve özgürlükler alanında ihlaller yaşandığına dikkat çeken Eskişehir Barosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Duygu Akyol, söz konusu durumun demokrasinin içselleştirilmemiş olmasından kaynaklı olduğunu ifade etti.
TOPLUMSAL REFAH SAĞLANMALI
Avukat Akyol konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının tanınmadığı, Anayasamıza göre kanun hükmünde sayılan uluslararası sözleşmelerden bir gecede tek bir kişinin buyruğu ile hukuksuzca ayrılışlar; yasa yapma tekniğinden uzak, toplumsal uzlaşı ve tartışmaya kapalı, paketlere indirgenen yasama faaliyetleri devam ederken, küresel çapta hız kesmeden ilerleyen Covid-19 salgını bahane edilerek, özüne dokunulmadan ancak kanunla sınırlanabilecek temel hak ve özgürlüklerin, yürütme organının çıkardığı genelgelerle sınırlanmaya çalışıldığına şahit olmaya başladık. Hak ve özgürlükler alanında refahı sağlayacak tedbirleri almak, devletlerin yükümlülüğüdür. Ancak ülkemizdeki mevcut iklimde, yükümlülüklerin yerine getirilmesi bir yana, toplumsal kutuplaşmayı oluşturan adımların atılıyor olması hepimiz adına kaygı vericidir. Hak ve özgürlük alanlarını genişleten, insan hakları ihlallerine karşı temel bir güvenceolan, çoğulcu, yeni ve demokratik bir sistemin mutlaka hayata geçirilmesi ihtiyacı açıkça ortadadır.” MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi